Wennen aan wederopbouw Anne-Marie ten Cate Zesentwintigste Nationale Monumentenstudiedag te Haarlem Met als titel Van Cruquius tot Meerpaal werd op deze dag, georganiseerd door het Nationaal Contact Monumenten (NCM), vooral de 20ste eeuwse architectuur onder de loep genomen. Voorzitter Staal van het NCM sprak in zijn openingsrede zijn verontrusting uit over de achterstand met betrekking tot de restauratie van rijksmonumenten. Hoe vaak hebben we dit nu al niet moeten aanhoren! Er is een bedrag van 320 miljoen gulden nodig om deze achterstand in te lopen. Nu ook de Tweede Kamer op 23 maart j.l. unaniem een beroep heeft gedaan op staats secretaris Van der Ploeg om extra middelen aan het kabinet te vragen, zou je toch mogen veronderstellen dat er in de toekomst meer geld beschikbaar komt. 4 Heemschut juni 2000 Dat wordt wennen aan Wederopbouw. De naoorlogse architectuur staat immers dicht bij ons en wordt maar al te vaak als lelijk, saai, te grootschalig en te eenvormig ervaren. Door het kweken van belangstelling, door kennisoverdracht en door deze architectuur in historisch perspectief te plaatsen zal waardering voor dit erfgoed zeker toenemen en een plaats in de Nederlandse architectuurgeschiedenis vinden. Daar is tijd voor nodig. Met de inventarisatie van de naoorlogse wijken is echter wel haast geboden. Veel voldoen niet meer aan hedendaagse eisen en zijn aan ingrij pend herstel en renovatie toe of worden eenvoudigweg met de grond gelijk gemaakt. En als we Peter Nijhofi projectleider inventarisatie Wederopbouwarchitectuur bij de Rijksdienst, aan het woord horen dan is het proces van afbraak al ingezet. ISV Historische analyse, inventarisatie en in kaart brengen van deze gebieden zijn van belang en kunnen van invloed zijn op de herstructuering en verbetering van wijken. Nieuwbouw zal daarbij niet uit de weg gegaan worden en kan zo'n wijk versterken. In de komende jaren zullen in het kader van de Stedelijke Vernieuwing honderden naoorlogse wijken verbeterd moeten worden. Door de Overheid werd daartoe afgelopen januari het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV) ingesteld, een soort Stadsvernieuwings fonds. Budgetten worden toegekend op grond Schoolgebouw in Zeist. Foto's Peter Nijhof. Het Monumenten Inventarisatie Project is bijna voltooid. Nog enkele gemeenten zijn met de afrondende fasen van selectie en registratie in de weer. Nederland wordt daarmee in korte tijd ca 14.000 wettelijke monumenten rijker. Een nieuw probleem is daarmee geboren. Want wat doen gemeenten met de waardevolle maar niet geselecteerde monumenten en gebie den? Het ontbreekt de gemeenten maar al te vaak aan capaciteit en deskundigheid om taken naar behoren uit te voeren, zoals het opstellen van een gemeentelijke monumentenlijst, die daaruit samengesteld kan worden. En twaalf jaar na de decentralisatie van de monumentenzorg is er bijvoorbeeld, zo bleek na onderzoek van het NCM, nog steeds onvol doende begeleiding en toezicht bij restauratie projecten van rijksmonumenten. Aftrap En de wettelijke termijn van 50 jaar voor een monument dwingt ons nu de naoorlogse archi tectuur in ogenschouw te nemen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 6