Watertorens beginnen nieuw leven lï Wibo Burgers Nederlandse Watertoren Stichting tien jaar oud Een groeiend deel van het Nederlandse watertorenbestand begint aan een nieuw leven. Van de ruim 170 torens van de drinkwater voorziening hebben er nu ongeveer dertig een nieuwe functie gekregen, terwijl er voor een even groot aantal plannen voor een tweede leven in de maak zijn. Bij herbestemming komen wonen, werken en een combinatie van die twee het meeste voor. 'a. 32 Heemschut augustus 2000 Ik' Rivier 1 a.stym'tl 'V,. Bij de Nederlandse Watertoren Stichting (NWS), die ijvert voor het behoud van de torens, is men verheugd over deze ontwikke ling. Bij het tienjarig bestaan van deze organisa tie werd dan ook in juni een symposium aan de herbestemming van watertorens gewijd. Ter gelegenheid van dat jubileum blikt secretaris Henk Rienksvan de Watertorenstichting even terug. Het is voor een goed deel zo gelopen als we tien jaar geleden dachten, zegt hij, niet zonder enige voldoening. Eén verwachting is niet uitgekomen: de Watertoren Stichting heeft zich niet ontwikkeld tot een federatie, waarbij stichtingen van telkens één watertoren zijn aangesloten. Slechts in enkele gevallen zijn aparte stichtingen ontstaan. Een dergelijke ontwikkeling was er wel in de sector van de historische gemalen. In ons land werden vanaf het midden van de 19de eeuw 260 watertorens voor de drinkwa tervoorziening gebouwd. Anno 2000 zijn er daar nog ruim 170 van over. De rest is afgebro ken. Steeds vaker worden watertorens buiten gebruik gesteld omdat moderne pompsystemen de taak van de torens (een constante druk houden op het waterleidingnet) overnemen en veel goedkoper zijn dan de dure watertoren. Afbreken gebeurt de laatste tijd maar weinig meer. Er moet dan wel helemaal geen andere mogelijkheid zijn, want er is brede steun in de samenleving ontstaan voor het behoud van deze landmarks, herkenningspunten in het landschap. Momenteel zijn er nog zo'n zeven tig tot tachtig torens in gebruik bij de waterlei dingbedrijven. Een woon- of een werkbestemming is de meest voorkomende oplossing bij hergebruik van de De verbouwde toren aan het Molenwater in Middelburg. De woning boven in de toren is te huur als vakantiewoning. Foto auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 34