Bouwbedrijf Hulshof b.v. 1)l Tl P w Landelijk erkend S.V.R. restauratiebedrijf Hoofdkantoor Houten: Peppelkade 64 d/e, Postbus 216,3990 GA HOUTEN tel. (030) 635 53 00 - telefax (030) 656 09 59 vestiging 's-Gravenhage: tel. (070) 354 48 76 telefax (070) 358 73 73 vestiging Vorden: tel. (0575) 55 76 00 telefax (0575) 55 7699 ll n IJiJ augustus 2000 Heemschut 35 woorden je krijgt er wel wat voor terug: nieuwe natuurontwikkeling bijvoorbeeld waarbij men vergeet dat nieuwe natuur ook de tijd nodig heeft zich te ontwikkelen in stabielere situaties dan in de korte tijd tussen volpompen en leeg pompen. Er zouden nieuwe recreatiemogelijkheden worden geboden. Alsof ook nu niet fietsend, wandelend of kanoënd volop genoten kan worden van dit prachtige historisch gegroeide landschap. Het zou ook een pilotproject worden. Kenmerk daarvan is tijdelijkheid en beproefbaarheid. Maar na inrichting voorlopig voor 80 miljoen gulden en vermoedelijk meer dan 100 miljoen) valt er weinig terug te draaien. Je houdt 'gebiedseigen water' binnen. Ja, maar als het bassin vol staat en er niets meer bij kan, zal toch gewoon geloosd moeten worden in het IJsselmeer. De verwachte stijging ook daarvan is al reden voor het waterschap bij Schardam in de toekomst een groot gemaal te bouwen. Waarom dat niet meteen gedaan? Alternatieven Ook in de commissie watersystemen van Uitwaterende Sluizen gaan steeds meer stemmen op voor de bouw van dat gemaal. Met malen heeft het waterschap trouwens meer ervaring dan met berging. Het meer benutten van maalcapaciteit is ook een optie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Deze dienst heeft in 1996 (twee jaar na de recente wateroverlast) in een rapport aangetoond, dat aanpassing en inzet van oude monumentale poldergemalen en - sluizen voldoende soelaas kan bieden in tijden van wateroverlast. Bovendien heeft het Waterloopkundig Laboratorium in Delft berekend, dat de behoefte aan waterberging in Noord-Holland toch al zeer laag is in relatie tot de oppervlakte van het gebied. Het rapport van monumenten zorg gaat er ook van uit, dat elke polder maar ook elk stedelijk gebied door verbreding en verdieping van vaarten en sloten, kleinschalige bemaling en aanleg van waterpartijen de eigen wateroverlast kan opvangen en de buren daar niet mee hoeft op te zadelen, zoals nu vaak gebeurt. Zo is het waterschap Groot Geestmerambacht begonnen met een klein schalige en zeer succesvolle waterberging in de Speketerspolder. Provincie Het woord is nu aan en het wachten op het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, dat beloofd heeft nog dit jaar enkele alternatieve oplossingen voor te leggen. Onze hoop is daarbij gevestigd op het inventieve en baanbre kende cultuurbeleid van deze provinciale over heid. Dat is er altijd op gericht geweest histori sche waterkeringen te beschermen. Zo stond de West-Friese Omringdijk als eerste dijk in Nederland op een provinciale monumentenlijst en is daarna de Wierdijk op Wieringen gevolgd. Zo wordt er nu op gestudeerd de Noorder IJ- en Zeedijken op die lijst te plaat sen. En dit vooral omdat in het tracé van ook deze dijken de strijd van eeuwen tegen het water nog steeds herkenbaar is. Braken en wielen en scherpe hoeken in de dijk ontstonden door deze strijd tegen de grimmige Zuiderzee. Aan de landzijde werd al bij voorbaat een zone min of meer vrijgehouden voor de aanleg van een nieuwe dijk, de zogenaamde inlaagdijk, voor het geval de direct bedreigde dijk het begaf. In die zones ontstonden - en zo ook in de Zeevang - wat wij nu natuurgebieden noemen: braken en wielen bijvoorbeeld. Cultuurhistorisch gezien zijn die dus onderdeel van de dijk-biotoop. Deze kust van Noord- Holland bestaat dus niet uit één dijk maar meerdere naast elkaar. Die biotoop van wel 200 meter aan weerszijden van de dijk zal dus ook een grote rol moeten spelen bij de keuze voor de alternatieven bij waterberging in de Zeevang, die we met grote belangstelling en vertrouwen afwachten. J.-D. Gerritsen is PR-m,edewerker van Heemschut Noord-Holland. Restauratie "Huis Landfort" te Megchelen. Architect: Architectenbureau Bob C. van Beek BV. te Leiden Stichting Vakgroep Restauratie Erkend Restauratie Bouwbedrijf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 37