16 Heemschut Park zuidzijde. Foto auteur. oorspronkelijke aanleg nog te herkennen aan de zicht lijnen, dit blijft onaangetast. Het ooit bestaande productiebos en de door Van Baurscheit aangelegde tuinen waren in 1984 al lang niet meer aanwezig. Er wordt van afgezien om die opnieuw aan te leggen. Voor de aanleg van de botanische- en bloementuinen aan de oostzijde wordt tuinarchitecte Elisabeth de Lestrieux aangetrokken. Landschapsarchitect Jacques Wirtz richt de formele tuin aan de westzijde in en ontwerpt de herinrichting van het park aan de zuid zijde. Daarvoor laat hij de aanwezige dennen en sparren kappen, handhaaft grote partijen rhodo- dendrons en plant in complementaire kleuren azalea's aan. Functie en beleving Een particuliere restauratie op dit niveau behoort tot de zeer grote zeldzaamheden en het ondersteunt andermaal de stelling dat een gebouw slechts dan behouden kan blijven indien een adequate functie voorhanden is. Het gebruik van kasteel en bijgebou wen is in feite bedrijfsmatig maar de eigenaar heeft het lief en wil er zelf tussen wonen. Deze combinatie is ideaal, immers de kunstvoorwerpen worden versterkt door een ruimte waar hedendaagse en historische kwaliteiten samensmelten, waar Brusselse pergolatapij ten en schilderingen afkomstig uit het Antwerpse huis van de bankiers Fugger met 20ste-eeuwse schilderijen van Fontana en Tapies, aziatica, archeologische kleino den en hedendaagse glaswerk tot één schoonheidsbele ving samenvloeien. Doordat er in geleefd wordt, geeft dat een extra dimensie die de tijd overstijgt, een conti nuüm en dat is precies wat Vervoordt met Van Baurscheit verbindt. Deze integratie maakt ook moge lijk dat topstukken uit de Europese cultuur naast een eenvoudige hedendaagse glazen karaf kunnen staan. Schoonheid als dimensie van ruimte en tijd! Het is de totaalbeleving die Axel Vervoordt fascineert, die hij uitdraagt en waarvan hij anderen deelgenoot wil laten zijn. Dat is ook de functie van de open dagen, waarop iedereen welkom is, die het kasteel wil bezichtigen. Drs. Bollebakker is bestuurslid van Bond Heemschut. De titel markgraaf (markies) wordt gedragen door diegenen die een mark besturen, d.i. een grensgebied dat met de verdediging van het achterland belast is. Literatuur Aut. Var., Karei V1500-1558. Antwerpen 1999. Uitgave Mercatorfonds. Losse bijlage: Stamboom Karei V. Arren, P., Van Kasteel naar kasteel, deel 2. Hoopboom 1987, pp. 219-227. Baudouin, F., Jan Peter van Baurscheit de jonge, architect, 1699- 1768. Lier 1995, pp. 101-113/205-237. Bergh, J. van den, Algier tot s-Gravenwezel. Enkele historische aspecten van de parel der Voorkempen. s-Gravenwezel 1991, pp. 92- 104. Bollebakker, H., Het Van de Perrehuis in Middelburg gerestaureerd. In: Heemschut, april 2000/no. 2, pp. 8-16. Breedveldt Boer, l.Nl.,jf.P. van Baurscheit. en Le bon gaout in de Nederlandse architectuur. (In voorbereiding, academisch proefschrift.) Caenegem, R.C. van en H.P.H. Jansen, De Lage Landen van prehistorie tot 1500. Amsterdam/Brussel 1978, p. 379. Kalf, J., De monumenten in de voormalige Baronie van Breda. Utrecht 1912, pp. X-XIIL Leemput, W. van, Het 's-Gravenwezel van weleer. Parel der Voorkempen. 's-Gravenwezel 1998, pp. 33-37. Roy, Jacobo Le, Notitia Marchionatus SRI. Hoe est Urbis etAgri Antverpiensis. Amsterdam 1678, pp. 229-232; 477. Tijs, R., Tot Cieraet deser Stadt. Antwerpen 1993. Uitgave Mercatorfonds, pp. 254-256, 394. december 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 18