8 Heemschut augustus 2000 Waar het water van de Veenkade ophoudt, op de achtergrond de westelijke gevelwand van de Noordwal. hang maakt dit echter weinig uit: geen water is geen water, een verdwenen gracht een verdwe nen gracht en daarmee basta. Westelijke gevelwand van de Prinsengracht, waarvoor in een verwijderde toekomst ook ontdempingsplannen bestaan. Heilzaam voor de stad Als uitvloeisel van de Cultuurhistorische Verkenning is ook een aantal aanbevelingen gedaan. De eerste en ook het makkelijkst te verwezenlijken is die om de Noordwal weer open te graven. De laatste zullen inderdaad de eerste zijn. Deze ontdemping wordt zowel door het stedelijk bureau Monumentenzorg als de dienst Stadsontwikkeling voorgestaan. Verkeerstechnisch kan het allemaal weinig kwaad, de toekomstige kaden hebben dezelfde breedte als de rijstroken nu, alleen de parkeer plaatsen zullen komen te vervallen, maar het gaat om slechts enkele tientallen plaatsen. Bij Stadsontwikkeling verheugt men zich op het herstel van de logica in het stedelijke weefsel: de buitenrand van de 17de-eeuwse stad wordt hier weer volledig zichtbaar en als zodanig ook beleefbaar. Het water als leidraad en middel om makkelijker de weg in de stad te kunnen vinden. Monumentenzorg deelt die mening maar ziet ook winst in de hogere beeldkwaliteit, met name waar het de weerspiegeling van de paleis tuin van paleis Noordeinde en de ingang daar van, in het water betreft. Water op een plek als deze voorziet in een altijd aanwezig en als zodanig rustgevend element in de stad. Tegelijkertijd is water door zijn beweeglijkheid en telkens veranderende spiegeleffecten een levend en afwisselend gegeven. Het terugbren gen van het water tussen Toussaintkade en Bilderdijkstraat heeft dus nogal wat positieve gevolgen. Deze eerste ingreep, waarvan wel zeker is dat die doorgaat, doet sommigen naar meer verlan gen. Stadsontwikkeling is evenwel van mening dat het maken van mooie 'plaatjes' alleen niet de reden mag zijn om nog meer gedempte grachten weer open te leggen. Wel pleit mer er vanuit een meer stedebouwkundige betrokken heid voor op sommige punten van de stad, waar de gracht zelf nog wel helemaal aanwezig is, iets te doen aan de bebouwing en het gebruik van de ruimte langs die gracht. Spiegelend water is alleen aangenaam of mooi bij de gratie van datgene wat zich erin spiegelt en ook daar kan op sommige punten in de stad nog heel wat aan verbeteren. In dit nog tamelijk bescheiden project, maar wel op een betekenisvol gelegen punt kunnen in ieder geval zowel monumentenzorgers als stedenbouwers enige ervaring opdoen ten bate van mogelijke volgende ontdempingen in de Hofstad. Drs. L.van der Meuk is bouwhistoricus en. PR- medewerker van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 10