0 augustus 2000 Heemschut 27 De vergadertafel en originele schouw in de Herenkamer van het Noordpolderhuis. werden in 1928 buiten gebruik gesteld, sommige werden meteen geheel afgebroken, anderen gedeeltelijk, gebrekkig onderhoud en verval deden de rest. Ook voor het Noorderpolderhuis zelf is het kantje boord geweest, het is slechts aan het doorzettingsvermogen en de vindingrijkheid van toenmalig dijkgraaf^/zra/» Posch te danken dat dit eeuwenoude kleinood behouden bleef. Dit huis was oospronkelijk de woning en werk plaats van een timmerman, dat is nog goed te zien aan de grotendeels houten uitvoering van het oudste gedeelte. In 1744 wordt het aangekocht en in 1752 verrijst de huidige Heerenkamer, in metsel werk uitgevoerd, met hal en statige ingang. Die Herenkamer wordt tot op heden gebruikt om te vergaderen en te eten. Een waardige ambiance waarin zich naast de originele schouw ook veel interessante roerende voorwerpen bevinden. Op de plafondbalken, na het verwij deren van vele verflagen weer in de oorspron kelijke kleur groen geschilderd, enkele latijnse spreuken. Naast het hoofdgebouw staat laag, lang en zwart geteerd, gedekt met rode pannen de timmerschuur. Hij is enkele malen herbouwd maar is toch zeer karakteristiek en sfeervol Het Noordpolderhuis in Schermerhoorn, ingang Herenkamer met rechts het oude woonhuis. ondanks zijn betrekkelijk jonge leeftijd. Na een gezamenlijk schouwvergadering van schouw- meesters en heemraden wordt hier, voor men ter tafel gaat eerst... gekegeld! Ook dit is een eeuwenoude traditie, de vermoedelijk oudste kegelbaan van ons land is zelf niet veel meer dan een losse houten goot, aansluitend op een vierkant, houten blad waarop de kegels worden opgesteld. De 'ballen' zijn verre van rond, gooien is dus beter dan rollen. Eerst moet men proberen gewoon alle kegels om te gooien. Tijdens de tweede ronde moet de extra hoge kegel in het midden, de koning, blijven staan. Een lastige opgave maar ongetwijfeld na een stevige vergadering een welkome ontspanning. Na het kegelen een bescheiden prijsuitreiking, een heildronk op de winnaar en dan aan tafel. Zo is het landelijke Noorderpolderhuis even zeer monument en onderdak voor eerbied waardige tradities als zijn stedelijke tegenhan ger in Maassluis. Adressen Gemeenlandshuis van Delfland, Hoogstraat 11-13 Maassluis. Noorderpolderhuis, Molendijk 11, Schermerhorn (bus 127 vanaf Alkmaar NS, halte Drie Molens, wandeling plm. 15 min. over de dijk, warm aan bevolen, schitterend landschap, bezoek meteen ook de Museummolen, vlakbij de bushalte). Beide huizen zijn tijdens Open Monumentendag open gesteld voor publiek. Literatuur Roos-van Rooden, Thea de, Het Noorderpolderhuis In consideratie dat dit door de tijd profijtelijk is Delfland en Maassluis, folder vervaardigd door archiefdienst Hoogheemraadschap van Delfland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 29