Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Heemschut 23 Architectuuragenda NAi Misschien wat laat in deze rubriek, maar niet minder de moeite waard is de agenda 2001 van hetNeder- lands Architectuur instituut, met als onderwerp'Reisschetsen van Nederlandse architectende inlei ding is van Barham Laan. De reis schets was eeuwenlang het medium bij uitstek om indrukken vast te leggen. Het NAi bezit vele van deze indrukken in de nalaten schap van Nederlandse architec ten. Ze geven een spontane weer gave van de fascinatie van een architect voor architectuur. Immers indrukken tijdens een reis vormen voor een architect een voortdurende inspiratiebron. Veel van de afgebeelde tekeningen zijn dan ook vooral details van een bouwwerk. Afgebeeld zijn vluch tige schetsen, maar ook minutieus getekende en ingekleurde indruk ken (Zocher). En de interesses van de reizende architecten lopen ver uiteen; zo tekende Staal graag verstilde woestijnlandschappen en Van Eesteren gezichten op indus triegebieden, somber en donker verbeeld. De Grand Tour, de grote reis naar Italië en Rome hield eeuwen stand. Het was de reis waarbij karakter gevormd en kennis van andere beschavingen vergaard werd. Daarbij speelden de Prix de Rome en de Grote Prijs (sedert 1817) een belangrijke rol. In de inleiding worden de bestemmin gen van verschillende Nederlandse architecten beschreven zoals LelimanGodefroy, Muysken Berlage en Kromhout. Rotterdam, NAi uitgevers, 2000. ISBN90 5662 154 8. Prijs, f34,50. Vervolg van pag. 21 Heemschut Persprijs alsmede cultuurlandschappen. In aanmerking komen geschreven artikelen of series, dan wel radio/tv-producties of series. Nieuw dit jaar is dat ook websites kunnen meedingen naar de prijs. Ze moeten een journalistiek karakter dragen en zich richten op een breed publiek, liefst zonder vakjargon. Wie wil meedoen of Rede prof. Asselbergs Op 8 september 1999 sprak Fons Asselbergs, directeur bij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, zijn inaugurele rede uit bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar kunst en cultuur, de.Ant.on van Duinkerken- wisselleerstoel, aan de faculteit der Letteren van de KU te Nijmegen. In zijn rede 'Niets is zo veranderlijk als een monumenteen pleidooi voor het culturele argument' pleit hij voor het opnieuw formuleren van culturele argumenten om de actuele herinrichting van Nederland een culturele dimensie te geven. Het monument, zowel als de omgeving, veranderen voortdurend; van functie, van vormgeving en van samenhang. Ook het begrip monument is aan verandering onderhevig; van object van geschiedenis en kunst tot ensemble, een historisch stads beeld, een woonwijk of een dorp en tegenwoordig zijn ook cultuur landschappen (polders, militaire stellingen, plantsoenen en begraafplaatsen) monument. Monumentenzorg breidt zijn rol verder uit met het leveren van een aandeel bij de verdere inrichting van Nederland, de transformatie van steden, de infrastructuur van water en wegen en de herinrich ting van de buitengebieden. Monumen tenzorg wil daarbij adviseren en begeleiden, aanspo ren tot historisch vooronderzoek en de eigen expertise uitbreiden. Zaak daarbij is dat het imago van de monumentenzorg - de zorg en verdeling van het geld, het naleven van regels en de vraag wie waar over beslist, acuut verandert. op het werk van anderen wil atten deren kan inzendingen toesturen voor 1 maart 2001 naar: Bond Pleemschut, Nieuwezijdse Kolk 28, 1012 PV Amsterdam, tel. 020-6225292, of e-mail: info@heemschut.nl Aan de hand van de beschrijving van het lot van de Nijmeegse benedenstad wordt de argumenta tie kracht bij gezet en de basis voor het betoog gelegd. Met de Nota Belvedere is een eerste stap gezet, met de Vijfde Nota Ruimtelijke ordening zal ons cultuurlandschap ('culturele planologie' door Van der Ploeg genoemd) voortaan de verantwoordelijkheid van alle ministeries zijn. ZiDolle, Waanders, 2000. 45p. ISBN90 400 9409 8. Prijs f25,50. Op deze thematiek sloten ook Asselbergs eerste tien colleges in Nijmegen aan, die werden gebun deld onder de noemer Monumen tenzorg en stedenbouw; bouwstenen voor het cultureel argument bij de omgang met ons gebouwd cultureel erfgoed'. Nijmeegse Colleges I (1999-2000). De colleges zijn toegespitst op de Nijmeegse situ atie, maar de voorbeelden zijn ook elders in Nederland herkenbaar. Van het vroege Valkhof, via de Wederopbouw naar vinex en post- vinex zijn de onderwerpen van de colleges, welke zijn samengevat en voorzien van aanbevolen literatuur voor verdere studie. Zwolle, Waanders, 2000. 30p. Prijsf 15,-. Beide uitgaven zijn te bestellen bij de Rijksdienst voor de Monummten- zorg, postbus 1001, 3700 BA Zeist. Monumenten van Rheden In samenwerking met het Gelders Genootschap verscheen als deel één in de serie Monum.enten. in Gelderland het boekje Monumenten- gids Rhedensamengesteld door Roger Crols e.n Jan Wabeke, onder eindredactie tan Martin van Bleek. De gemeente telt zeven dorpen, waaronder Velp en Dieren. Plet gebied wordt ook wel Gelders Arcadië genoemd, duidend op het heuvelachtige en vooral idyllische landschap aan de veluwezoom met als groot con trast de beboste stuw wallen en het vlakke landschap van de IJsselvallei. Vooral bekend om de Posbank en hetNationaalpark de Veluwezoom telt de gemeente 450 monumenten, van kasteel Middachten tot het industriële monument de Gazellefabriekin Dieren. Vanaf 1986 is er gewerkt aan het gemeentelijke monumen tenbeleid en samen met het Gelders genootschap werden de cultuurhistorische waarden van het gebied geïnventariseerd. In de vorm van deze monumentengids zijn de informatie en gegevens van deze uitgebreide inventarisatie voor een groter publiek toeganke lijk gemaakt. In het eerste hoofdstuk worden de stedenbouwkundige en historisch ruimtelijke ontwikkeling van het de gemeente beschreven. Gevolgd door een overzicht van de voor komende bouwstijlen. Voorts worden 47 monumenten afzon derlijk in het kort beschreven en afgebeeld. Vele gemeenten zouden een voorbeeld kunnen nemen aan deze uitgave waarin op een overzichtelijke en aantrekke lijke manier het culturele erfgoed beschreven werd. Utrecht, Matrijs2000. 88p. ISBN90 5345 154 4. Prijs f 19,95. De Posbank bij Rheden. december 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 25