A Nieuwbouw Bouwbedrijf Hulshof b.v. 'S jij Landelijk erkend S.V.R. restauratiebedrijf Hoofdkantoor Houten: Peppelkade 64 d/e, Postbus 216,3990 GA HOUTEN tel. (030) 635 53 00 - telefax (030) 656 09 59 vestiging 's-Gravenhage: tel. (070) 354 48 76 telefax (070) 358 73 73 vestiging Vorden: tel. (0575) 55 76 00 telefax (0575) 55 76 99 december 2000 Heemschut 35 Drs. R.H. C. Vos, directeur van het Instituut Collectie Nederland, zei in zijn openingstoe spraak dat het interieur tot vergeten gebied behoort en dat het bijvoorbeeld niet is opge nomen in het Deltaplan Cultuurbehoud. Directeur van de Rijksdienst Fons Asselbergs merkte op dat Nederland op dit gebied een schatkamer verborgen houdt. We lopen totnogtoe niet met onze interieurs en de inven tarisatie ervan te koop. Er is echter al veel vooronderzoek gedaan. Aan dit werk moet nu bekendheid gegeven worden. Eigenaars moeten erop gewezen worden dat ze een monumentaal interieur slechts éénmaal kunnen verpesten. Het authentieke woonhuisinterieur uit de periode 1600-1940 is een uiterst kwetsbaar onderdeel van ons culturele erfgoed. Tot nu toe is het nauwelijks onder de beschermende vleugels van de monumentenwet gekomen. Ook is er sprake van onvoldoende kennis op dit gebied. Daar gaat nu verandering in komen. De Stichting Manifestatie Historisch Interieur 2001 is opgericht door de RDMZ en het ICN en stelt zich ten doel op grote schaal aandacht te vragen voor het behoud van het historische Nederlandse woonhuisinterieur en dat kennis erover vergroot wordt. Met de Stichting Open Monumentendagen is nauwe samenwerking aangegaan. De belangrijkste evenementen zullen dan ook rondom de Open Monumenten dagen 2001 plaats vinden. Voorlopig programma De manifestatie zal bestaan uit vijf onderdelen. Te weten: een website, die inmiddels online is (www.interieurmanifestatie.nl). Er verschijnt bij uitgever Waanders een publicatie over historische interieurs in Nederland en er wordt een top 100 van interessante woonhuisinteri eurs opgesteld. Een aantal van deze panden zal tijdens de Open Monumentendagen openge steld zijn. Bij de NCRV wordt gewerkt aan een serie documentaires, die in augustus 2001 uitgezon den wordt. Tenslotte vindt er op 10,11 en 12 september volgend jaar een groot sympo sium plaats, waar betrokkenen uit zowel binnen als buitenland zullen spreken over allerlei zaken met betrekking tot het in stand houden van historische interieurs. Bij het beheer van histo rische interieurs is er een voortdurend span ningsveld tussen conservering en gebruik. Dit is een van de thema's die tijdens het symposium ruim aandacht zal krijgen. Bekijkt men de agenda op de website dan ziet men dat er rondom het thema talloze tentoon stellingen worden georganiseerd. De eerste in de Beurs van Berlage wordt al eind december dit jaar geopend en heeft als thema 100 jaar wonen in Nederland (23-12-200 tot maart 2001) met aandacht voor zowel de Amsterdamse School als Ikea. Voorts besteedt Rotterdam in het kader van Culturele Hoofdstad van Europa tussen april en september veel aandacht aan de vernieuwin gen op het gebied van de woning- en steden bouw in de twintigste eeuw. Begin volgend jaar wordt de museumwoning huis Sonneveld, naast het Architectuurinstituut voor het publiek opengesteld. Kortom het zal volgend jaar bruisen van de activiteiten op het gebied van het woonhuisin terieur. Natuurlijk sluiten historische vereni gingen, musea, plaatselijke monumentenco mités en andere organisaties zich aan bij dit thema. Meer bekendheid, slechts een onder deel van de doelstelling van de manifestatie zal dan zeker bereikt zijn. De nieuwsgierigheid naar hoe andere mensen wonen zal daarbij zeker een rol spelen, laat dit ook een beetje een voorbeeldrol zijn. Meer informatie over de Stichting Manifestatie Historisch Interieur 2001 vindt U op website www. interieurmanifestatie, nl Restauratie "Huis Landfort" te Megchelen. Architect: Architectenbureau Bob C. van Beek BV. te Leiden Stichting Vakgroep Restauratie Erkend Restauratie Bouwbedrijf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 37