december 2000 Heemschut 39 Het door Braaksma en Roos gerestaureerde Gemeentemuseum in Den Haag. Foto Museum. periode is niet de methode Braaksma Roos. Braaksma: 'Eigenlijk is het fort sinds de bouw voortdurend veranderd. Vooral de invloed van de Tweede Wereldoorlog is hier gigantisch geweest. Daar getuigen de mitrailleurkoepels en de tientallen bunkers bijvoorbeeld van. Maar ook de schilderingen die de Duitse militairen aanbrachten op de muren in de Koepelzaal. De wereld die ik hier in 1997 aantrof was zo over rompelend indrukwekkend dat ik dacht: hier moet je met je vingers afblijven.' Intuïtie en verbeelding Het zichtbaar maken van de geschiedenis en het behouden van het speciale karakter zijn voor hem belangrijke restauratie-uitgangspun ten. Hij heeft niks met de 'keurige' restauraties van trapgevels, middeleeuwse kastelen en spie- gelpaleizen. 'Goede materialen en kleurstellin gen gebruikt hoor, daar niet van. Maar het zijn in mijn ogen levenloze decors geworden. Het is vaak zo spanningsloos', zegt hij peinzend. 'Het gaat bij die gebouwen meestal om het conserve ren en soms reconstrueren van wat er gezeten zou kunnen hebben. Dat zijn min of meer gebaande wegen. Wat mij interesseert zijn projecten waar je moet zoeken naar de essentie van de sfeer, naar de geschiedenis en hoe je die kunt behouden en versterken met minimale eigentijdse ingrepen.' Het bureau Braaksma Roos zoekt, of het nu restauratie of nieuwbouw betreft, naar het geheim van de plek. 'Wij proberen altijd de geschiedenis en het karakter zichtbaar te maken. Maar zonder het gebouw of de plek op te poetsen want dan verdwijnt die onbenoembare sfeer weer.' Restaureren is in hun visie dus niet een louter technische aange legenheid. Er is meer nodig. En dat meer heeft te maken met intuïtie, verbeelding en emotie. 'Restaureren is niet in regeltjes vast te leggen. Het is een voortdurende zoektocht naar een evenwicht tussen behoud van het karakter en de toekomstige gebruikswaarde. Daarom werken wij ook niet volgens een gefixeerd restauratie plan maar in regie. Zo spelen we in op vondsten en ontdekkingen die we tijdens de restauratie doen.' In het diepe binnenste van het fort hangt een suizende stilte. Onze voetstappen klinken hol in de schaars verlichte, meterslange, smalle gangen met dikke, gemetselde muren en gewelven van brikkenbeton. Ook hier wordt de geschiedenis nergens weggepoetst. 'Nee, dat gat in het gewelf waar dat beton doorheen steekt helen we dus niet aan. En we gaan ook nergens netjes schilderen en mooi afwerken. Dan breng je het Het gerestaureerde interieur van het Gemeentemuseum. karakter van de ruimtes om zeep en krijg je straks het gevoel of je in een lege huiskamer staat.' Daar waar ingrepen noodzakelijk zijn wordt dat uiterst terughoudend gedaan. Maar wel zo dat het als toevoeging zichtbaar is, bijvoorbeeld door het gebruik van iets ander metselwerk. Heel subtiel zijn de voorzieningen aangebracht, noodzakelijk voor de toekomstige gecombineerde maritieme, culturele, museale en economische functies van het forteiland. Soms zijn dat ingenieuze vondsten. Zoals de aanpak van de voormalige manschappenverblij ven waar straks kantoren komen. Midden in de overwelfde ruimtes liggen 'tapijten' in de vorm van verzonken houten plateaus waarin alle infrastructuur komt. De rest van de klinkervloer en ook de wanden blijven hierdoor onaangetast. Restaureren betekent voor Yske Braaksma het proeven, aanvoelen van en zoeken naar de specifieke sfeer, het speciale karakter van het complex. Het betekent de historische continuï teit bewaren, onderzoeken, afwegen, scheppen, reflecteren op wat er op die plek gebeurd is. En op basis daarvan verdergaan. Yskeriaans noemen ze dat op het Forteiland. Op het eiland is goed te zien tot wat voor een imposant en intrige rend resultaat deze Yskeriaanse aanpak leidt. De VWZuid-Kennemerland houdt op 7 januari, 4 februari, 4 maart en 1 april rondleidingen op het Forteiland. De boot vertrekt om 11.45 vanaf de Seinpostweg in IJmuiden naar het eiland. Om. 12.00 begint de rondleiding. Kaarten af 25,-zijn verkrijgbaar bij de VW aan de Zeeweg 189 (tel. 0255-515611).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 41