xinkhovE giEw isipsrarf. utnr.Et.uL Studiedag Heemschut juni 2000 Bejaardentehuis Brinkhove te Zeist. - de begrenzing van de wijk; - de infrastructuur; - de groen en waterstructuur; - de functionaliteit (de verdeling woonbebou wing versus bijzondere bebouwing, zoals winkels scholen en kerken, laagbouw versus hoogbouw, particuliere versus sociale woningbouw, modern versus traditioneel); - landmarks en zichtlijnen. De quick scan methode zullen wij in een volgende Heemschut toelichten. Behalve het nieuws over de inventarisatie van de Wederopbouwarchitectuur waren er mëer interessante sprekers. Vincent van Rossem, werk zaam bij bureau Monumentenzorg Amsterdam, hield een kritisch maar geestig betoog. Wetenschappelijk architectuurhistorisch onderzoek is veel te veel gericht (geweest) op de grote architecten in binnen en buitenland. 'Van Van Eesteren en Berlage weet ik inmid dels veel te veel!', zegt hij schertsend. De kloof tussen wetenschappelijk onderzoek en de praktijk, de monumentenzorg is enorm. De Nederlandse architectuur is veel veelzijdi- ger dan uit de huidige staat van onderzoek blijkt. Waarom is er nog geen proefschrift over A.L. van Gendt, of over diens zonen, over vader en zoon Salm ofjoseph Hermann? En waarom is er tot op heden weinig oog voor de ambachte lijke finesses van het architectonisch ontwerp? Bij publieke werken in Amsterdam alleen al ligt nog stof voor minstens tien proefschriften, aldus Van Rossem. Tijdens de inventarisatie van de jonge bouwkunst is gebleken dat er in Nederland nog een enorm onontgonnen onderzoeksterrein is. «fa*, j -» l Betutteling In Engeland, zo bleek uit de inleiding van Martin Cherry, Director of Program van English Heritage, is men al veel verder met in het in kaart brengen van naoorlogse architec tuur, kent men een wettelijke grens van 30 jaar en is 'listing' (bescherming) vaak in overleg en coöperatie met de architect en bewoners c.q gebruikers. 'We are taking conservation too far', zo begon hij zijn betoog. Het leek mij, dat het beleid wat betreft recentere 'listed' archi tectuur in Engeland veel soepeler is. Men is minder bang voor veranderingen, als deze maar verantwoord zijn. De heer Timmermans van Hüs en Hiem toonde een methode hoe de gemeente Heerenveen de gegevens van het Monumenten Inventarisatie Project heeft gebruikt om een gemeentelijke monumentenlijst samen te stellen. Hij sugge reerde dat eigenlijk alle ge-MIP-te panden en gebieden behalve bij de welstandscommissies ook bij de monumentencommissies gemeld zouden moeten worden. De burgemeester van Vaals, mevrouw Quint- Maagdenburg ten slotte trok fel van leer tegen de overheid. Staatssecretaris Rick van der Ploeg had juist de Monumentenzorg weer een extra impuls gegeven en gemeenten en provincies meer ruimte gegund. Het geld en de kennis is echter nog steeds niet daar waar zij het meest efficiënt zou kunnen worden ingezet, namelijk bij de gemeenten, aldus Quint. Zij gaf, namens de lagere overheden, gezouten kritiek op het beleid van de overheid en de starre regelgeving als het gaat om de verdeling van de rijksmidde len. 'Geef budgethouders (lees gemeenten) ook het budgetrecht. We moeten af van de betutte ling door de rijksoverheid.' Voorts stelde ze dat bestaande kennis voor lagere overheden onbe reikbaar is. Waarom zijn de databases van de Rijksdiensten (monumentenzorg en oudheid kundig bodemonderzoek) niet on-line op lokaal niveau toegankelijk? Gemeenten moeten voldoende financiële middelen krijgen om zelf expertise in te huren, pas dan zal decentralisatie naar behoren functioneren. Decentralisatie van de Monumentenzorg moet nu maar eens werkelijkheid worden. Interieur voormalig Kruisherenklooster te Amersfoort. Literatuur Bosma, K en C. Wagenaar (red). Een genusloze doorbraak: de geschiedenis van architectuur en stede- bouw tijdens de bezetting en de wederopbouw van Nederland. Rotterdam, 1995. Ibelings, H. De Nederlandse stedenbouw van de 20ste eeuw. Rotterdam, 1999. (Een recente uitgave van NAj-uitgevers, waarin de hoofd lijnen van de stedenbouw op een overzichtelijke wijze per decennium uiteen worden gezet. ISBN 90 5662 085 1Prijs 79,50).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 8