Mooi Zuid-Holland Zestig buitenplaatsen en kastelen van Zuid-Holland beschreven Vincent Collette en Anne-Marie ten Cate Vraag aan de geïnteresseerde een kasteel of buitenplaats in Zuid- Holland te noemen. Zijn antwoord zal waarschijnlijk beperkt blijven tot Het Binnenhof in Den Haag of Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Toch heeft Zuid-Holland op dit terrein veel meer te bieden, zo kan men lezen in het in opdracht van de provincie recentelijk verschenen boek Kastelen en buitenplaatsen in Zuid-Holland. Deze publicatie geeft een provincie-omvattend overzicht van maar liefst meer dan 200 locaties, waar zich deze monumenten of significante restanten daarvan bevinden. c$ •Mi^Sês 40 Heemschut december 2000 Plattegrond Huize Keukenhof te Lisse. Zuid-Holland heeft ooit enige honderden kastelen en buitenplaatsen gehad. Als belang rijke vestigingsplaats werden de strandwallen evenwijdig aan de kust van Hillegom tot en met Den Haag gekozen. Andere gebieden bevon den zich langs de Oude Rijn en rond de steden Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem. De oudste kasteelvormen waren de ringwalburch- ten (circa B75-1100). Nog aanwezige voorbeel den van het latere type, de mottekasteel (1000- circa 1270) zijn de Burcht te Leiden en de burcht te Oostvoorne. Het betreft versterkin gen op een kunstmatige heuvel. Aan het eind van de twaalfde eeuw werden grotere en ster kere kastelen gebouwd met een variatie aan verschillende plattegronden. Evenals bij de mottekastelen was de hoge adel de bouwheer. Daarnaast verrezen er voor de lage adel woon torens, zoals bijvoorbeeld het nog te bewonde ren Huis Dever te Lisse, zaaltorens en comp acte zaaltorenkastelen. In de 15de eeuw verloren de kastelen hun defensieve functie en kwam de nadruk op het woonconfort te liggen. Vanaf de 17de eeuw lieten met name regenten en welgestelde koop lieden buitenplaatsen aanleggen. De bouwloca ties van deze complexen kwamen grotendeels overeen met die van de middeleeuwse kastelen zoals het strandwallengebied in het westen. Andere clusters buitens bevonden zich op de oeverwallen langs de Rijn tussen Leiden en Alphen en langs de Nieuwe Maas in Rotterdam. Op het jonge duinlandschap rond het dorp Oostvoorne waren ook buitens geconcen treerd. Hieraan voegden in de laat 19de en begin 20ste eeuw Rotterdamse industriëlen en zakenlieden huizen zoals Carcabas, Strypemonde en Olaertsduyn toe. Veel kastelen zijn in de loop der eeuwen ver bouwd, verwoest of afgebroken. Buitenplaatsen zoals Huis ter Nieuwburg te Rijswijk en Slot Honselaersdijk te Honselersdijk van stadhouder Frederik Hendrik (1584-1647) moesten het rond 1800 door sloop ontgelden. Maar de meeste van deze complexen hadden in de periode 1850-1960 te lijden van industriële ontwikke lingen, vergroting van het wegennet en stede lijke uitbreidingen. Gebouwen vielen ten prooi aan sloop en tuinen aan verkaveling. Een aantal buitenplaatsen, zoals het Huys ten Donck te Ridderkerk, verwierf noodgedwongen de positie van groenoase binnen een versteende omgeving. Ook bleken eigenaren door stijging van lonen steeds moeilijker onderhoud te kunnen financieren. Zij moesten dientenge volge veelal overgaan tot verkoop aan een bedrijf of instelling. In de jaren '70 van deze eeuw kwam men tot het inzicht dat buitenplaatsen vanwege hun cultuur historische waarden behouden dienden te wor den. Nieuwe eigenaren, vaak stichtingen, gingen met de overheid aan de slag en behaalden successen in hun streven naar instandhouding. Kwetsbaar Ondanks al hun inspanningen blijft de positie van kastelen en buitenplaatsen in de drukste provincie van Nederland uiterst kwetsbaar. Zo worden er regelmatig bouwplannen ontwikkeld in het potentiële rijksgezicht, de landgoederen- zone in Wassenaar. In geval van realisering van dergelijke plannen zullen cultuurhistorische, landschappelijke en natuurwaarden in het ge ding komen. Bescherming van al deze waarden vereist een integrale benadering. Hierbij kan de provincie een sturende rol spelen met een gebiedsgerichte aanpak en een duidelijke visie op de ruimtelijke kwaliteit. De provincie maakt streekplannen waarin de verschillende waarden zijn opgenomen. Aan de hand daarvan toetst zij gemeentelijke bestemmings- en bouwplannen. In het kader van de gebiedsgerichte Aanpak Den Haag-Katwijk streeft de provincie naar duurzame instandhouding van landgoederen op basis van nauwere samenwerking tussen particulieren en overheid. De provincie speelt in het kader van het Monumenten Selectie Project (MSP) een leidende rol bij de keuze van objecten en gebieden uit de periode 1850-1940 ten behoeve van rijksbescherming. Ook wil zij mogelijkheden onderzoeken op toeristisch- recreatief terrein, aangezien cultuurtoerisme een van de speerpunten van haar beleid is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 42