Abdij Lilbosch bij Echt êm Weerspiegeling van het monnikenleven in steen en landschap Malachias Huyink 'Ons uitwendig levensmilieu beïnvloedt niet weinig onze inner lijke gevoelens', schreef de Cisterciënsermonnik Willem van St.Thierry (ca. 1148). Het monnikenleven is allereerst een weg van omvorming van een hart dat radicaal op zoek is naar het Geheim dat God wordt genoemd. Maar die weg is niet puur geestelijk. Ze vraagt een passend en stimulerend uitwendig levensmilieu. Daarom zijn abdijen plekken van uitgebalanceerde harmonie en sterke zeggingskracht. Vaak ook met monumentale dimensies. Abdij Lilbosch bij Echt in Limburg is zo'n plek. Daar weerspiegelt een abdijcomplex, waarvan de oudste delen terug gaan tot 1883, de waarden van het monnikenleven. Gelegen in een monastiek waardevol cultuurlandschap, vormt het anno 2000 het levensmilieu voor een twintigtal kloosterlingen. Heemschut's speciale Kerstbijdrage door Malachias Huyink. 30 Heemschut december 2000 Abdij Lilbosch is een Cisterciënserabdij, deel uitmakend van de in 1098 gestichte Cisterciënserorde. In de volksmond staat ze meer bekend als Trappistenabdij. Abdij Lilbosch behoort namelijk tot die grote groep Cisterciënserabdijen overal ter wereld die in het kielzog van de in Frankrijk gelegen abdij van La Trappe 17de eeuw) het oorspronkelijke Cisterciënser monnikenideaal authentiek, strikt en sober willen beleven in de beslotenheid die past bij het contemplatieve monnikenleven. Ook de eigen arbeid houdt daarin zijn vaste plaats. Vanouds is dat agrarische handenarbeid, en Abdij Lilbosch houdt die traditie levend. Feitelijk is zij het enige kloosterlandbouwbe drijf in Nederland, dat nog door de monniken Het Teken van God over de Abdij.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 32