Schoonhoven of Schoonhaven? r r Leo van der Meule Alweer zeker drie jaar staat de bebouwing van het terrein rond de (rivier)haven in Schoonhoven, waar voorheen de HASKO- verffabriek gevestigd was, op de agenda van Heemschut Zuid- Holland. Een mooie oude stad, een beschermd stadsgezicht zelfs, vervuilde grond en een armlastig gemeentebestuur, dat aan alle kanten klem lijkt te zitten tussen ambities en wensen enerzijds en helaas zeer beperkte mogelijkheden anderzijds. Heemschut juni 2000 Schoonhoven is al in de middeleeuwen ontstaan als belangrijke rivierhaven en vestingstad. Wie nu door Schoonhoven loopt ziet her en der panden die ondanks hun jongere voorge vels, uit de 19de eeuw veelal, een veel rijker en ouder verleden daarachter doen vermoeden. De 'hoofdstraat' van de stad is natuurlijk 'De Haven' waaraan het stadhuis, de N.H.-kerk met zijn karakteristieke toren en vele voorname huizen zijn gelegen. Op een brede overkluizing van dit water, de dam, waar tot op heden ook de markt wordt gehouden staat het Waaggebouw. Ook verderop in de stad is veel te zien dat de monumentenliefhebber interesseert en bekoort, waar onder de jongere monumenten de watertoren en de R.K.-kerk met ere vermeld dienen te worden. De stad is ruwweg te omschrijven als een tamelijk uitgerekte recht hoek waarvan de korte zijden respectievelijk naar de rivier, de Lek, en de Krimpenerwaard zijn gericht. De Haven doorsnijdt de rechthoek dan in de lengte vanaf de rivier landinwaarts. Tussen de rivier en de stad liggen de Voorhaven, direct aansluitend op de Haven zelf en de Scheepmakershaven. Deze laatste is op de kaart van Blaeu uit 1649 in volle glorie te zien: een grote, zich druppelvormig verwijdende havenkom, die op het punt waar de verbreding begint tussen twee landhoofden een dubbele klapbrug heeft om de doorgang over land vanuit de stad via de Veerpoort naar de rivier mogelijk te maken. Op de kaart tekenen zich een houttuin af en wat loodsen, echte kadebe bouwing lijkt, afgaande op Blaeu, te ontbreken. Bij ons inspectiebezoek zien we inmiddels een heel ander beeld: een vaste stenen brug met daarnaast een vrij kleine waterpartij die, voor wie niet beter weet, eerder overkomt als een Plattegrond binnenstad Schoonhoven. De verffabriek gezien vanaf de rvier met daarnaast de directeurswoning. Foto's auteur. stadsvijver, met op de achtergrond een groep fabrieksgebouwen mèt schoorsteen. Het voormalig fabrieksterrein Deze gebouwen, vrijwel alle van onbestemd ontwerp, hebben deel uitgemaakt van de HASKO verffabriek. Dit bedrijf is al enkele jaren geleden naar een nieuw bedrijventerrein aan de rand van de stad verhuisd. De directie van de fabriek heeft evenwel alle grond nog in eigendom en wil zelf, in samenwerking met een projectontwikkelaar, hier een nieuwbouwplan verwezenlijken. Het spreekt vanzelf dat uit de hierop te verwachten winst de bedrijfsverhui- zing althans gedeeltelijk moet worden bekos tigd. Zoals zich liet voorzien zit de adder hier niet zozeer onder het gras, als wel dieper weg in de grond. Er is sprake van stevig vervuilde grond en zoals overal elders vormen de kosten die dat met zich meebrengt een fikse hindernis bij de verwezenlijking van de plannen. De gemeente zelf is heel nadrukkelijk geen partij. Ten stadhuize kan men slechts via onderhandelen, adviseren en het toepassen van de verschillende wetten en regels trachten er het beste van te maken. Bezwaren van o.a. Heemschut, maar ook van de provincie en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg hebben al meerdere malen genoopt tot wijzigen van de plannen. Nogmaals het staat al meerdere jaren op de agenda van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 4