1 Toorenburg B.V. ALS KWALITEIT EEN VOORWAARDE IS LEIDEKKERSBEDRIJF Zilverstraat 52 - 2544 EL Den Haag Tel. 070-3457975/3297110/3657624 Fax 070-3299059 Gespecialiseerd in: Natuurleien Lood-, koper- en zinkwerk Leipannen augustus 2000 Heemschut 33 torens. In sommige gevallen is er ook een combinatie van beide. Maar uiteraard zijn er ook andere oplossingen gevonden, bij voorbeeld expositieruimte (Oost-Souburg), lokale radio (Den Helder), kunstuitleen (Raamsdonkveer), hobbyruimte (Heinenoord) en Waterleiding museum (Utrecht). Verantwoord Het verantwoord verbouwen van een water toren, zodanig dat er uitgaande van het bouw werk een goede combinatie van oud en nieuw ontstaat, is bovenal een kwestie van creativiteit, tijd en geld. Natuurlijk moet de toren er zich voor lenen. Dat betekent volgens een onder zoek van deskundige ir. Henk van der Veen dat succesfactoren voorhanden moeten zijn. Daarbij valt te denken aan de kwaliteiten en het karakter van het bouwwerk. En ook moeten er bevlogen mensen zijn, die zich inzetten voor het behoud en de herbestemming van de toren. Om een goede herbestemming in de boven aangegeven zin te stimuleren heeft de Watertoren Stichting een jaarprijs ingesteld. Het afgelopen jaar ging die naar de tot kantoor en woning verbouwde watertoren van Middelburg(1892). Eerder werd de prijs toege kend aan de verbouwde torens van Oost- Souburg, Schoonhoven, Zaltbommel, Den Bosch en Sneek. Watertoren Middelburg Ruim anderhalf jaar geleden nam De Pagter Vastgoed de watertoren en het daarachter gelegen pompstation aan het Molenwater in Middelburg als kantoor in gebruik. Boven het kantoor op de begane grond bevindt zich een woning, die buiten het kantoor om via een buiten de toren geplaatste glazen lift bereikbaar is. De deur die toegang geeft tot de lift is ook de voordeur van de woning. Bij de verbouwing is het reservoir weggehaald. De bodem ervan is behouden als plafond van de woonkamer.De wand van het reservoir is verwijderd en in de ommanteling zijn ramen gemaakt. Hier is een prachtige woonkamer ontstaan met veel licht en een mooi uitzicht. De helft van het oude dak heeft moeten plaats maken voor een dakterras. De plaatsing van de lift buiten de toren is minder ontsierend dan zou worden verwacht. Architect ir.Ben Gillissen-, 'Wij hebben ervoor gekozen de lift en daarmee ook de combinatie van oud en nieuw duidelijk te tonen.' Opvallend zijn de nieuwe ramen in de omman teling. Secretaris Henk Rienks van de NWS: 'Ons land is hiermee een verbouwde waterto ren rijker, die zeker als voorbeeld mag dienen en die duidelijk maakt wat het effect is van het plaatsen van een lift naast de toren.' Uitstraling Architect Gillissen ontwikkelt momenteel ook plannen voor de watertorens van Oostburg en Hazerswoude. De eerste toren is vrij groot. Een projectontwikkelaar heeft belangstelling en Gillissen voert nu een studie uit naar de moge lijkheden om in de toren van Oostburg een aantal appartementen te vestigen. Voor de toren van Hazerswoude (met een open onder bouw waardoor herbestemming moeilijk wordt) werkt Gillissen aan een verbouwings plan dat onder andere voorziet in het aanbren gen van een lift buiten de toren en de aanleg van een serre op het dak. Het is de bedoeling dat er een kantoor in wordt gevestigd. Gillissen, één van de sprekers op het sympo sium van de NWS, meent dat bovenal de herkenbaarheid en uitstraling van een water toren belangrijk is. 'De afbeelding ervan moet goed staan op het kaartje van de eigenaar', weet deze architect. Maar soms gaat het ook minder goed met verbouwingen van watertorens. Dat is het geval met de watertoren in het Overijsselse Lichtmis langs de A28, waarop een restaurant is geplaatst. Door deze ingreep is de monumen tale waarde van de toren nagenoeg geheel verd wenen. W. Burgers is journalist te Hoofddorp. de garantie wil hebben op een verantwoorde restauratie van bouwkundige objecten van historische waarde - van binnen en van buiten - laat zich informeren door het enige £rkende Restauratie bouwbedrijf van ^/Voord-^^ederland restauratie molen te /langweer £rkend restauratiebedrijf ^ouw'7f voor al uw.* restauraties/ renovaties/ onderhoud/ verbouwingen, molenbouw en nieuwbouw restauratie kerk te ^^chlum c^nnncmersbedrijf J3ouw'75 Jrudersélenne 1 fSostbus 58 871C cAJS Wotkum 7-elefoon 0515-541«ï/57ï5<9 yelefax Oïff-54169?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 35