december 2000 Heemschut 41 Huis ten Bosch in Den Haag, residentie van het Koninklijk Paar. Het huis te Warmond. Voldoende geld om het park in ere te herstellen is er niet. De natuurwaarde is groot. Zuid-Hollandse kastelen en buitenplaatsen zijn iconen van de historische ontwikkeling van de provincie als invloedrijke bestuursregio. Zij zijn meer dan het behouden waard! Expositie In opdracht van en gefinancierd door de provincie Zuid-Holland heeft sedert 1996 een inventarisatie van alle kastelen en buitenplaat sen plaats gevonden. De resultaten werden te boek gesteld. Tevens zal de expositie Zuid- Hollandse Kastelen en buitenplaatsen in de provincie rouleren. Aan de samenstelling van het boek hebben diverse auteurs van diverse pluimage hun bijdragen geleverd; van weten schappers, tot amateur-historici en studenten van de vakgroep Kunstgeschiedenis van de universiteit van Leiden. Dat maakt het boek ook divers. Het moest bovendien voor een groot publiek toegankelijk zijn, dus het heeft geen notenapparaat, maar wel een zeer uitge breide literatuurlijst, index en repertorium, waarin alle ruim 200 locaties in het kort worden beschreven. Thema's De inleiding beslaat uit vier hoofdstukken met thema's van meer algemene aard, te weten: De elite van Zuid-Holland, Middeleeuwse kaste len, buitenplaatsen, flora en fauna op de Zuid- Hollandse buitenplaats. Een deel van deze informatieve hoofdstukken overschrijden de provinciale grens. In het hoofdstuk over de buitenplaats staat de historische context van de buitenplaats centraal en wordt ingegaan op de materiële aspecten: vorm, architectuur, interieurs, bijgebouwen en dienstgebouwen, tuinmuren, hekken enz. Verder krijgen het leven op de buitenplaats en de teloorgang, herwaardering en instandhou ding van de buitenplaatsen aandacht. Inmiddels is de Rijksdienst in de afrondingsfase beland van haar beschermingsprogramma historische buitenplaatsen. Behalve de 100 buitenplaatsen die via het MSP (Monumenten Selectie Project) werden ingeschreven in het register van Rijksmonumenten, worden nog eens 434 oudere buitenplaatsen van voor 1850 in het Monumentenregister ingeschreven, waarmee tuinen en parken ook veilig zijn gesteld. Zestig beschrijvingen Het overgrote deel van het boek wordt ingeno men door uitvoerige beschrijvingen en vele kleurige afbeeldingen en plattegronden en de zestig meest representatieve en interessante voorbeelden in de provincie. Bij het lezen van het boek kunnen we alleen maar constateren dat Zuid-Holland heel rijk is aan kastelen en buiten plaatsen en dat we nog veel niet kenden. Mis schien moet dat wel een beetje zo blijven, want een buitenplaats is en moet een oase van rust blijven. Slechts bescherming en instandhou ding zijn van belang opdat er niet nog meer van deze kostbare bezittingen wordt afgepeuzeld ten behoeve van verstedelijking en infrastructuur. Drs. V. Collette is medewerker cultureel erfgoed van de provincie Zuid-Holland. Expositie: samenstelling bureau TGV; foto 's Maarten Brinkgreve Kastelen en buitenplaatsen in Zuid-Holland'; onder redactie vanjos Stövermet medewerking van Vincent Collette, Rianne van Hilten, Robert van Lit, Carla Oldenburger-Ebbers en Heimerick Tromp. Zutphen, De Walburg Pers, 2000. Hip. ISBN90 5130 018 8. Prijs f 19,50, na 1 januari 2001 f99,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 43