ifsr m Geplukte kip Heemschut 29 Amsterdam veelvuldig gebruikt. Een erkerto rentje gaf de hoek aan van de Hobbemastraat- Hobbemakade. De balustrades en pinakels maakten het geheel elegant af. Het gebouw had een ingetogen allure, waarbij het uiterlijk en de functie ervan een eenheid vormden. Rond de eeuwwisseling werden er moderne, veiligere rijwielen geïntroduceerd en de oefen hal werd niet meer gebruikt. De Internationale Maatschappij tot Verkoop van Industriële artikelen kon best een grote hal gebruiken. Voor de zware machines die de Maatschappij tentoonstelde, moest de vloer van de hal grondig versterkt worden. Ingenohl adviseerde in het midden van de zaal over een breedte van 10 meter en een lengte van 42 meter, 159 houten heipalen extra te slaan en over het geheel een houten funderingsconstructie aan te brengen. De nieuwe bestemming was geen lang leven beschoren. De ruimte werd vervolgens gebruikt voor tentoonstellingen, vergaderingen en grote evenementen. Badinrichting In het begin van de 20ste eeuw groeide het besef van algemeen welzijn, hygiëne en volks gezondheid. Voor een nieuw ziekenhuis zocht professor Otto Lanz een geschikte lokatie. Deze kliniek, de Boerhavekliniek, werd weliswaar verderop nieuw gebouwd, maar bij het zien van het Veloxgebouw zag Lanz de mogelijkheid voor een badinrichting. Hierop nam hij initia tief en in 1910 werd door de NV Maatschappij Zuiderbad opdracht gegeven aan de architecten E. Verschuyl tn Jan Stuyt voor het interieur een verbouwingsplan te maken. De reeds aangebrachte versterking in de funde ring bleek voor een waterbassin echter niet voldoende. Wederom werden er aan de zijkan ten palen bijgeslagen, waarop gemetselde poeren werden aangebracht. Hierop rustte het waterbassin. Zo stond de rest van het gebouw vrij van de druk die het gevulde bassin eventu eel kon uitoefenen. Blauwbekkende jongens In 1912 werd het Amsterdamse Zuiderbad fees telijk geopend. Er was centrale verwarming en electrisch licht aangebracht. Een restaurant en een kapsalon gaven de nieuwe levensstijl aan. Bij binnenkomst ging je een statige trap op. In het goed verlichte zwembad viel meteen de klaterende fontein met het wapen van Amsterdam op. Onderaan de fontein leidden twee marmeren trappen naar de zijkant van het bad. Daarachter waren de douches en zuilen galerij met de kleedhokjes, aan de voor- en achterzijde bleven de balkons gehandhaafd; dit alles gaf de verschillende lagen van de bevol king die er gebruik van zouden maken, een goed gevoel. De meisjes en jongens waanden zich door die omgeving in een sprookje. De jongens herinnerden zich vooral de badmees ter, met die vreselijke stem, die hen achterna zat. Maar bij de meisjes sprak de waterval zó tot de verbeelding, dat zij feeën en prinsessen werden. Het sprankelende water veranderde in een golvende mantel met glitters waar de sterren vanaf sprongen. En later, toen gemengd zwemmen toegstaan werd, veranderden de blauwbekkende jongens in reddende prinsen. Deze romantische beleving van jongeren zal nooit veranderen. Gedurende een halve eeuw omarmde het gebouw de tijdloze emoties van de Amsterdamse jeugd. Zij had er geen erg in wat zich daarbuiten afspeelde. Maar, helaas pakten zich donkere wolken samen. Met de buitenkant van het Zuiderbad ging het ongemerkt snel bergafwaarts. Door de twee wereldoorlogen, vervuiling, slecht onderhoud en gebrek aan geld takelde het gebouw af. Toen ook nog eens in 1979 de subsidie ingetrokken werd bleven sluiting en sloop op de loer liggen. Twinting jaar is er strijd geleverd het Zuiderbad te behouden. Na de sloop van het Heiligeweg- bad kreeg menigeen een nachtmerrie. Nu is het Zuiderbad het oudste overdekte zwembad van Amsterdam. Welk lot zou het Zuiderbad treffen? De Amsterdammer moest er hard voor vechten om zowel de zweminrichting als het gebouw te behouden. Acties van onder anderen Stichting Vrienden en Vriendinnen van het Zuiderbad kwamen in de publiciteit. De gemeente zwichtte uiteindelijk voor de steeds terugkerende enorme druk. Door middel van een enquete met een meerderheid van 92 tot behoud van het Zuiderbad, ging de gemeente eindelijk na twintig jaar over tot renovatie. Architect Bertus Mulder, noemde de staat van het gebouw 'een geplukte kip'. Bij de renovatie worden alle karakteristieke elementen aan binnen- en buitenkant, die in de loop der jaren verdwenen zijn, teruggebracht. Zo zal de iden titeit van het Amsterdams Zuiderbad voor de toekomst behouden blijven. Restauratie bijna voltooid Door bodemverzakking is het bad gaan lekken. Om dit te verhelpen worden er ruim 220 stalen buispalen geheid, waarvan bijna 80 onder het bassin. Het metselwerk wordt grondig aange pakt. Elementen van kunststeen vervangen de oorspronkelijke bakstenen balustraden die al kort na de oorspronkelijke bouw mankementen vertoonden en dus verwijderd zijn. De boog ramen in voor- en achtergevel worden weer zichtbaar gemaakt. Het markante erkertje op de hoek van de Hobbemakade wordt terugge plaatst en maakt het aanzicht volledig. Aan het dak wordt extra aandacht besteed. De oorspronkelijke lichtbeuk komt weer helemaal terug door nieuwe aluminium puien op de WOUDENBERG i i AMEIOE (0183) 60 66 00 Ingang van het Zuiderbad. bestaande spanten aan te brengen. De dakaf werking aan de binnenzijde wordt verwijderd, zodat de originele kraaldelen weer zichtbaar worden. De oorspronkelijke houten kleedhok- jes en andere onderdelen worden vakkundig onder handen genomen. De toegankelijkheid voor mindervaliden wordt verbeterd. Zowel het ex- als het interieur voldoen aan alle moderne eisen. De opzet met kleine bedrijfjes en een horecagelegenheid maken het geheel eigentijds kompleet. In het kader van het Monumenten Selectie Project is het Zuiderbad voorgedragen voor plaatsing op de Rijksmonumentenlijst. Open Monumentendag Op de aanstaande Open Monumentendagen op 9 en 10 september bestaat de mogelijkheid in kleine groepjes rondgeleid te worden. De jongens en meisjes van toen zijn de initia tiefnemers, actievoerders, vrijwilligers van nu. Zij hebben zich ingezet om het Zuiderbad te behouden en met succes. Zij begrijpen wat de emotionele beleving van iedere jeugd is. Nu, na 100 jaar mogen wij ons allemaal gelukkig prijzen, dat door inzet van deze mensen samen met de hedendaagse ontwikkelingen op restau ratiegebied en met het vakmanschap van een bedrijf als Koninklijke Woudenberg te Ameide, dit sprookje voor de toekomstige prinsen en prinsessen behouden kan blijven. Het Amsterdams Zuiderbad, leve nog lang en gelukkig. A. Mars is PR medewerkster van Heemschut Amsterdam. augustus 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 31