De Yskeriaanse aanpak Mariëtte Polman Restaureren is een vak 'Als ons restauratieproject klaar is moet je niet kunnen zien dat we geweest zijn.' Dat is een belangrijke opvatting van Yske Braaksma, architect van het bureau Braaksma Roos. Op dit moment is hij bezig met de restauratie van het Forteiland, het verdedigingswerk voor de kust van IJmuiden. Tijdens een rondwandeling op het forteiland legt hij uit waar het bij restaureren om gaat. 38 Heemschut december 2000 Yske Braaksma (Haarlem 1946) komt tijdens de stageperiode van de avond-HTS in contact met het restauratievak. Bij een kleine aannemer in Amsterdam leert hij de praktijk van het maken van kozijnen, trappen en meubels. En hij raakt geboeid door de ambachtelijke kant van restau reren tijdens het herstel van een Amsterdams monument. Aan de TU Delft specialiseert hij zich vervolgens tot restauratiearchitect. Samen met medestudent Job Roos studeert hij eind jaren '70 af op een restauratieplan voor het Haarlemse Enschedé-complex. Daarmee zijn ze een van de voorlopers op het gebied van restauratie van industriële complexen. Vanaf 1982 werken Yske Braaksma en Job Roos geza menlijk als bureau Braaksma ér Roos, architec tuur en restauratie. Belangrijke projecten van het in Bloemendaal en in Den Haag gevestigde architectenbureau zijn het Hofje van Heythuysen (Haarlem), het landgoed Groot Bentveld (Bloemendaal), het landgoed Velserbeek (Velsen), de Passage, de Joodse Begraafplaats, het Paleis Lange Voorhout en het Gemeentemuseum (Den Haag). Naast Yske Braaksma op het Forteiland voor de kust van IJmuiden. Foto auteur. restauraties ontwerpt het bureau ook nieuw bouw. Bij al hun projecten zoeken zij naar de essentie, naar het karakter van de omgeving of het te restaureren object. Het restauratieproces is bij hen een constante afweging en zoektocht naar de spanning tussen het oude en het nieuwe. Sinds drie jaar werkt Yske Braaksma volgens deze methode aan de restauratie van het Forteiland in IJmuiden. Forteiland Hevig beukt het water van het Noordzeekanaal tegen het bootje dat ons vanuit de haven van IJmuiden naar het Forteiland vaart. Woest voortjagende grijze wolken, grauwe rookplui men van de Hoogovens, zeesluizen en passe rende grote zeeschepen en de geur van teer vormen het decor. En dan, toch nog onver wacht, doemt daar het kustfort IJmuiden op, het imposante verdedigingswerk dat ooit deel uitmaakte van de Stelling van Amsterdam. Hetkustford is tussen 1881-1889 gebouwd, direct ten noorden van de monding van het pas gegraven Noordzeekanaal. Als belangrijk onderdeel van de Stelling bewaakte het de zeetoegang tot Amsterdam. Het fort ligt midden in een diepe kom die wordt omgeven door een droge gracht, aangelegd ter verdedi ging van aanvallen vanaf het land. Zo'n drie honderd manschappen leefden hier tussen munitieopslag en zwaar geschut. Door de uitbreiding van het havengebied in 1929 komt het fort op een eiland te liggen. In 1943 maakt het forteiland deel uit van de Festung IJmuiden, onderdeel van de Atlantik- wall, de Duitse verdedigingslinie langs de West-Europese kust. De Duitsers bouwen er drakentandversperringen en mitrailleurkoepels en circa dertig bunkers die door middel van ondergrondse gangen met elkaar en met het oude fort verbonden zijn. Na de oorlog verval len fort en eiland tot een ruïne. Er wordt het een en ander opgeblazen en het puin wordt gedumpt in de droge gracht. Met de verbreding van het Noordzeekanaal in 1967 verdwijnt de helft van het forteiland in het kanaal. Afblijven Er gaat een vreemde, moeilijk te verklaren bekoring uit van dit geïsoleerde stukje geschie denis midden in het zeewater. Overal valt je oog op grillige bouwsels uit een volstrekt voor bije tijd. Op imponerende ijzeren pantsergale rijen, geschutskoepels, bunkers en mossige betonklompen. Het is de tijd waarin bomvrije onderkomens en verdedigingswerken gebouwd werden om bestand te zijn tegen het grofste geweld. Daarom waren ze bijna niet te slopen toen ze niet meer nodig waren. Weggezonken onder steeds dikkere lagen puin en duinzand raakte dit fort bijna voorgoed in de vergetel heid. Op het nippertje werd de waarde ervan gezien: het jonge bedrijf IMTIN zag het als een uitstekende locatie voor het oprichten van een instituut voor maritieme veiligheidstrainingen. Het onderkennen en behouden van die merk waardig geheimzinnige sfeer is precies wat Yske Braaksma voor ogen staat. Sinds 1997 is het architectenbureau Braaksma Roos betrokken bij de restauratie van het Forteiland. Het kust fort was inmiddels een provinciaal monument en, als onderdeel van de Stelling van Amsterdam, eveneens een Unescomonument. 'Als wij hier over drie jaar klaar zijn moet je eigenlijk niet kunnen zien dat we hier gerestau reerd hebben', zegt Braaksma terwijl we klaute rend over betonbrokken opeens oog in oog staan met een bizarre pantsergalerij, een impo sant gietstalen geschut dat op zee is gericht. Die uitspraak is niet zo vanzelfsprekend. Zo lag er een plan om het fort op te frunniken tot een soort Efteling. Een ander idee was herstel van het fort in zijn oude 19de-eeuwse glorie. Maar het terugrestaureren naar één specifieke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 40