Schippersherberg augustus 2000 Heemschut 31 huis anno 1998, een minitieuze beschrijving van het exterieur en interieur; een wandeling door en om het complex, van kelders tot zolders. Een losse plattegrond, bijvoorbeeld als boekenlegger zou hierbij handig zijn geweest, want soms weten we niet precies meer waar we staan. In de loop van het verhaal vallen er steeds meer onderdelen af, totdat we uiteindelijk op de kale grond staan. Gevaren van deze methode? Van der Meule: 'Vraagt de gebruikelijke methode veel van het voorstellingsvermogen, hier wordt een beroep gedaan op het geheugen.' Bepaalde gegevens kunnen soms verder in het verhaal in een vroegere bouwfase een verklaring vinden. De lezer zal zelf moeten ervaren wat hij van deze manier van geschiedschrijving vindt. Restauratie In het volgende hoofdstuk wordt de grote restauratie van 1971 tot 1962 beschreven. Het complex zoals wij dat nu kennen is het resultaat van deze ingrijpende restauratie, waarbij door architect Jo Kriiger conform de jaren '60 een reconstructieve aanpak gebezigd werd. Er vonden ook uitbreidingen in belendende perce len plaats, want er was al jaren een nijpend tekort aan ruimte. Zo verhaalt het boek verder van de ene restau ratie naar de andere aanbesteding en reparatie. Het complex wordt steeds kleiner, totdat we in 1578 in het woonhuis staan dat in dat jaar door het hoogheemraadschap werd aangeschaft. Er vond een grote verbouwing plaats volgens een bestek uit 1598. Dit bestek werd integraal opgenomen en toegelicht. Het huis deed dienst als woning van de dijk graaf, als vergaderplaats en als ontvangstruimte voor hoge gasten en relaties. Zo zou het tot in de 19de eeuw gebruikt worden. Daarna werd het meer een administratief centrum, dat steeds groter werd, zich over de stad verspreidde en nu in een nieuw gebouw zit. Vormgeving De bijzondere vormgeving is van Irma Boom met Gerlinde Schuller. De rouwrandjes, die overigens minder rouwig worden naarmate men in het boek vordert, vormen de paginering. Een gedurfd staaltje van vormgeving. Persoonlijk vind ik dat deze balk langs de pagina's afbreuk doet aan de vele prachtige foto's, tekeningen en kaarten uit diverse perioden die het boek rijk is. De vorm geving van het boek is opvallend, vooral opval lend anders. De steunkleur is koningsblauw, de kleur van water, die we bijvoorbeeld ook terug zien op het briefpapier. Consequent blauw zijn bijvoorbeeld de zinnen in de tekst, die iets zeggen over de foto's, tekeningen en platte gronden. Het is een verrassend boek geworden, qua layout, qua vormgeving en ook wat de tekst betreft. Van der Meule is er in geslaagd om de doorgaans saaie bouwhistorische en architec tuurhistorische beschrijvingen leesbaar te houden. Zo vraagt hij zich bijvoorbeeld ergens af hoe het in zo'n pand, dat werd geboend met groene zeep en koperpoets, waar kachels en kaarsen brandden en waarschijnlijk ook onge wassen mensen toefden, geroken moet hebben. Drs. Meule, Leo van der, Het Rijnlandshuis, teruggevolgd in de tijd; ontleedkunst op een Leidse kavel; 2000-1578. Eindredactie Lucy Giebels. Amsterdam, Architectura Natura, 2000. 232 p. ISBN 90 72381 08 4. Prijs 70,-. Entree Rijnlandshuis. Foto's Leo van der Meule. In de buurt van Hengelo (Ov.) wordt een oude schippersherberg met sloop bedreigd. In de komende Heemschut zal een artikel over de herberg verschijnen. Red.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 33