Nieuw behang voor de huiskamer van 31 1 w 3 Johan de Haan Sloop van na-oorlogse noordwand van de Grote Markt 'De bouwtrant van alle huizen aan de Markt, met de bont beschilderde muren, de blinkende vensters, de glanzende deuren met gepoetste messing kloppers, het mooie schone plaveisel, alles bij elkaar maakt een zeer aangename indruk', zo werd de Grote Markt in Groningen aan het eind van de 18de eeuw in een anonieme Deense reisbeschrijving beschreven. Hebelius Potter drukte zich een paar jaar later in dergelijke bewoordingen uit en merkte op dat de Grote Markt 'in ons land zeker door geen marktplein overtroffen wordt.' 2 Heemschut december 2000 De Grote Markt is vanouds het hoofdplein van de stad. Hier stonden de belangrijkste gebou wen van de stad: het stad- en wijnhuis, de Waag, de hoofdwacht en de belangrijkste stadskerk met haar beroemde toren. De pleinwanden werden in vroeger eeuwen gevormd door de representatieve woningen van Groninger geslachten, koffiehuizen en enkele logementen. De Grote Markt zoals die door beide reizigers beschreven werd, bestaat echter niet meer. In april 1945 gingen namelijk de prominente noord- en oostwand in vlammen op, toen de Gezicht op de noordzijde van de Grote Markt. Links recent aangepaste winkelpui. Foto Johan de Haan. Geallieerden de terugtrekkende Duitsers onder vuur namen. De blinkend gepoetste kloppers waren toen trouwens al lang niet zo talrijk meer als in vroeger eeuwen en het 17de-eeuwse waaggebouw was in de 19de eeuw al verdwe nen. De Grote Markt was tot 1945 echter blijven gelden als het stedenbouwkundige hoogtepunt van Groningen, de fysieke weer slag van de bewogen geschiedenis van een trotse stad. Eenheid in verscheidenheid De partijen die na 1945 de wederopbouw van de noord- en oostzijde van de Grote Markt op

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 4