Levende berging Jan-Derk Gerritsen Kogen, wielen en braken gaan letterlijk ten onder Niet alleen in het rivierengebied maar ook in de Noord- Hollandse polders waadde men zelfs in huis door het water tijdens de wateroverlast in 1994. De Schermerboezem kon door de harde westenwind geen water meer richting Noordzee kwijt en dat veroorzaakte opstuwing en opwaaiing in oostelijke richting naar de toch al steeds meer inklinkende polders. 34 Heemschut augustus 2000 Waterschappen vormen een overheid, die - anders dan we gewend zijn - vooruitdenkt. Vooral nu we weten, dat de zeespiegel 20 cm per eeuw rijst en er een extra stijging van 60 cm per honderd jaar wordt verwacht. Waar kunnen we dat water, al is het maar tijdelijk, bergen, zo denkt het grootste waterschap (Hoogheem raadschap) van Noord-Holland Uitwaterende Sluizen in Edam. Een polder in een polder Misschien zit het al in de naam van de polder - de Zeevang - die in de ogen van dat Hoogheemraadschap voor op'vang' kan zorgen. De Zeevang ondeende zijn naam aan die historische functie voor de voormalige Zuiderzee, nu IJsselmeer. Het is als het ware een groot bassin in die polder tussen Edam en Oosthuizen binnen een grotendeels nieuwe dijk van drie meter hoogte, waarin men tot twee meter diep 4 miljoen m3 gebiedseigen water kan bergen. Als je het water in droge tijden weer nodig hebt pomp je het gewoon weer terug. Levende Berging noemt men dat bij Uitwaterende Sluizen. Natuur en landschap Het lijkt simpel maar alleen al door die achter blijvende dijk van 3 meter is het voorgoed gedaan met die kenmerkende openheid van De kleine Koogbraak bij Etersheim in de zomer. Foto O. Almekinders. deze unieke polder. De voormalige Zuiderzee heeft hier stukjes eeuwenoud natuurgebied achtergelaten als de Kleiput, de Beetskoog en de Etersheimer Braak. Die zullen niet alleen tijdelijk maar in hun natuurlijkheid door die onderwaterzetting verdwijnen en aan het zicht onttrokken zijn. Reservaten, kogen, wielen en braken (restanten van overstromingen veroor zaakt door de Zuiderzee) gaan letterlijk ten onder. Met het kostbare veenweidegebied zullen ook de daarbij behorende typerende vogelsoorten het aflaten weten. En dat in een gebied, dat bovendien nog onderdeel is van de ecologische hoofdstructuur van ons land. Om nog maar de mond te houden over het dorpsschoon van Schardam en elf boerderijen en twaalf huizen, die het veld moeten ruimen en historische dijken, die worden 'aangepast'. Voordelen? Er ontstaat volgens Uitwaterende Sluizen een zogenaamde 'win-win situatie', met andere

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 36