Reactie Heemschut op architectuurnota Stadhuis Zutphen Stadhuis Zutphen De derde architectuurnota Ontwerpen aan Nederland, Architectuurbeleid 2001-2004 is een plan van actie van vier ministeries om Nederland cultureel-ruimtelijk ordentelijk 'op de kaart te houden'. Daar Heemschut zich sterk maakt voor de architectonische schoonheid in heden en verleden van Nederland, is dit een nota die de aandacht heeft van Heemschut. Brieven 22 Heemschut december 2000 De stedenbouw en de planologie hebben grote invloed op de beleidsvorming rondom deze nota. Heemschut betrekt ook de stedenbouw kundige en planologische invalshoek bij haar werk. Het belangrijkste punt voor Heemschut in de nota is de schakel tussen het cultuurbeleid en het architectuurbeleid. Heemschut is zeer verheugd over de inhoud van de derde architec tuurnota, en de belangrijke plaats van cultuur historie in het gedachtegoed van de architec tuurnota. In overeenstemming met de Belvederenota lijkt het cultuurhistorische erfgoed eindelijk een vaste plaats te hebben gekregen in de ruimte lijke ordening en het architectuurbeleid van Nederland. Het is een goede zaak dat het Rijk een voorbeeldfunctie op zich neemt, en stimu leert en ondersteunt. De macht en mogelijk heden van de overheid zijn echter beperkt. Heemschut hoopt dat de boodschap van de nota niet alleen de bouwers en beleidsmakers van Nederland zal bereiken, maar ook het pubhek zal weten te overtuigen. De nota zal daarom een aanzet zijn tot een groter cultuurhistorisch bewustzijn in de maatschappij. Heemschut zal zich de komende jaren inspannen niet alleen de beleidsmakers en beslissers aan hun voornemens in deze nota te houden, maar ook de geest van de nota kenbaar te maken aan het Nederlandse publiek. Ik had aanvankelijk een venijnig stukje willen produceren, gericht aan het redactielid dat zo verschrikkelijk haar best heeft gedaan 0111 de uitbreiding van het stadhuis te Zutphen aan te prijzen in een artikel van Heemschut van oktober 2000. Een spontane opwelling van verontwaardiging. Maar ik heb toch maar beslo ten om het wat braaf te houden. Heemschut is per slot niet zo vertrouwd met venijn en mijn verhaal zou waarschijnlijk snel in de versnippe- raar zijn verdwenen. Dus volsta ik met de mededeling dat ik, hoewel ik ter plaatse niet heb gekeken en het dus met de zwart-wit foto's moet doen die uw artikel sierden maar die mij ruim voldoende hebben geïnformeerd, dat ik sterk met de auteur van het artikel van mening verschil. De uitbreiding vind ik niet 'bescheiden'; 'voel sprieten voor de geschiedenis' lijken mij niet gefunctioneerd te hebben. In de zin dat 'het een grandioos voorbeeld is van het samengaan van bouwkunst en gevoel voor traditie' zag ik graag het woordje 'slecht' ach ter grandioos geplaatst; daar staat tegenover dat in de zin: 'dat is meer dan imponeren met kortstondige modieuze middelen', de woorden 'meer dan' kunnen vervallen. Kortom redactie, U vindt het 'meer dan gelukt', het lijkt mij meer dan mislukt. Tot slot is de verbluffende stelligheid die doorklinkt in uw beweringen tamelijk verbazingwekkend voor een Heemschutter. Inmiddels ben ik wel heel nieuwsgierig hoe de hele onstaansprocedure is verlopen van dit project. Is er geen weerstand geweest bij de gemeenteraad en de bevolking? Bestond er een beeldkwaliteitsnota voor het gebied? Ligt het in beschermd stadsgezicht? En hoe luidt de toetsing van Welstandstoezicht? Hadden histo rici ook zitting in die commissie of is het een oordeel door architecten? Hoe reageerde de regionale pers? Ik mis dit soort achtergrondin formatie en naar ik vermoed vele heemschut ters met mij. De problematiek: rond dit soort moderne invul lingen in een historisch bepaalde omgeving is zeer actueel en de meningen lopen nogal uiteen. Misschien is er iemand in Zutphen te vinden die bereid is om een aanvullend artikel in uw blad te schrijven over dit plan waarin mijn vragen aan de orde worden gesteld. Op deze wijze kan uw blad wellicht nog eens uitgroeien tot een forum voor actuele Heemschutkwesties. Ir. S.H.Schaafsma te Zuidhom. Iedere keer dat Heemschut in de bus ligt verheug ik mij bet mooie blad weer te zien. In het oktober-nummer stond een artikel over het nieuwe stadhuis in Zutphen. In een stad waar zoveel schoons aan architectuur is te zien, wordt zo'n misbaksel gebouwd. Al van mijn 15de jaar ben ik een bewonderaar van moderne architectuur. Eerst later kwam de belangstel ling voor de historische gebouwen. Het gebouw in Hilversum aan de 's Grave- landseweg van de drie omroepverenigingen is buitengewoon origineel van vorm en weergave. De grote fout was dat het daar niet had moeten komen. Een architect moet niet alleen een woning, gebouw ontwerpen maar zeker ook rekening mee houden met de omgeving waar het komt te staan. Dat is in Hilversum op het stadhuis en door de architect 'over het hoofd gezien'. Ook daar is in Zutphen niet aan gedacht. Ik zie alleen de foto in Heemschut en ben niet met de verdere omgeving bekend. De foto wijst al genoeg uit. Ha, die schuine muur en dat stuk koeliese wand dat uit de muur is gescheurd!! Hoe durft een stadsbestuur van zo'n stad vol van fraaie historische gebouwen zo iets goed keuren.en sorry ik begrijp Heemschut ook niet. Jaren geleden bezocht ik het nieuwe gemeente huis van Amsterdam en wilde een kijkje nemen in de vier trouwzalen. Geen van de vier beviel mij, laten we zeggen dat is mijn leeftijd, toen 80 jaar. Eén spande echter de kroon met schuine muren met daartegen stoelen en tafel geplakt als klitten in het haar van een slacht offer. Een zaal waar een mens één van de belangrijkste momenten van zijn leven onder gaat! Zo ook het stadhuis in Zutphen waar je niet omheen kunt lopen als je daar in de buurt moet zijn. Zo'n uithangbord is geen stijl, alleen een bedenksel om iets anders te laten zien. Gedurfd noemen ze dat dan.Je moet het lef daar toe hebben.U noemt het een overrompelend gebouw. Hoe moet ik dat lezen? En wat te denken van Albert Heijn in Groningen (op pagina 17 van het oktober-nummer). Waar blijft het commentaar van het stadhuis? Moet alles om het lieve geldje getolereerd worden? Albert Heijn moet met nieuwe vestigingen scherp in de gaten worden gehouden. Zo wordt er wat afgebroken of van het front van het oude gebouw gemoderniseerd. Frits Foyer, Hilversum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 24