Tras altijd troef! arwo postbus 9 2100aa heemstede 023-5481581 Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras B aient 43 klooster wordt steeds meer een plaats om te drinken en te klinken en rond 1600 is het dan ook gewoon in gebruik als herberg. Een gedeelte van het complex wordt op het eind van de 17de eeuw zelfs nog omgebouwd tot glasbla zerij en zal vele jaren bekend staan als het glas huis. Naast het oude klooster laat een vermogend inwoner van Amersfoort, Cohen genaamd een huis neerzetten, dat op een gegeven moment wordt aangekocht door de gemeente en tot ver in de 20ste eeuw als stadhuis zal dienen. Zandhazen, spuitgasten en bedelaars Het klooster zelf wordt in de Franse tijd Militaire School en is van 1810 tot 1824 stede lijk werkhuis ter stichting en opvoeding van bedelaars, kleine wetsovertreders en ander ongeregeld volk. Dit vroege sociale initiatief gaat uiteindelijk aan zijn eigen weinig zakelijke opzet en gebrek aan winststreven, geheel in stijl met de geschiedenis van de plek zou je bijna zeggen, ten onder. De zestig jaar daarop is het klooster als kazerne in gebruik, vervolgens is het magazijn voor gemeentewerken, H.B.S., brandweerkazerne en weer magazijn. Een dergelijk oud gebouw pleegt van al dit gebruik en misbruik natuurlijk niet op te knappen. Stedenbouwkundig was het complex door het optrekken van de Handelsschool volledig uit het zicht verdwenen. Zo er al inwo ners waren met belangstelling voor het cultu reel erfgoed dan was het voor hen toch bijzon der moeilijk op de hoogte te blijven van de toestand waarin het huis van de barrevoeters inmiddels was komen te verkeren. Op het nippertje gered In 1970 verleende de toenmalige minister van cultuur toestemming het complex af te voeren van de lijst van beschermde monumenten en het te slopen. Dat schoot echter tenminste één cultuurbewuste inwoner van de stad zeer in het verkeerde keelgat: het vooraanstaande Heemschutlid wijlen dr. H. Halbertsma, die dan ook protest aantekende!Voorstellen tot behoud en herbestemming leidden vervolgens tot vertraging en uitstel van sloop. Van dat uitstel kwam in 1973 afstel, de sloopvergunning werd weer ingetrokken. In 1977 werden de gebouwen geheel ontruimd als eerste voorbe reiding op restauratie, uitgevoerd door aannemersbedrijf Van Hoogevest, die plaatsvond van 1980 tot 1982. Besloten werd datgene wat inmiddels al was verdwenen niet meer terug te brengen; de vleugel, waarin zich nu het archief bevindt, is gewoon nieuw opgetrokken, slechts de hoofdvorm en de plaats binnen de platte grond verwijzen nog naar vroeger. Daar, waar met het oog op de nieuwe functie de oude balklaag niet meer voldeed, of balken te sterk vergaan waren, werd besloten tot vervanging in stalen H-profielen, die men gewoon in het zicht heeft gelaten. Op de zolders gebeurde hetzelfde met de buizen van verwarming en luchtverversing. Het is een benadering die zich in een gebouw als dit, spaarzaam vormgegeven in een kloeke maatvoering, goed laat verdedi gen. Het is duidelijk, het is eerlijk en de mate van verstoring in het beeld valt reuze mee. Kleinere interieuronderdelen als deuren, trappen toiletgroepen en ook de grote informa tiebalie zijn allemaal eigentijds vormgegeven. Zij zijn geplaatst bij de laatste recente, interne verbouwing en herindeling, ontworpen door bureau Premsela en Vonk en wederom uitge voerd door Van Hoogevest aannemers. De hier boven beschreven lotgevallen van het gebouw verschaffen de zekerheid dat in al deze gevallen geen originele oude elementen het veld hebben hoeven te ruimen; die waren er gewoon niet meer. Daar waar dat wel het geval was - met name geldt dit voor de vele bouwsporen in het buitenmuurwerk - hebben architect en aanne mer zich beijverd die wel respectvol aan te pakken. Literatuur Observantenklooster Amersfoort,]Hovy e.a., eindred. W.J. van Hoorn, AWN afd. Vallei- en Eemland 1982. december 2000 Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 45