Aannemingbedrijf Zeeburgerpad 49 1019 AB Amsterdam 020-6940306 restauratie onderhoud verbouw schilderwerken nieuwbouw HflMf STICHTING smltt VAKGR0EP internet: http://home.wxs.nl/~kneppers/ http://www.amsterdam.nl/bmz/kneppers e-mail: kneppers.amsterdam@wxs.nl lïïïÉil RESTAURATIE december 2000 Heemschut 9 vanzelfsprekend een nieuw gezicht. Maar het oude is zo prachtig, zo'n kenmerk van zijn tijd, dat je wel tot de ontdekking moet komen er een nieuw gezicht bij te maken. Dat prentenkabinet en die ovale zaal zijn zo herkenbaar. Dat moet je niet wijzigen. Wees dan zo eerlijk dat je in de nieuwbouw in een andere sfeer, voor mijn part in een andere tijd, komt zonder het oude te loochenen. Bij de Appelaar dus dezelfde bena dering. Luister naar wat er is. De waarde van het oorspronkelijke gebouw moet uitgangspunt zijn. En ga je dan pas afvragen, of ik met mijn toevoeging dat waardevolle kan ondersteunen en eventueel het minder waardevolle kan opheffen. Een oud gebouw - want dat was uw vraag - staat mij niet in de weg.' Haarlem Die filosofie trekt hij door naar de gehele stad Haarlem en haar van eeuwen her daterende karakter maar ook naar haar historische gelaagdheid zoals die in de loop van eeuwen is gegroeid en in grote mate altijd herkenbaar is gebleven: 'Er is ook geen enkele reden aan die kwaliteit van Haarlem iets te veranderen', zo gaat Hubert Jan verder: 'Haarlem dat betekent: pleinen, straten, stegen en hoven. Daarin zijn ook alle openbare gebouwen opgenomen. Er is weinig solitairs in die stad. Ook in het inmid dels gesloopte Enschedé-gebeuren vond je dat. Ik heb door de oude steeg gelopen, die er toen nog was, wat was dat prachtig. (Zie ook ons interview met voormalig stadsarchitect van Haarlem Wiek Röling in Heemschut van februari 1998).' Leer daaruit, datje de Nauwe Appelaarsteeg en de Damstraat in ere moet herstellen. Historie hoort er altijd bij en wordt steeds belangrijker. Zeker in een tijd als de onze waar het Cartesiaanse begrip tijd-ruimte steeds meer vervaagt. Alles vloeit. De waarde van plaats en tijd wordt anders en het wordt steeds moeilijker daarin je eigen plaats te vinden. Het is ook geen wonder, dat in een tijd, waarin de gevolgen van de eerste industriële revolutie zichtbaar en voelbaar worden in de maatschap pij, Heemschut ontstaat. Zoek dus je identiteit, voordat ze zoek raakt. Dat heet wel bescher ming maar m ag het- vreemd genoeg - ook weer niet zijn. Conserveren van het verleden is ook weer uit den boze. De vraag is alleen: hoe doe je dat in Cyberspace? Gerechtsgebouw Na deze nog verder voortdurende cursus filosofie van de hoogleraar, die een apart katern in ons tijdschrift zou rechtvaardigen, zijn we verplicht in deze kolommen ter zake te komen. En wel in het Haarlem van vandaag, dat zozeer van vroeger is en waar Henket niet duidelijker kan aangeven, hoe tijd en ruimte weer in elkaar vallen dan bij zijn invulling van het Gerechts gebouw in de Appelaar: 'De ingang van de rechtbank heeft een voorgebied nodig. Uit de drukte van de stad ga je naar de rechtbank. Die was aan de Damstraat niet goed gepland. Die prachtige straat is te plat voor de entree van zo'n gemeenschapsgebeuren. Zo ontstond bij mij het idee van een Middenhof. Daarom wordt de Klokhuistoren de ingang van een hof, waarin de rechtbank staat. Die hoort ook in de binnen stad, ondanks alle commotie, die daarover ontstaan is. De presidenten, die ik daarover gesproken heb, waren ook alle die mening toegedaan. Zij werden de dragers van het idee dat hun zetel in het hart van de stad hoort. De rechtbank hoort in de gemeenschap en de gemeenschap bij haar. Van Busquets naar Henket 'Ik heb mij nooit opgezadeld geweten met de erfenis van mijn voorganger Busquets. Met het verleden heb ik niet meer van doen. Wel heb ik voorzichtig moeten omgaan met mijn plan om niet in hetzelfde probleem te vervallen. En geen enkele commissie in Haarlem en ook niet de Rijksdienst hebben mij in de weg gezeten bij het invullen van de schone lei. Dat maak ik wel anders mee.' Hubert Jan Henket krijgt derhalve alle tijd en ruimte. J.-D. Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland. J.KNi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 11