Excursie Heemschut Groningen Excursie Heemschut Limburg Van Verlichting tot champagnejaren Nieuwe PR-medewerker augustus 2000 Heemschut 19 In de jaren tussen 1775 en 1875 bestond erin en rond De Marne een boerenelite, beïnvloed door de ideeën van de Verlichting en later door het liberalisme. Een belangrijke rol bij de ontwikkeling van de plattelandsbevolking speelden Marten, Aedsges uit Zuurdijk en zijn zoons Douwe Martens Teenstra en Aedsge Martens Teenstra. De boerderijen van Douwe Martens en Aedsge Martens liggen in de Oude Ruigezandster Polder ten westen van Oldenhove. Deze polder werd in 1794 volgens de plannen van de Teenstra broers ingepolderd. Tijdens de excursie brengen we een bezoek aan de boerderij die in 1796 gebouwd werd door Douwe Martens Teenstra. In het interieur zijn nog allerlei verwijzingen naar de experimenten van Douwe Martens op het gebied van de land bouw, de natuurkunde, sterrekunde en land meetkunde te zien. Jacob van hennep, die met zijn vriend Dirk van Hogendorp deze boerderij in 1823 bezocht, vertelde in zijn reisverslag over dit bezoek. Een belangrijke rol in de verspreiding van vernieuwingen in de landbouw speelde later de 'Nieverheid' opgericht in Leens in 1841, een onderafdeling van het Genootschap tot bevor dering van Nijverheid en Landbouw in Onderdendam. Leden van de 'Nieverheid' waren onder anderen Zijlma, Dijkhuis en Torringawe lezen hun namen op de fraaie graf stenen met bijzondere voorstellingen op het kerkhof van Zuurdijk. De periode van 1850-1875 waren de 'champag nejaren' voor de Groningse boeren. Zij vergrootten in deze tijd hun boerderijen met imponerende voorhuizen, zoals we kunnen zien bij ons bezoek aan de Enne Janshoeve in Maarhuizen. In deze, voor Groningse begrip pen bescheiden boerderij, zijn delen van het oorspronkelijke interieur te bezichtigen. Programma We beginnen de excursie van 23 september om 10.15 met koffie in de pas gerestaureerde restauratie van het Groninger Hoofdstation. Na een bezichtiging van de stationshal, vertrekken we om 11.00 uur per bus naar de wierde Maarhuizen, waar we de 'Enne Jans Heerd' en het kerkhof bezoeken. Via een boer derij met fraaie tuin op de wierde Schouwen gaan we naar Wehe den Hoorn voor de lunch om 13.00 uur. Hier zal de burgemeester van De Marne, mevrouw Stam., iets vertellen over het monumentenbeleid. Om 13.45 vertrekken we naar de kerk van Zuurdijk, waar Reint Wobbes ons iets zal vertellen over ontwikkelin gen in deze streek tijdens de 'champagnejaren' en ons zal wijzen op bijzondere grafstenen. Via Ewer, een boerderij uit de jaren '20, met land- arbeidershuisjes op het terrein, en het gemaal Elektra rijden we naar de Teenstraheerd. Via Lauwerszijl en Zoutkamp bereiken we om omstreeks 16.00 uur de borg Verhildersum. Hier is gelegenheid voor bezoek aan het borg- gebouw en de min en voor het drinken van een kop thee in het schathuis. Om 17.30 zijn we weer bij het Hoofdstation in Groningen. De kosten van de excursie: 45,-Opgave uitsluitend door het overmaken van dit bedrag op girorekening 402628489 t.n.v. de Provinciale commissie Bond Heemschut. Het aantal deelnemers is beperkt tot 50 personen. De aanmeldingen worden in volgorde van binnenkomst behandeld. Bij overintekening wordt onmiddellijk gerestitueerd. De 50 deel nemers ontvangen bericht na aanmelding en meer informatie over de excursie. De jaarlijkse excursie van de Afdeling Limburg vindt dit jaar plaats op zaterdag 16 september in Echt en omgeving. De stoptrein vanuit Roermond arriveert om 10.01 uur in Echt. U wordt dan gelijk 'gecon fronteerd' met het eerste onderdeel van de excursie, want het stationsgebouw is dankzij inspanningen van de Bond Heemschut en de gemeente Echt behouden gebleven. Om 10.30 uur wordt u op het nieuwe gemeen tehuis ontvangen met koffie en vlaai. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het oude gemeentehuis (in 1887gebouwd door Johannes Kaijser), waar thans het streekmuseum is gehuisvest. Het dankzij Heemschut behouden station van Echt. Tegen 12.00 wordt een kleine wandeling gemaakt naar de Landricuskerk, die vervolgens wordt bezichtigd; tevens wordt een bezoek gebracht aan de bedevaartkapel en de voetval len in Schilberg. Om 13.00 uur wordt u een lunch aangeboden bij de Sichting Pepijn. Het middaggedeelte bestaat uit een bezoek aan de Cisterciënzerabdij Lilbosch, alwaar door pater Malachias een rondleiding wordt verzorgd. Lilbosch is het laatst overgebleven kloosterlandbouwbedrijf in Nederland. Rond 17.00 uur wordt de dag met een drankje afgesloten. De trein naar Roermond vertrekt om 17. 28 uur. De afstand tussen de verschillende excursie onderdelen wordt met de bus afgelegd. U kunt dan genieten van het Midden-Limburgse land schap. Aan de deelnemers zal een kleine brochure worden uitgereikt. De kosten die aan de excursie zijn verbonden bedragen 50,-. U dient dit bedrag voor 10 september over te maken op girorekening 132225344 van de Bond Heemschut Limburg te Mechelen (Limburg). Meer info bij PR-medewerker Frank Hovens (043) 3257533. Kees Teszelszky (28 jaar) is aangesteld als nieuwe coördinator PR en Voorlichting van Heemschut als opvolger van Titia Kloos, die haar werkzaamheden als eind redacteur van Kunstwerk gaat uitbreiden. Kees heeft de studies Politieke Weten schappen en Oost-Europese Studies afge rond. Reeds jaren is hij lid van Heemschut en acti ef als amateur-archeoloog en bouwhistoricus. Hij heeft enkele jaren gewerkt op de PR-afdeling van een groot ingenieursbureau, waar hij zich ondermeer intensief bezig hield met internet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 21