Vrijwel schone lei voor Enschedé-complex wsmm Jan-Derk Gerritsen Na jaren van strijd tegen de oorspronkelijke plannen voor het Enschedé-complex nabij de Grote Markt in Haarlem (bestemmingspan de Appelaar) heeft Heemschut - voorlopig - de strijdbijl neergelegd, want men gaat terug naar af. Henket 8 Heemschut december 2000 Het Teylers Museumverbinding tussen oud en nieuw. Foto Sybolt Voeten. Geen schouwburg meer in het plan. De oude hebben we mede met de Vereniging Haerlem gered van de slopershamer en prijkt nu op de Rijksmonumentenlijst. De rechtbank wordt beduidend lager. Het Concertgebouw kan verbeterd en uitgebreid worden. Het woord is nu aan en het vertrouwen heeft nu architect Hubertjan Henket. Wat we van hem tot nu toe gezien hebben stemt tot tevredenheid. Wel hadden wij - en hij met ons - liever niet de laatste smet op de schone lei gezien: het gewraakte gat in de Damstraatde geplande ingang van de ondergrondse parkeergarage. Ook tot groot verdriet van Henket heeft de democratie (Haarlemse gemeenteraad) daartoe in ondoorgrondelijke wijsheid besloten. (Zie hierover ook de actieberichten op pag. 18.) Als een monnik werkt Hubertjan op zijn kantoor in een soort klooster in de bossen bij het Brabantse Esch, waar zoiets als een klooster zelfs na de ontkerstening nog steeds niet misstaat. Een klooster, met dit verschil, dat er veel licht van buiten wordt toegelaten. Teken tafels hebben dat nu eenmaal meer nodig dan altaren. Maar contemplatie is er voelbaar. En hoorbaar, als hij daar in het interview, dat we met hem hadden uiting aan geeft. Hij is een leerling van Aldo van Eijck. Werkte voor hem onder meer in Peru. Voor de Finse architect Pietila later in Koeweit. Vier jaar lang in Londen. Bij Casde Park Dean Hook bijvoor beeld draagt hij in grote mate en met succes bij aan de redding van Covent Garden Market en is hij directeur van de Housing Renewal Unit in de Britse hoofdstad. Vanaf 1976 vestigt hij zich in Nederland en is onder meer hoogleraar Architectuur aan de T.U. in Delft. Zijn refe rentielijst is te lang om daar zelfs maar het voornaamste - dat wordt dan ook maar wille keurig - uit te selecteren. Je wordt ook niet voor niets recentelijk genomineerd als hoofd architect voor de uitbreiding van het Rijksmuseum in Amsterdam. In 1999 krijgt hij de Prins Bernhard Cultuurprijs voor zijn totale oeuvre. En - voldoende reden hem voor de Appelaar te vragen - ontvangt Henket de Haarlems Dagblad Cultuurprijs en de Zink Award voor de uitbreiding van het T eylersmtiseum Teylersmuseum Dat gerealiseerde ontwerp oogst alom veel lof, ook van de bevolking dit keer, die niet gewend was over de keuzes van het Haarlemse gemeen tebestuur de loftrompet te steken. Het leek ook een onmogelijke opgave op die lokatie en aan palend aan het gesloopte Enschedé-complex extra ruimte te creëren voor een museum, dat zo enig in zijn soort is. Henket: 'Teylers had een nieuwe impuls nodig. Dat betekent bijna

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 10