ipHlBllllirfl' Wederopbouw juni 2000 Heemschut 5 Flatbouw kort na WO II in Soesterkwartier, Amersfoort. van door gemeenten opgestelde ontwikkelings programma's. Onderzoek heeft uitgewezen dat in deze ontwikkelingsprogramma's het aspect cultuurhistorie nauwelijks en onvoldoende meegewogen wordt. Tijdens de studiedag gaf Nijhof de aftrap voor de inventarisatie van de Wederopbouw architectuur. In de nabije toekomst verschijnt de brochure Cultuurhistorie als afwegingsfactor in stedelijke vernieuwingsplannen; methodiek voor het in kaart brengen van cultuurhistorische waarden in naoorlogse wijken. Deze brochure wil een handreiking zijn naar gemeenten om ondanks het ontbreken van beschermingsmaatregelen, de herstructure ringprogramma's alsnog te kunnen voorzien van een cultuurhistorische paragraaf. De oorspronkelijke uitgangspunten in het ontwerp, evenals een analyse van de huidige situatie, zijn namelijk van groot belang voor het formuleren van heldere, nieuwe uitgangspun ten voor toekomstige plannen. Quick scan De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft in nauwe samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Ministerie van VROM en de Rijksplanologische Dienst een methode ontwikkeld om de historie van een bepaalde wijk of gebied op te nemen in verbete ringsplannen. Deze zogenaamde quick scan methode zal voor de zomer worden gepresenteerd en gemeenten worden aangeboden. Van essentieel belang bij het in kaart brengen van een wijk zijn: In zowel de Nota over het architectuur beleid 1997-2000, De t,irchitectuur van de Ruimte als in de Cultuurnota Pantser of Ruggegraat wordt de inventarisatie van de Wederopbouwperiode als vervolg op het Monumenten Inventarisatie Project aangekondigd. Op grond van deze beleids voornemens is de Rijksdienst voor de Monumentenzorg begonnen met het opstellen van een Plan van Aanpak. In dit plan wordt de volgende formulering gehanteerd: Het erfgoed van de Wederopbouw omvat de resultaten van (stedenjbouwkunst en landinrichting uit de periode 1940-1965 en sluit daarbij aan op het jongere erfgoed uit de periode 1850-1940. Heemschut wijdde in 1996 (aflevering 6) een themanummer aan de Wederopbouw architectuur. Verschillende comités, zowel landelijk als lokaal, voerden toen reeds actie voor behoud van bouwwerken uit deze periode (Rotterdam, Den Haag). Dit was vooral object gerichte actievoering en meestal op het moment dat sloop dreigde. Pers en publiek werden in ieder geval bereikt. Het was duidelijk dat maatregelen getroffen dienden te worden. Het Monumenten Inventarisatie Project en de Selectie Procedure waren echter nog in volle gang. Kortom de Wederopbouw architectuur moest nog even wachten. Het Plan van Aanpak van de Rijksdienst is inmiddels in een vergevorderd stadium, methodes van inventarisatie zijn in de maak en voorlichting is in volle gang (www.monumentenzorg.nl). Het zal duidelijk zijn dat waar het gaat om totaal plannen, verschillende factoren bij de stedelijke vernieuwing een rol spelen. In samenwerking met projectleider Peter Nijhof en medewerkster Anne-Marie Nannen zal de Heemschutlezer in een serie over dit onderwerp op de hoogte gehou den worden van de vorderingen en resultaten van het Plan van Aanpak Wederopbouwarchitectuur. Kennis en waardering zal onder andere bevorderd worden door het samenstellen van een Wederopbouw Top 100. Kennisoverdracht, draagvlakverbreding en beleidsbeïnvloeding zijn de belangrijkste trefwoorden; de publieke discussie moet verder worden aangewakkerd. De Bond Heemschut zal zijn steentje daar zeker aan bijdragen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 7