26 Heemschut augustus 2000 De achtergevel van het Gemeenlandshuis van Delfland aan de Binnenhaven in Maassluis. Foto's Leo van der Meute. De renaissance-schouw in de Heemraadskamer van het Gemeenlandshuis. leien dak, de vele dakkapellen, het fraaie metsel- en natuursteenwerk in de gevel en dan nog eens die deuromlijsting met de wapens van Delfland en de heren Hoge Heemraden. Slaagde men er in aan de havenzijde de gevel een strakke symmetrie te geven, aan de Hoogstraatkant zag men hiervan af. De reden hiervoor kan gelegen zijn in de plaatsing van de trap die de kelder, de hal en zolderverdieping met elkaar verbindt. Nu ligt recht tegenover de trap een raam, op donkere dagen en in de sche mering moet het daardoor op de treden vallend licht een welkome aanvulling geweest zijn op het licht van kaars of olielamp. Het is overigens een trap die letterlijk gezien mag worden: een stuk timmermanswerk van de allerbovenste plank, alles is met deuvels verbonden, er is geen nagel aan te pas gekomen. En let eens op die prachtig gedraaide spil! Onder de trap naar de kelderdeur toe Delftsblauwe tegels met kinder spelen, Hollandser kan het niet. Vanuit de hal komt men langs de trap in de vergaderzaal. Badend in het licht door vier grote kruiskozijnen, twee in voor- en achterge vel, trekt hier de grote monumentale schouw de aandacht. Het vertrek is voorzien van een lambrizering, een moer- en kinderbintenpla- fond. De zware moerbalken rusten op natuur stenen consoles. In de hoek naar de haven toe bevindt zich in de uitgebouwde toren een, alweer, Delftsblauw toilet, zelfs de stortbak van aardewerk is zo uitgevoerd. Helaas is het oorspronkelijke goudleer een aantal jaren geleden vervangen door papieren behang, dit doet echter aan de totaalindruk niets af: een eerbiedwaardig oude en stijlvolle vergader ruimte, die dan ook als zodanig bij tijd en wijle nog gebruikt wordt door dijkgraaf en hoog heemraden. Is er zwaar vergaderd dan wordt hier tevens een hapje gegeten en gaat de hens beker rond om te drinken op Delflands voor spoed. Het Noorderpolderhuis in de Schermer Nog steeds vergaderen met een maaltijd en heildronk na, dat doen ook dijkgraaf en hoog heemraden van waterschap Het Lange Rond in het Noorderpolderhuis in de Schermer vlakbij Schermerhom. Maar dat is dan ook zo ongeveer de enige overeenkomst met het Delflandhuis in Maassluis. Welk een volstrekt ander gebouw in welk een volstrekt verschillende omgeving! Niet op de dijk maar aan de voet ervan, gelijk met de boerderijen in de Schermer. Door geringe hoogte en omringend geboomte volle dig opgenomen in het polderlandschap. Als naaste buren geen stadhuis of grote kerk, maar donkere, ronde reuzen: Noordhollandse binnenkruiers. Vanuit het aangebouwde woon huis tellen we nog zeven stuks waaronder de museummolen. Er staan er in de hele Schermer nog 11, het waren er 52,de Schermer was daarmee de grootste droogmakerij. De molens

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 28