Monumentendag in Stad Delden Henk Nieuwenhuis Een inwonertal van ongeveer 7500 en een oppervlakte van 592 hectare: zo groot is de gemeente Stad Delden. Niet direct een metropool dus, maar wat is dat Stad Delden mooi! Wie nog nooit in deze kleine Twentse stad is geweest, kan dat verzuim zaterdag 7 oktober alsnog goed maken, want dan is er een Heemschut monumentendag. augustus 2000 Heemschut 23 Delden is bijna 700 jaar oud, dat wil zeggen als stad, want hoewel de bisschop van Utrecht, Jan van Diest Delden in 13 3 3 stadsrechten verleende, woonden er in De Ijzertijd al mensen in de naaste omgeving. In de Middeleeuwen was Delden een welva rende vestingstad, die echter ook nogal wat belegeringen te verduren kreeg. Branden en verwoestingen waren het logische gevolg, maar de structuur van de binnenstad bleef tot de dag van vandaag redelijk intact. In 1818 werd Delden opgedeeld in de gemeen ten Stad Delden en Ambt Delden. Dat is nog steeds zo, maar na de komende gemeentelijke herindeling gaat Stad Delden samen met Diepenheim, Goor, Markelo en Ambt Delden verder onder de naam Hof van Twente. Bezoekers die oog hebben voor het verleden, kunnen in Stad Delden hun hart ophalen. De stad telt vijfendertig rijksmonumenten en vijf tien gemeentelijke monumenten. Pronkstuk van al die historische gebouwen is de Hervormde kerk, met de bouw waarvan halver wege de twaalfde eeuw werd begonnen. De kerk werd gewijd aan de heilige Blasius. Door verschillende oorzaken zoals geldgebrek en andere architectonische opvattingen, duurde het tot de 16de eeuw eer de kerk helemaal klaar Op het grondgebied van Ambt Delden zo'n tien minuten lopen vanaf Stad Delden, ligt kasteel Twickel met zijn fraaie tuinen en bossen. was. Het was de bedoeling dat het een romaanse kruisbasiliek zou worden, maar na een bouwstop van tachtig jaar werd besloten (met behoud van het al voltooide gedeelte) verder te gaan als Westfaalse hallenkerk. Een andere toeristische attractie is het Zoutmuseum dat is gehuisvest in het voorma lige stadhuis. Het museum staat vlakbij de plek waar in 1886 bij toeval werd ontdekt dat er zout in de bodem zat. Baron van Heeckeren van Wassenaer liet in dat jaar op zijn landgoed Twickel boren naar goed drinkwater. In plaats van zoet water kwam er echter alleen maar pekel naar boven borrelen. Het betekende overigens wel het begin van de latere zoutwin ning. Men zou verwachten dat er in een zoutmuseum niet veel meer te zien is dan een partij zoutvaat jes, maar zo is het niet. Ze hebben ze wel, die zoutvaatjes (meer dan tweehonderd, overal vandaan) maar er is veel meer, zoals informatie over het ontstaan van de zoutlagen, de zoutwin ning vroeger en nu, de toepassing van zout, zout en chemie, zout en cultuur enzovoorts. De middeleeuwse Blasiuskerk is het grootste monument van Stad Delden en zeker ook één van de mooiste. Midden in de stad verrijst nog altijd de fabrieksschoorsteen van de voormalige Deldense Wollenstoffenfabriek. Toen de fabriek in 1970 dichtging, wilde de eigenaar de pijp afbreken, maar vooral door het ijveren van Heemschut mocht de schoorsteen na lang touwtrekken tussen verschillende belangheb benden blijven staan. Landgoed Twickel Stad Delden is niet alleen gezegend met een groot aantal interessante en mooie monumen ten, de plaats ligt ook midden in het schitte rende Twentse landschap. Op het grondgebied van Ambt Delden, ongeveer een minuut of tien lopen van Stad Delden, ligt het 4000 bunder grote landgoed Twickel. Het kasteel kan niet bezichtigd worden, maar het fraaie park en de kasteeltuinen wel. Een plezierige bijkomstigheid is dat alle monu menten op loopafstand van elkaar liggen. Wie uit de trein stapt, staat meteen midden in de stad. Er rijdt elk uur een trein vanuit Zutphen naar Delden en wie met de auto komt is vanuit Amsterdam via de Al binnen anderhalf uur in Stad Delden. Delden ziet graag bezoekers komen, maar zoals VW-directeur Van Ditshuizen zegt: 'We promoten Stad Delden, maar we willen er zeker geen pretpark van maken.' (Zie ook pag. 21) H. Nieuwenhuis is PR-medewerker van Heemschut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 25