december 2000 Heemschut 27 Nieuwbouw direct achter de oude gevel van Burgerzaken dringt ter plaatse van de voormalige entree even door oudbouw heen. buiten. Vanuit de entreehal is bijvoorbeeld zicht op de lucht mogelijk door de raadszaal op de eerste verdieping heen. Op veel plekken is via een raam dwars door het gebouw en langs allerlei uitbouwen en nieuwbouwvleugels heen te kijken. Blauw zilverachtig geschilderd behang uit de vorige eeuw, ruw geschaafd, bijna een meter Nieuwbouw neemt de oude gevel op. brede houten planken, rijk geornamenteerde plafonds, gewelfde plafonds, gemetselde poorten, metershoge ingebouwde houten kasten en zwarte natuurstenen schouwen kwamen te voorschijn. Net als een eeuwenoude balkenlaag in de vernieuwde raadszaal, die in het zicht kwam na het uitbreken van de plafonds. Daarmee werd de raadszaal hoog en kreeg zij er een rij ramen bij. In een kelder werd zelfs een cachot gevonden. Tralies en celdeur zijn nu middels een glazen vloerstuk te zien in de kleine trouwzaal. In een van de nieuwe fractie kamers is de balk teruggevonden, waaraan in de middelleeuwen bij de kade de waag heeft gehangen. Waar nodig werden de met zorg tevoorschijn gehaalde aanwinsten aangeheeld. De grootste verdienste van de onlangs op 45- jarige leeftijd overleden architect is wel het afleesbaar worden van de geschiedenis. Het nietszeggende twaalf in een dozijn kantoor gebouw is in één klap een levendige staalkaart geworden van eeuwen bouwkunst. De manier waarop dit geplaatst is naast hedendaagse mate rialen, gebruiken en grillen is natuurlijk discu tabel. Temperament De door Miralles ontworpen verlichting hangt overal in het stadhuis aan extra lange snoeren, die als spinnenwebben verbonden zijn met grote stekkerdozen aan de plafonds. Bijzonder is het doorschijnende hout. Dun geschuurd fineer tussen twee lagen glas is soms voor natuurlicht en soms voor kunstlicht gehangen en geeft een bruinige gloed. In het deel waar oudbouw en nieuwbouw samenkomen, de oksel van het gebouw, is een trappenhuis geplaatst. Hierbij moesten verschillende vloerniveaus worden overbrugd en moest een vervlechting ontstaan tussen nieuw en oud. De architect heeft dit met stalen, houten en betonnen treden van verschillende afmetingen willen accentueren. Vanaf de trap is zicht op de buitenruimte. Het is vooral de buitenruimte die zorgt dat de nieuwe situatie zich uitstekend voegt in dit historische deel van de stad. Brokken natuursteen uit de oude gebouwen tevoorschijn gekomen, zijn hergebruikt als barokke sierrand rondom nieuwe houten kozijnen. Echter, voor de meeste wandelaars, toeristen of architectuurliefhebbers bepalen vooral de gevels de belevingswaarde. Zowel de oude als nieuwe gevels nodigen uit tot stilstaan en kijken. Wellicht dat tegenover het nieuwe plein bankjes geplaatst kunnen worden, zodat in alle rust het temperament van de architect uit Barcelona naast de fraaie oude gevels bestu deerd kan worden. Want saai, nee dat is het niet. Drs. A. Lieth is architect en architectuur-journalist te Utrecht. Informatie Op afspraak (030-2861163) zijn rondleidingen tnogelijk op woensdagmiddag en zaterdagochtend. Ter gelegenheid van de oplevering verscheen: Het stadhuis van Utrecht; onder redactie vanjojama. Utrecht, Matrijs, 2000. 136p. ISBN 90 5345171 4. Prijs f 49,95 (Nederlands/Engels).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 29