Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Aanbieding voor Heemschutlezers Flevoland In het boek Magisch Flevoland' wordt op eigenzinnige wijze door journalist Henk (H.J.A.) Hofland en fotograaf Ger Dekkers een blik gegund op Flevoland ten tijde van de milleniumwisseling. Het Zuiderzeeproject is geworden tot een magisch Flevoland met straks 400.000 inwoners; een provincie die nog ruimte biedt, maar waar in de toekomst zorgvuldig mee moet worden omgegaan. Andere landen hebben wolkenkrabbers, wij hebben polders, horizontale bouwwerken of Nederlandse wereldwonderen, zoals Hofland ze noemt. Hofland kabbelt zo door over de strijd tegen het water, doorspekt met anekdotes. In 1667 heeft Henric Stevin, de zoon van de beroemde Simon Stevin al een plan voor drooglegging ontwikkeld, hetgeen toen nog alles te maken had met de landsverdediging. Want gebiedsuitbreiding en vergroting van de nationale veilig heid zijn niet van elkaar te schei den. Henric Stevin stelde voor het vaste land en de eilanden met elkaar te verbinden. Stevin was zijn tijd te ver vooruit, stelt Hofland en zijn megaproject verdwijnt in een la. Na deze zullen nog vele varianten het licht zien. Totdat in 1887 ComelisLely met zijn eerste plan komt. Na de voltooiing van de Afsluitdijk in 1932 kan met de uitvoering begonnen worden. Daarna volgen de inpolderingen en de aanleg van wegen, wateren en steden. De ontwikkelingen worden verder gevolgd. In dit land neemt het ruimtegebrek sneller toe dan de bevolking, concludeert de schrijver. Overal laaien grens conflicten op om over het milieu en geluidsoverlast maar niet te spreken. Dit ruimtegebrek veroor zaakt een merkwaardig soort paniek, die zich uit door het vast klampen aan de natuur en het doen mislukken van plannen als inpoldering van de Markerwaard. Met ruim 130 foto's van Dekkers van het indrukwekkende en magi sche polderlandschap. Zwolle, Waanders, 1999. 132 p. ISBN90 4009347 4. Prijs f49,50. Zeilbrug Bij Matrijs verscheen in samen werking met de Nederlandse Bruggen Stichting De Zeilbrug over de Schinkel; geschiedenis van een Amsterdamse brug' door Wim de Wagt. Het boekje werd uitgegeven ter gelegenheid van de oplevering van de nieuwe Zeilbrug (een stalen ophaalbrug naar ontwerp van Henk Meijer)in november van het vorige jaar. De eerste brug was het resultaat van de nieuwe steden bouwkundige ontwikkelingen in Amsterdam-west van de jaren '20. De gemeente koos in 1925 voor een beweegbare, bascule brug naar een ontwerp van architect Piet Kramerdie een honderdtal bruggen tekende voor de hoofd stad. Stadsbeeldhouwer Hildo Krop verzorgde de gebeeldhouwde symbolische sculpturen, die bij de nieuwe brug deels werden herge bruikt. De kunstenaar Borek Sipek kreeg de opdracht om lichtmasten op de hoekpunten te ontwerpen. In het boekje wordt de roerige geschiedenis van de oude brug tot aan de sloop in 1997 verteld en uitvoerig gedocumenteerd, gevolgd door het verslag van de nieuwbouw. Utrecht, Matrijs, 1999. 96p. ISBN90 5345153 6. Prijs f24,95. Oudewater Oudewater is zeer rijk aan monu menten. In het boekje 'Over monu menten gesproken...; monumenten en hun verhalen in Oudewater' door Merel Visse wordt de geschiedenis van 75 monumenten verteld. Aan het woord komen vooral de eige naren en bewoners, die herinne ringen ophalen over hun pand. Voorts wordt de bouwgeschiede nis van de verschillende panden beschreven. Aanleiding voor het verschijnen van dit boekje vormde de voltooiing van de gemeentelijke monumentenlijst, die verder reikt dan het beschermd stadsge zicht. Achterin het boekje is een lijst opgenomen van zowel rijks- als gemeentelijke monumenten. Deze telt ca 2 80 stuks Utrecht, Matrijs, 2000.112p. ISBN90 5345160 9. Prijs f 24,95. Gelukkig voor de verzamelaar (en minder aangenaam voor auteurs en uitgevers) belanden veel, vaak specialistische boeken over archi- tectuur in de ramsj. Een uitzonde- ring hierop vormt onder andere het boek 'Herbestemming indus trieel erfgoed in Nederland' onder redactie van Peter Nijbofen Ed. Schulte, dat in 1994 verscheen bij j de Walburg Pers. Het boek werd uitgegeven ter gelegenheid van een conferentie over herbestem- j ming in Maastricht. Het was binnen een jaar uitverkocht en er bleef veel vraag naar, en zoals Nijhof in het voorwoord bij de tweede druk zegt '...zou het moei- teloos kunnen worden aangevuld i met vele andere geslaagde, gerealiseerde plannen van na 1994.' Om een snelle heruitgave mogelijk te maken is dat niet gebeurd. Na een algemene inleiding over hergebruik en herbestemming wordt een tachtigtal cases beschreven. In een slotbeschou- I wing worden deze in de tweede druk geactualiseerd. Allereerst de toen al gerealiseerde gevallen, gevolgd door gevallen die in 1994 i nog volop in ontwikkeling stonden. Bijvoorbeeld de Kop van i Zuid in Rotterdam, waar naast het succesvolle Hotel New York nog een aantal gebouwen herbestemd werd. Bij watertorens is er een ware hausse ontstaan, want inmid dels hebben er zo'n vijftig een nieuwe functie gekregen. Belangstelling voor oude indus triegebouwen, zeker als het gaat om een herbestemming als woning is zeer groot. Voor een oud gemaal staat men in de rij. Droeviger is het gesteld met de Tricotfabriek in Winterswijk, waarvan de herbestemming tot stadskantoor mislukte, een zaak waarvoor Heemschut zich zeer intensief heeft ingezet. Inmiddels is het complex dan wel aangewe zen als Rijksmonument, maar een nieuwe bestemming is nog niet gevonden. Na 1994 is er veel veranderd. Het Monumenten Inventarisatie en Selectie Project heeft de aandacht van een groter publiek gevestigd op de cultuurhistorische waarde van specifieke categorieën van industrieel erfgoed. Behoud en bescherming vragen om een func tioneel toekomstperspectief. Nieuwe categorieën zijn bollen schuren, maalderijen, leerfabrie ken en looierijen, die door hun functieverlies in de nabije toekomst steeds meer op de markt zullen komen. Het Projectbureau Industrieel Erfgoed (Pie) is in 1996 opgeheven. Als pionier heeft het bureau veel werk verricht en de interesse voor het industrieel erfgoed aangewakkerd. De zorg voor de industriële gebouwde omgeving maakt nu deel uit van het regulier werk van de Rijksdienst Monumentenzorg. De Heemschutleden kunnen het boek met 10 gulden korting aanschaffen.ZatpACT, de Walburg Pers, 2000.192p. ISBN90 6011 Ondergetekende bestelt hierbij: exempla(a)r(en) van de uitgave Herbestemming industrieel erfgoed in Nederland (ISBN 90.6011.902.9) voor de speciale prijs van 39,50 in plaats van 49,50* Naam Adres Postcode/plaats Stuur deze bon naar: Uitgeversmaatschappij Walburg Pers Actienummer: 421-21312 Antwoordnummer 87 Actieperiode: 15-08-2000 tot 15-02-2001 7200 VB Zutphen U kunt deze bon ook inleveren bij uw boekhandel exclusief verzendkosten (Mocht u niet in dit blad willen knippen, dan kunt u deze bon ook kopieëren) 22 Heemschut augustus 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 24