De smaak van water Anne-Marie ten Cate Speciale uitgave ter gelegenheid van de Open Monumentendag 2000 Op 9 en 10 september zal de Nederlander weer massaal de Open Monumentendag(en) bezoeken, die dit jaar in het teken van water staat: Nederland Waterstaat. Waterstaat betekent letterlijk: de status van het land in relatie tot het water. Nederland wordt vooral door het water bepaald, vele monumenten zijn daar getuige van. Van bleekhuisjes, badhuizen, brandweerkazernes tot sluizen, windmolens en drinkwaterzuiveringsinstallaties. De landelijke opening vindt dit jaar plaats op het werelderfgoed Schokland, dat alles met water te maken heeft. 2 Heemschut augustus 2000 De Stichting Open Monumentendag heeft ter gelegenheid van deze dag het boek 'Nederland Waterstaat; monumenten van bet water' uit gegeven. Het werd geschreven door journalist Toon Schmeink, die een selectie heeft gemaakt uit het oneindig aantal aspecten rond Nederlands waterstaat en waarin strijd en verbondenheid centraal staan. Water is in alle opzichten veelzijdig. Enerzijds biedt het bedreiging, anderzijds kan het ook welvaart brengen. 'Blijven we nog lang in dit land wonen of zullen komende generaties naar een andere woonstek moeten omzien?luidt de eerste zin van het boek, een vraag die regelmatig gesteld wordt. Daarna volgen de geschiedenis van het water beheer, de inpolderingen, de besturen, de waterwegen en de vormen van verdediging. Tussen de woorden door zijn er vele mooie afbeeldingen en worden voorbeelden van bouwwerken als gemeenlandshuizen, dijken, sluizen, bruggen en forten getoond. Naast genoemde aspecten zijn er ook hoofd stukken gewijd aan varen en vissen, ontwikke lingen op het gebied van afvalwater en hygiëne en de steeds meer toenemende recreatie in en op het water. Dit laatste vormt bijna een De Nieuwe Molen of de molen van Berenschot in 't Woold bij Winterswijk. bedreiging voor ons landschap als we dat niet in beter vaarwater weten te leiden! Schmeink is erin geslaagd om in 130 bladzijden de vele aspecten van Nederlands afhankelijk heid van en betrokkenheid bij het water op een aantrekkelijke en zeer leesbare manier te brengen. 'Wie zich aan Nederland waterstaat laaft, zal de smaak van water dan ook voorgoed te pakken hebben', staat er op het kaft. Het boekje is ook zeer geschikt voor het middelbaar onderwijs. Want is Nederland Waterstaat niet één van de roerigste en belangrijkste onderde len van onze vaderlandse geschiedenis? Programma Open Monumentendagen Vorig jaar trokken de opengestelde monumen ten 850.000 bezoekers. Hoeveel zullen het er dit jaar zijn? Bekijkt men de lijst met tips dan blijkt dat de verschillende comités in het land de dag vaak rondom een eigen waterthema organiseren, zoals twee eeuwen rijkswaterstaat op Vlieland of in Almere waar aandacht is voor 'Jonge Monumenten in relatie tot Nederland Waterstaat'. In Utrecht luidt het thema: '500 jaar later: sporen van Karei Vin Utrecht' Vele bolwerken kwamen tijdens diens bewind tot stand. Den Helder schenkt speciale aandacht aan de onderwaterarcheologie. In zowel Haarlemmerliede als Leiden zijn beide Rijnlands huizen te bezichtigen. De lijst is schier eindeloos en treft U aan in het speciale Magazine Open Monumentendag, dat van te voren bij de VW's en voorts tijdens het Open Monumenten weekend overal te verkrijgen is. Het boek is op vele plaatsen tijdens de Open Monumentendagen te koop. Het is tevens te bestellen via een bon in het Magazine van de Open Monumentendag of telefonisch bij het Erfgoedhuis te Amsterdam. Tel. (020)422 21 18. De prijs is 22,- exclusief porto. Zie ookpag. 21. Verdere informatie: www.openmonumentendag.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 4