20 Heemschut december 2000 OVERIJSSEL Deventer 'ontdempt' Deventer Een stuk Singelgracht van een paar honderd meter dat ver voor de oorlog om (voornam e lijk) verkeerstechnische redenen werd gedempt, wordt weer uitge graven. Het gaat om een verbin ding tussen het Churchillplein en het Stationsplein. Voetgangers kunnen straks over een nieuwe brug vanuit de Keizerstraat naar het Stationsplein wandelen. Als het graafwerk en de bouw van de nieuwe brug voltooid zijn, is de oude stad ogenschijnlijk weer helemaal omgeven door de gracht. Ogenschijnlijk, omdat er op een paar plaatsen in de Singelgracht dammen liggen waarin duikers zijn aangebracht om het water te laten doorstromen. De situatie van vroeger keert dus niet helemaal terug. Op de foto is het graafwerk in volle gang, op de achtergrond de dam (met duiker), die de Singelgracht overkluist. Rechts het NS station. Urinoir dure sta-in-de-weg Deventer De gemeente Deventer zit lelijk in zijn maag met een monumentaal urinoir op het Stationsplein. Het plein wordt op dit moment opnieuw ingericht, bovendien wil NS een ondergrondse fietsenstal ling aanleggen onder het plein. Daarvoor moet het bejaarde sani tair wijken, maar omdat het gebouwtje een Rijksmonument is, kwam een bewoner in het geweer tegen de sloop (of verplaatsing) van het urinoir. En wat waar schijnlijk zijn grootste grief is: de kans dat de woonomgeving na verdwijning van het urinoir geteis terd gaat worden door wildplas sers acht de reclamant erg groot. Hij maakte er zelfs een rechtszaak van en die heeft hij (voorlopig) gewonnen. De bestuursrechter vindt dat de gemeente niet zorg vuldig is omgesprongen met de procedure rond de verplaatsing van het monument. De uitspraak van de rechter heeft tot gevolg dat het werk tijdelijk stil ligt, een dure zaak dus voor de gemeente. En dan te denken dat de gemeente zulke mooie plannen had met het overbodig geworden urinoir: het zou als een cadeautje naar het Openluchtmuseum in Arnhem gaan. Daar wil men het Deventer sanitair graag hebben, naar verluidt zouden de funda menten voor de nieuwe aanwinst al klaar zijn. Het urinoir dankt zijn plaats op de lijst van Rijksmonumenten aan het feit dat het is opgetrokken in de jaren '20. Het vertoont volgens de kenners alle uitdrukkingsvormen van de Amsterdamse school. Het is een zeshoekig bakstenen gebouwtje, waarbij het baksteen in hele mooie motieven is verwerkt. De juiste bouwdatum is niet bekend, er zijn bij de gemeente geen bouwtekeningen meer. Inmiddels staat er een hek om het urinoir, een eind verderop heeft de -Al' -ïMtLÜiiui -itvlïëne Werkzaamheden i.v.m,. ontdemping stuk Singelgracht bij station Deventer. Foto Anke Pluim. Het monumentale urinoir op het Stationsplein in Deventer. Foto Anke Pluim. gemeente een moderne variant geplaatst. Uiteraard laat de gemeente Deventer het er niet bij zitten, B en W gaan in beroep tegen de uitspraak van de rechter. NS heeft overigens al beloofd te zijner tijd te zorgen voor een nieuwe toiletgelegenheid binnen de muren van het Deventer station. Henk Nieuwenhuis, PR-medewerker Heemschut Overijssel. NOORD-HOLLAND Beeckestijn in de uitverkoop Veisen Er heerste een beetje een bedrukte stemming tijdens de uitreiking van het eerste exem plaar van 'De Tuinen van Beeckestijn; een beeld van een buiten plaatsHet boek werd samen gesteld door kenners, namelijk respectievelijk de directeur en oud-directeur van het museum Joke van der Aar en Siebe Rolle Aanleiding voor de publicatie was een subsidietoekenning van de Europese Commissie in het kader van het Raphaël programma. Samen met een Frans (Ambleville) en Italiaans (Ruspoli) kasteel heeft Beeckestijn geparticipeerd in een samenwerkingsproject, Barcho genaamd. Het thema was de restauratie van de tuinen en het vergroten van de belangstelling daarvoor. Wandelen we door de tuinen dan is er veel gebeurd, de zichtas is grotendeels teruggebracht - de fontein staat nog in de weg - en er is gesaneerd en aangeplant. Men is trots op de Europese subsidie, want dat betekent erkenning van het belang van deze prachtige buitenplaats, waarover nu donkere wolken hangen. De buitenplaats is namelijk een financieel blok aan het been van de gemeente Velsen, die het dan ook van de hand wil doen. Natuurmonumenten is geïnteresseerd, maar wil alleen de tuinen en park en niet het museum. Of alle drie, maar dan het huis met in plaats van een museale functie een economische functie. Het zou triest zijn als huis, museum, tuinen en park in welke vorm dan ook opgesplitst zouden worden. De gemeente Velsen moet gesteund worden in het zoeken naar accep tabele oplossingen. Velsen, 2000.102p. ISBN90 804136 2 6. Prijs f25,-. GELDERLAND Pius X-klooster Didam Het klooster Pius X in Didam is nagenoeg geheel door brand verwoest. Alleen de buiten muren staan nog overeind. Er is ironisch genoeg nog een 'licht puntje', de muren staan nog en zijn inmiddels gestut. De Didammers zijn terecht veront waardigd over de lange leegstand wat uitnodigt tot vernieling en brandstichting. De Stichting Goed Wonen Didam, sinds 1995 eigenaar van het klooster, had in het klooster elf appartementen en in de nabijheid 106 huur- en koop woningen gepland. De kritiek richt zich op de stichting die te lang wacht met de bouw. Het was niet de eerste, maar de vijfde brand in het gebouw, de laatste was op hemelvaartsdag. Dat was reden voor de Monumenten commissie Didam een brief te zenden aan B en W, waarin gemeente en eigenaar worden verzocht het gemeentelijk monu ment te beschermen, c.q. adequate maatregelen te nemen ter voor koming van persoonlijke onge lukken en/of verlies van het complex. Heemschut blijft de voorgenomen reconstructie plannen volgen. Mw. drs. R. Koning, Nijmegen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 22