18 Heemschut augustus 2000 belang als voorbeeld van landelijke bouwkunst 19de eeuw. De boerderij is niet opgenomen in het Monumenteninventarisatie- en het Monumentenselectie- project (het MIP en het MSP). Wellicht werd verondersteld dat de boerderij voor het jaar 1850 was gebouwd, aldus de Historische Vereniging Winsum-Obergum. Heemschut Groningen onder steunt de aanvraag. Onrust in Noordbroek Noordbroek In Noordbroek is eind juni onrust ontstaan toen de sloopplannen bekend werden die het voortbestaan van de monu mentale boerderij Hoofdstraat 44 bedreigen. Onlangs is de boerderij verkocht aan een woningbouwver eniging. De boerderij zou moeten wijken voor woningbouw en voor de aanleg van een toegangsweg naar de nieuwe woonwijk die achter het erf van de boerderij gepland is. Het voorhuis van het pand is gebouwd rond 1880. Het pand is geplaatst op de lijst van het Monumenteninventarisatieproject (MIP), maar niet geselecteerd als monument. In Noordbroek is een handteke ningenactie gehouden voor behoud van het pand. De Bond Heemschut ondersteunt de gevoe lens van het dorp voor de boerde rij. Heemschut Groningen heeft in een brief van 30 juni de aandacht gevestigd op de gevolgen van de eventuele sloop voor het karakter van het dorp Noordbroek. Het pand ligt aan een buitenbocht van een knik in de Hoofdstraat en is daardoor vanaf beide zijden al van ver zichtbaar. Overleg met de Stichting Woonhuismonument heeft geleid tot de toezegging dat de Stichting haar medewerking zal verlenen aan het redden van de boerderij. Het pand zou behouden kunnen blijven in combinatie met een zekere mate van nieuwbouw op het terrein. Eerder is in Winschoten met de panden Kok in de Blijhamsterstraat ervaring opgedaan in samenwerking met een woningbouwvereniging, aldus Heemschut. Uitbreiding begraafplaats Midwolde De Groningse commissie van de Bond Heem schut heeft op 12 april bezwaar gemaakt bij de gemeente Leek tegen de plannen van de Hervormde gemeente Oldebert de kerkelijke begraafplaats aan de zuidzijde van de kerk van Midwolde uit te breiden. Het nieuwe gedeelte van de begraafplaats zou worden aangelegd langs de oude weg die leidt van de kerk te Midwolde over het landgoed Nienoord naar het gelijknamige landhuis. Langs deze weg gingen vroeger de borgbewo- ners van Nienoord naar de kerk in Midwolde. Wanneer de aanleg van het kerkhof zou doorgaan, wordt het uitzicht vanaf de kerk over het landgoed belemmerd. Ook zal het zicht op de kerk vanaf de Nienoordslaan en de Nienoordspolder worden belem merd door de bomen op het kerkhof. Volgens de dorpsvereniging Dorpsbelangen is uitbreiding van het kerkhof niet noodzakelijk. Er is genoeg ruimte aanwezig op andere kerkhoven in het bezit van de Hervormde gemeente Oldebert. Kerk te Midwolde. Foto: Anna Huizinga. ZUID-HOLLAND Lekdijk West 121 Bergambacht Enige tijd geleden berichtten we over het door Heemschut bepleite haalbaar heidsonderzoek om deze ongeveer 200 jaar oude boerderij te behou den. De eigenaar leek hier in eerste instantie wel oren naar te hebben, maar blijkt achteraf de definitieve stap, het verlenen van de opdracht aan het door Heemschut geadviseerde bureau, toch niet gezet te hebben. Heemschut zal nu zelf een voor stel formuleren dat neerkomt op een zodanige aanpassing van de boerderij dat hij gemeten naar moderne maatstaven goed bewoonbaar wordt. De verbouwing die dit met zich meebrengt zal in ieder geval veel goedkoper uitvallen dan sloop en vervangende nieuwbouw ter plekke, terwijl de boerderij als gerestaureerd monument een zeker zo hoge onroerend goed- waarde heeft als een nieuwbouw huis. Haast is wel geboden want het gaat hier om een volledig onbeschermd monument. Het Rijk heeft afgezien van becher- ming daar men over de bouwda tum in onzekerheid verkeert, en Bergambacht heeft nog steeds geen gemeentelijke lijst waarvoor deze boerderij door Heemschut zou kunnen worden voorgedra gen. Boerderij aan Lekdijk West Nota Belvedere nader bekeken De van rijkswege gepubliceerde en aan de Tweede Kamer aangebo den nota Belvedere waaraan Heemschut als enige particuliere organisatie heeft meegewerkt en die tevens medebepalend wordt voor de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening is door Heemschut Zuid-Holland commissiebreed aangeschaft. Kort samengevat bevat de nota aanbevelingen om in de toekomst bij allerlei landschap pelijke en stedenbouwkundige ontwikkelingen nog aanwezige zaken uit het verleden beter tot hun recht te laten komen. Het doel is de nota, na bestudering en beoordeling wel degelijk als houvast te gebruiken bij allerlei acties en initiatieven tot behoud van cultuurmonumenten en in pleidooien om in geval van nieuwe ontwikkelingen het verleden binnen de ontwerpopdrachten een zwaardere rol te laten spelen. Heemschut Zuid-Holland zal er voor waken dat binnen Zuid- Holland Belvedere niet in mooie woorden en goede bedoelingen blijft steken. Aalmarkt Leiden Heemschut is via leden in Leiden ter ore gekomen dat inmiddels een op verdergaand bouwhistorisch onderzoek geba seerde structuurvisie is gereed gekomen. In hoeverre dit al een officieel document is waarop publiekelijk, ook door Heemschut, gereageerd kan worden is bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Heemschut is alleen bevreesd dat de gemeente, in weerwil van de indruk die men naar buiten probeert te wekken, reeds teveel verplichtingen ten opzichte van de projectontwikke laar heeft om nog een volledig vrije planontwikkeling tot stand te kunnen brengen. Zal van uitstel afstel komen, of gaat men door op de ingeslagen weg? Het staat Heemschut in ieder geval vrij om wagen te stellen aan de gemeente en dat zal dan ook zeker gebeuren. We zitten zeker niet te wachten op een Leidse Appelaar. Leo van derMeule, PR-medewerker Zuid-Hollandtel. (070) 3273944. Kerkje van Midwolde. Foto Anna Huizinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 20