Heemschut actief Boottocht over de Amstel ALGEMEEN DIRECTEUR (v/m) december 2000 Heemschut 17 HEEMSCHUT Bond Heemschut, Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland, zoekt in verband met het terugtreden van de huidige functionaris een Heemschut is een vereniging met ruim 10.000 leden die zich sedert 1911 inzet voor de bescherming van cultuurmonumenten en het historisch ruimtelijk karakter van Nederland. Heemschut signaleert en inventariseert ontwikkelingen die cultuurmonumenten en landschappen bedreigen en onderneemt daartegen actie en/of steunt bestaande initiatieven. Heemschut bevordert de belangstelling van het publiek voor het monumentaal erfgoed. Heemschut bestaat uit twaalf voornamelijk provinciaal georganiseerde en uit deskundige medewerkers bestaande commissies, die een groot deel van het werk verrichtten. Het landelijk bureau van Heemschut in Amsterdam verzorgt de landelijke aansturing en coördinatie van het beschermingswerk, van de PR en verder de organisatie van de publieksactiviteiten, de (fmanciële- en leden-) administratie en de aansturing en ondersteuning van werkgroepen en commissies. Heemschut kent een Algemeen- en Dagelijks Bestuur der vereniging. De Algemeen Directeur functioneert rechtstreeks onder de verantwoordelijk heid van het Dagelijks Bestuur. Zij of hij is verantwoordelijk voor het voorbereiden van het beleid en voor de uitvoering van de besluiten van de Algemene Vergadering van Leden, het Algemeen- en het Dagelijks bestuur. Zij of hij is lid van de Redactieraad voor het tijdschrift Heemschut. Van een Algemeen Directeur wordt verwacht dat deze de contacten binnen de organisatie onderhoudt, alsmede de contacten met zusterorganisaties, de Rijksdienst voor Monumentenzorg (RDMZen landelijke policy makers. Heemschut kent twee taakgroepen: beschermingszaken en publieks activiteiten. Onder leiding van de Algemeen directeur functioneren de twee taakgroepen van Heemschut. Naast deze taakgroepen functioneren onder de algemeen directeur het landelijk bureau en de redactie van het tijdschrift Heemschut. Heemschut vraagt een directeur die functioneert op academisch niveau, ervaring heeft in leidinggeven en een vrijwilligersorganisatie weet te motiveren. Initiatief en communicatief zijn op haar of hem van toepassing, alsmede bet hebben van een netwerk, bij voorkeur in de monumenten wereld. Heemschut biedtnaast een dynamische functie, een honorering op niveau schaal 12 BBRA. Invulling van de functie d.m.v. een parttime dienstverband is mogeUjk. Nadere informatie over deze functie is te verkrijgen bij de voorzitter, ir. E.H. vanTuyll van Serooskerken, tel. 071-5168335 (overdag) of 023-5371160 ('s-avonds). Uw schriftelijke reactie kunt u vóór 3 januari 2001 (onder vermelding van 'persoonlijk') richten aan het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. Heemschut Noord-Holland nodigt u uit voor een unieke boottocht over de Amstel op zaterdag 21 april. Er zal veel te zien en te horen zijn over de geschiedenis van deze wereldberoemde rivier. We komen stroomop waarts langs Amstelveen, Ouderkerk, Uithoorn. Daar bezoeken wij het Fort aan de Drecht, een onderdeel van de Stelling van Amsterdam. De gewraakte reclame-uiting van Albert Heijn. aan de gevel van de Korenbeurs. Foto Arno de Jonge. GRONINGEN AH in de Korenbeurs Groningen In het vorige nummer van Heemschut werd vermeld dat er een AH-supermarkt in de Korenbeurs op de Vismarkt was gekomen. De Korenbeurs is een van de topmonumenten van Nederland. Eindelijk een bestem ming voor dit voor Groningen zo typerende gebouw waarin vroeger de graanhandel plaatsvond! Helaas verstoorden twee reusach tige reclameborden aan de voor- gevel van de Korenbeurs de vreugde over de opening van de supermarkt. Deze borden zouden verwijderd worden, hoorden we toen. De gemeente had immers geen toestemming voor deze borden gegeven. We hadden er wel vertrouwen in, dat er een verant woorde oplossing zou komen. De fraaie superm arkt van Albert Heijn in de Brugstraat liet immers zien dat Albert Heijn uitstekend in staat is een supermarkt in te passen in een bestaande historische omgeving. Na een paar maanden van opvallende reclame zou Albert Heijn deze borden niet meer nodig hebben, dachten we. We vroegen Albert Heijn twee maanden na de opening deze borden weg te halen en te vervan gen door minder overheersende reclame, die de gevel niet voor een groot deel onzichtbaar zou maken. Inmiddels zijn we teleurgesteld in Albert Heijn. De reclameborden van harde kunststof zijn vervangen door banieren van textiel Van dichtbij is dit materiaal minder storend, maar van een afstand is deze reclame even overheersend als de vorige, want de banieren hebben dezelfde lengte en breedte als de vroegere kunststofborden en bedekken de gevel evenzeer. Voor de borden kreeg Albert Heijn geen toestemming van de gemeente, voor de banieren wel. Omdat deze banieren van lichter materiaal gemaakt zijn, is er nu geen monumentenvergunning nodig: de banieren van textiel voldoen wel aan de eis dat reclame-uitingen 'redelijk van omvang' moeten zijn, aldus de dienst Ruimtelijke Ordening/ Economische Zaken van de gemeente Groningen. Ook storend is de nieuwe opbouw boven op het dak van de Koren beurs, nodig voor de koelinstalla tie. Deze doos, bekleed met wit jaloezieachtig latwerk, belemmert het gezicht op het koor van de A- kerk. Hij is aangebracht vlak achter het beeld van Mercurius, zodat Mercurius nu voor een soort badhokje staat. Jammer dat Albert Heijn niet wat meer respect heeft voor de god van de handel, dan zou er naar een minder storende oplossing gezocht zijn. De com missie betreurt het dat door boven genoemde ingrepen het gezicht op twee voor de Groningse binnen stad zeer typerend gebouwen belemmerd wordt: het gezicht op de Korenbeurs en het gezicht op het koor van de A-kerk. Referendum Grote Markt Groningen In Groningen komt in februari een referendum over de nieuwe plannen voor de Grote Markt: het vernieuwen van de noordzijde van de Grote Markt en het bouwen van een parkeergarage onder de Grote Markt. De commissie heeft bezwaar tegen het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 19