Panoven Zevenaar zoekt vrijwilligers Erna Kruitwagen-Hajenius Recreatieoord de Panoven is een stuk industrieel erfgoed uit 1860, met als nieuwe bestemming dakpan- en baksteenmuseum met bovendien de functies dagrecreatie, verblijfsrecreatie, horeca, familiecamping en informatiepunt Gelderse Poort. In juli en augustus dit jaar zal een aantal studenten van de Hogeschool uit Den Bosch zich inzetten voor een inventarisatieproject. Daarmee worden studiepunten verdiend. Naast deze studenten zijn nog vele handen welkom voor het schoonmaken en schilderen van diverse machine onderdelen. Oproep juni 2000 Heemschut 7 De panoven te Zevenaar. Zevenaar ligt in het centrum van de Liemers, omgeven door de rivieren de Rijn en de IJssel, en grenst aan het stroomgebied van de Oude Rijn. De klei is hier uitermate geschikt om stenen te bakken. Er is in Zevenaar dan ook sprake van een lange traditie. Bij het verlenen van stadsrechten in 1487 was er al een stads- steenoven. In 1860 werd op de Kievitsdel in het buurt schap Ooy bij Zevenaar een steen- en pannen- bakkerij gesticht die onder verschillende eige naren tot 1983 als de Panoven in bedrijf is geweest. Tot in dat jaar werd op de Panoven nog op ambachtelijke wijze stenen gebakken. Nu zijn de Panoven en de achterliggende loods op de Rijksmonumentenlijst geplaatst (bij beschikking van de minister van WVC in 1988) en heeft het de functie van baksteenmuseum en streekinformatiecentrum. Achtkantig gebouw De Panoven is een groot achtkantig gebouw met een overstekend schildvormig pannendak rond een dertig meter hoge schoorsteen. De oven is thans de laatste in zijn soort (de laatste ronde zigzagoven in West Europa) en is daarmee een prachtig voorbeeld van de tradi tionele baksteenproductie. Niet alleen het markante ovengebouw is zonder meer uitzonderlijk, maar ook de andere gebouwen zijn de moeite meer dan waard. Het authentieke oude steenbakkerbedrijf is nog volledig in tact gebleven. Middels de ruime droogloodsen, de baggermachine, de originele historische Aberson persmachine en de tasvel- den kan men het hele proces van steenfabricage van stap tot stap volgen. Het geheel is in redelijke staat en geeft een representatief beeld van een stenenbakkers bedrijf uit de eerste helft van deze eeuw. Het zal geen verwondering wekken dat hier het Nederlandse Baksteenmuseum uitstekend op zijn plaats is. De steenfabrieken hebben eeuwenlang een belangrijke rol gespeeld in het rivierenland. De geschiedenis van de baksteen industrie is sociaal, landschappelijk en techno logisch belangwekkend. De Nederlandse archi tectuur is sterk verbonden aan bakstenen en keramische dakpannen. Niet alleen in industrieel archeologisch opzicht is de Panoven belangwekkend; het heeft ook een grote landschappelijke waarde. Het markante ovengebouw vormt een karakteristiek en schilderachtig element in het rivierenland schap. Dit voorjaar is er een verbouwing begonnen van de loods (rijksmonument) tot informatie ruimte natuurhistorie en cultuurhistorie. Studenten bouwkunde en mogelijk ook werk tuigbouw van de hogeschool Den Bosch zullen zich vanaf juli dit jaar inzetten. Stichting de Panoven en recreatieoord de Panoven doen een beroep op een ieder zich als vrijwilliger aan te melden voor allerhande herstel werkzaamheden aan het museale traject. Verblijf op de Panoven is dan gratis. Voor meer informatie: Erna Kruitwagen-Hajenius Tel/fax (0316) 523520 e-mail panoven@geldersepoort.nl internetwww.panoven.com

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 9