Rijnlandshuis minutieus ontleed Anne-Marie ten Cate Voormalig zetel van Hoogheemraadschap Leiden te boek gesteld Er zijn minstens drie redenen voor de redactie van Heemschut om uitgebreid aandacht te besteden aan de monografie over het Rijnlands huis. Allereerst omdat dit complex ruim vier eeuwen het bestuurlijk centrum is geweest van het Hoogheemraadschap van Rijnland en water het thema is van deze aflevering van Heemschut. De huidige dijkgraaf, ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken is tevens voorzitter van Heemschut. En ten slotte is de auteur Leo van der Meule van dit opmerkelijk vormgegeven boek een buitengewoon actief Heemschutlid. Hij is PR functionaris van de Provinciale Commissie Zuid-Holland en vaste medewerker van ons tijdschrift. Op 14 juli werd het boek gepresenteerd. 30 Heemschut Voorgevel Gemeenlandshuis van Hoogheem raadschap Rijnland uit 1598 in de Leidse Breestraat. Foto's Leo van der Meule. De verhuizing dit jaar van het Hoogheem raadschap Rijnland uit het Gemeenlandshuis in het hartje van Leiden naar een geavanceerd nieuw kantoor in een wijk die het Bio Science Park heet, markeert de overgang tussen verle den en heden, schrijft Van Tuyll in het voor woord. Het oude begrip gemeenlandshuis staat voor de belangen die de eigenaren van het land gezamenlijk hadden bij een goed waterbeheer door het hoogheemraadschap. Door de eeuwen heen zijn allerlei regels uit ervaring ontstaan die de grondbezitters beperkten in het gebruik van hun onroerend goed. Nu ligt veel meer de toepassing van de natuurwetenschappen aan het waterbeheer ten grondslag. 'De essentie van de waterschapstaak, het scheppen van de voorwaarden voor het fysieke voortbestaan van deze delta, is echter door al deze eeuwen nog steeds dezelfde gebleven', aldus Van Tuyll. Hcsigolonorhc Hier staat chronologisch: van achteren naar voren. Van der Meule heeft namelijk in zijn beschrijving de chronologie van het Rijnlands huis omgedraaid. We beginnen dus in het jaar 2000. Want ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe kantoor buiten de stad werd de lange historie van het gemeenlandshuis aan de Breestraat 59 opgetekend. Waarom een beschrijving van het heden naar het verleden? Van der Meule is van mening dat de gebruikelijke, chronologische aanpak veel van de lezer vraagt. Meestal wordt er dan begonnen met iets wat er nauwelijks nog is. In dit boek wordt er begonnen met het Rijnlands- augustus 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 32