DE WEDEROPBLOEI VAN KASTEEL GRAVENWEZEL Hans Bollebakker De restauratieopvatting van Axel Vervoordt Tussen Breda en Antwerpen, temidden van een arcadisch landschap bestaande uit bossen, beemden, weiden en boomwallen, verheffen zich sinds de dertiende eeuw de torens van kasteel Gravenwezel dat ooit deel uitmaakte van het markizaat Bergen op Zoom. Een modernisering en een restauratie kenmerken de bouwgeschiedenis. De eerste vond plaats rond 1750 onder architect Jan Pieter van Baurscheit; de tweede sinds 1985 onder leiding van eigenaar Axel Vervoordt. Beiden hebben een restauratieopvatting gemeen, die schoonheids beleving als vertrekpunt heeft. 10 Heemschut december 2000 Gravure uit Le Roy 1678, p. 231. Graveur Franciscus Ertinger. (UBA, Bijzondere coll./ZKW) Courttllunv'de J'Graue.tvr-'W&j&l Gravenwezel behoort sinds 1287 tot de heerlijkheid Bergen op Zoom die op zijn beurt weer viel onder de jurisdictie van de hertogen van Brabant die hun hoofd zetel hadden in het paleis Ravensteyn aan de Coudenberg in Brussel. Zij regeerden sinds 1095 over Brabant te beginnen met Godfried I(met de baard) die tevens hertog van Lotharingen en markgraaf van Antwerpen was. Zijn nakomelingen in rechte lijn regeren tot 1406. Dan komt het Huis van Bourgondië aan de macht totdat in 1482 de heerschappij overgaat op de Habsburgers zodra Maria van Bourgondië met Maximiliaan van Habsburg trouwt. Als hun zoon Filips de Schone (1478-1506) sterft is Karei Vpas zes jaar en wordt zijn tante Margaretha van Oostenrijk regentés, totdat Karei in 1515 zelf het heft in handen neemt en aantreedt als heer der Nederlanden! In 1533 verheft Karei V de heerlijkheid Bergen op Zoom tot mark graafschap* en wordt Gravenwezel bestuurd vanuit het in vlaamse renaissance stijl opgetrokken Markiezenhof in Bergen op Zoom. Het is deze bestuurlijke context waarin Gravenwezel een grensverdedigende functie is toebedeeld. Tijdens de Spaanse bevrijdingsoorlog wordt op 14 februari 1582 het markiezaat aan Willem van Oranje opgedragen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 12