Wederopbouwkerken Wederopbouwarchitectuur: inzendingen lezers Onze oproep in het oktober-nummer om aardige voorbeelden van wederopbouwarchitectuur toe te sturen heeft enkele inzendingen opgeleverd. In het februari-nummer volgt nog een derde. De inzending van H.E. Wesselink hieronder. Ernaast een van onze PR-medewerkster in Gelderland. ft december 2000 Heemschut 37 groep van bepaalde architecten die andere architecten buitensluiten. Een ander probleem is het communicatiepro bleem: door het gebruik van en hun vaardig heid in het architectenjargon imponeren de commissieleden de minder taalvaardige buiten staanders. De eenzijdigheid van de commissie en de machtspositie van de architecten wordt door een aantal voorgestelde maatregelen aangepakt: - duidelijker procedures, openbaarheid, afleg gen van verantwoording, controleerbaarheid - doorstroming van leden van de commissie In het wetsvoorstel wordt niet gesteld dat alleen architecten zitting kunnen nemen in de welstandscommissies. Een gemeenteraad of bestuur van een provin ciale welstandscommissie kan dus besluiten ook niet-architecten op te nemen in een welstands commissie. Aan welke disciplines moetje dan denken? Architectuurhistorici, sociaal-psycho logen? Een commissie waarin ook niet-archi tecten zitting nemen zal minder eenzijdig zijn, zeker als de leden worden voorgesteld door verschillende maatschappelijke organisaties. Verder kan de communicatie tussen welstands commissie en burgers verbeteren als 'leken' als voorzitter en secretaris optreden, die ervoor kunnen zorgen dat de discussies in voor 'leken' begrijpelijke taal gevoerd worden en de advie zen in begrijpelijke taal geformuleerd. Boven dien zou de objectiviteit beter gewaarborgd zijn als niet-architecten zouden optreden als voor zitter en secretaris. De Groningse Heemschutcommissie beraadt zich op stappen die genomen kunnen worden. We zijn benieuwd naar de ervaringen van andere commissies ten aanzien van het probleem van de criteria en de interpretatie daarvan door de welstandsdeskundigen. Tineke Vooijs is PR-medewerker van Heemschut Groningen. Het uitgangspunt voor de bespreking, gevolgd door een discussie, was een inleiding over welstand geschreven door ir. S.H. Schaafsma, lid van de Groningse commissie. Dit artikel is een bewerking van zijn tekst, die belangstellenden via de Groningse commissie kunnen verkrijgen. Graag stel ik een tweetal potentiële wederop- bouwmonumenten kandidaat voor plaatsing op de lijst. Het betreft hier de kerkgebouwen van de H. Geestparochie te Roermond en van de H. Annaparochie te Heerlen, beide ontworpen door architect ir. F. Peutz uit Heerlen. De gebouwen zijn bijzonder, omdat ze beide zijn geïnspireerd op de centraalbouw. Ze nemen in het beeld van de Nederlandse naoor logse kerkarchitectuur een zeldzame en opval lende plaats in, vanwege het feit dat een oeroud kerktype op verrassende wijze is omgezet in zeer eigentijdse vormen. Bovendien zijn beide gebouwen stedebouwkundig fraai gesitueerd. H.E. Wesselink H. Lambertus Kerk De R.K. Kerk van de H. Lambertus te Maren- Kessel, gemeente Lith werd gebouwd in 1951 naar ontwerp van architect J.M. de Reus in de stijl van de Bossche School. Maren-Kessel is een na WOU nieuw gestichte dorpskern, gebouwd op een geometrisch grondplan, waarin de nieuwe kerk de aan het einde van de oorlog verwoeste kerken van de dorpen Kessel en Maren moest vervangen. Het wederop- bouwdorp Maren-Kesse bezit met de weder- opbouwkerk een bijzonder cultuurhistorisch object. Architectuurhistorisch is het kerkge bouw een mooi voorbeeld van architectuur met verwijzingen naar verschillende cultuurperio des die stilistisch tot een harmonisch en modern geheel zijn gesmeed. Uitwendig is aan de detaillering de functie van de afzonderlijke delen af te lezen; inwendig biedt het brede middenschip met ziende kap op scheibogen een heldere overzichtelijke ruimte. Mw. drs. R. Koning, Nijmegen. Kerk van de Heilige Anna Parochie te Heerlen van architect F. Peutz. Kerk van St. Lambertus te Maren-Kessel van architect J.M. de Reus.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 39