Korte berichten Heemschut 39 NOORD-HOLLAND Fort Velsen rijksmonument IJmuiden Fort Velsen aan de Kanaalweg 2 te IJmuiden is rijks monument geworden. Staats secretaris Van der Ploeg heeft dat besloten en de Raad voor Cultuur heeft ermee ingestemd. Het fort maakt deel uit van de Stelling van Amsterdam, dat sinds 1996 op de Wereld Erfgoed Lijst van Unesco staat. De Stichting Menno van Coehoorn had een verzoek tot aanwijzing ingediend in verband met de geplande aanleg van een haven- en bedrijventerrein in de Wijkermeerpolder. Daarvoor zou het fort moeten wijken. Museum op resten Kasteel van Aemstel Amsterdam Een museum op de muurresten van het Kasteel van Aemstel aan de Nieuwezijds Kolk in Amsterdam. De Amsterdamse wethouder R. Grondel heeft er plannen voor. Het vermeende Kasteel van Aemstel stamt uit de 13 de eeuw. Een deel van de muur- resten werden in 1994 opgegra ven, vier jaar later nog een stuk. In het nieuwe museum zouden bezoekers vanaf glazen hangbrug1 gen de historische, geelkleurige muren kunnen bewonderen. Op straatniveau komen winkels, erboven een tentoonstellings ruimte, zestien appartementen en vier luxe penthouses. De tentoonstellingsruimte is bestemd voor archeologische vondsten. Met de aanleg van de Noord/Zuidlijn wordt naar verwachting weer veel gevonden. En dus is er behoefte aan een plek om de resultaten tentoon te stellen. Het Amsterdams Historisch Museum heeft daarvoor te weinig plaats. Voor het museum moeten zes panden verworven worden. Het geheel kost 47 miljoen, minus 29 miljoen voor de verkoop van de appartementen. Anderhalfjaar is er aan de plannen gewerkt. In het najaar beslist de gemeenteraad. De reacties zijn tot nu toe positief, ook van de eigenaren van de panden. Architecten: sloop Berlage- blokken 'beschamend' Amsterdam Een ramp. Zo noemen twaalf prominente archi tecten de sloop van de Berlage- blokken rond het Javaplein in Amsterdam in een brief aan staats secretaris Van der Ploeg. Rudy Uytenhaak schreef de brief, mede namens Herman Herzberger, Sjoerd Soeters, Noud de Vreeze, Maarten Kloos, Kees Rijnboutt, Wiek Röling, Hans Wagner, Benthem/Crouwel, Manfred Bock en Wytze Patijn. Stadsdeel Zeeburg wil dat de Berlageblokken plaats maken voor woningen en een supermarkt van AlbertHeijn. De woontechnische kwaliteit van de huizen zou slecht zijn, de huizen nauwelijks bewoonbaar en de begane grond zou toe zijn aan een andere functie, namelijk een supermarkt van Albert Heijn. De winkelketen zat al een tijdje op deze plek te azen. 'Ronduit beschamend', noemen de architecten deze argumenten. 'Is het niet echt onsmakelijk om deze grutterswens te stellen boven het algemene culturele belang?' De Berlageblokken 'vormen welhaast het beste wat Berlage aan sociale woningbouw naliet.' Het gemeen telijk Bureau Monumentenzorg pleitte al voor plaatsing op de monumentenlijst. Maar het stads deel wilde er niet aan. Paramaribo strijdt tegen verval De Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname wil de binnenstad van Paramaribo op de Wereld Erfgoed Lijst van Unesco hebben. Maar Unesco heeft de aanvraag voor de werelderfgoedlijst terug gestuurd. Pas als er een goede monumentenlijst en een monu mentenwet is, als architecten geschoold worden en er een NV Stadsbeheer komt, mag de stich ting weer aankloppen. Het ontwerp monumentenwet is al klaar. Maar Nederland heeft 7 ton subsidie voor Stadsherstel inge trokken. En zo zijn er nog meer problemen. Paramaribo is de grootste houten nederzetting van het westelijk halfrond. Maar er is veel verve loosheid, en talloze branden hebben historische panden vernie tigd, in 1996 nog ging de 17de- eeuwse Nationale Assemblee in rook op. Reconstructie kost tien miljoen gulden - waar haalt men dat geld vandaan? Paramaribo heeft een eigen Surinaamse architectuur: symme trische gevel, rechthoekige platte grond, hoog dak en veel veranda's en balkons. De kleur is wit, met groene luiken en deuren, bakste nen stoepen en palen. Er is veel moois te zien, zoals de onlangs gerestaureerde Portugees- Israëlische synagoge. En de kathe draal. Het grootste houten gebouw in Amerika, geel en grijs van kleur. Maar het gebouw zucht onder de fysieke problemen. Een restauratie werd afgeblazen toen minister Pronk in 1997 de ontwik kelingshulp stopzette. Nu heeft de Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname de Europese commissie te hulp geroepen. Als Brussel met het restauratieplan accoord gaat, kan het werk in januari beginnen. Restauratiefonds: overheid moet 350 miljoen lenen Het Nationaal Restauratiefonds wil dat het kabinet 350 miljoen leent voor monumentenzorg. Er is namelijk een grote achterstand in het restaureren van grote monu menten. Loop je die achterstand niet snel in, dan worden grote restauraties uiteindelijk onbetaal baar. Je bespaart kosten, als je tijdig restaureert. Aldus mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het fonds bij de heropening van het gerestaureerde kasteel Heeswijk. LIMBURG Over bruggen Maastricht Tot en met 31 december vindt in de naast het Bonnefantenmuseum gelegen Wiebengahal te Maastricht de gratis toegankelijke tentoonstel ling 'Over bruggen' plaats. Op artistieke wijze worden delen van de Romeinse brug die tijdens baggerwerkzaamheden in 1963 uit de Maas zijn opgediept gepresen teerd. Deze vondsten hebben een grote wetenschappelijk en cultuur historische waarde: het zijn namelijk vaak restanten van gebeeldhouwde Romeinse grafmonumenten die als pijlerfundament of als stortmateri aal werden gebruikt. Ondertussen ligt er nog een grote hoeveelheid materiaal op de Maasbodem. Met het verstrijken van de tijd gaat de toestand ervan sterk achteruit. Uitstel van archeologisch onder zoek en conserverende maatrege len zal op korte termijn leiden tot het verlies van talrijke epigrafische en kunsthistorische documenten, en van de overblijfselen van de oudste brug van Nederland. Inmiddels zijn weer verkennende dakwerkzaam heden aan de gang, maar de daad werkelijke opgravingen moeten nog beginnen. De expositie maakt het belang van deze opgravingen zonder meer duidelijk. Rond de thema's van de Romeinse brug en het archeologisch onderzoek worden verder de items 'het leven in de Romeinse nederzetting' en 'de stedenbouwkundige ontwikke lingen van Maastricht' gegroe peerd. Bovendien is er een educa tief programma opgezet. De Wiebengahal zal vanaf 2002 het belangrijkste archeologisch onder komen zijn in Limburg. Uitdruk kelijk wordt gestreefd naar een grote toegankelijkheid. Deze zal zelfs zo ver gaan dat bezoekers kunnen meehelpen bij bepaalde aspecten van het archeologisch onderzoek. Geopend van dinsdag tot en met zondag, van 11.00-17.00 h; info: (043)3290190; 06-27370272; www. vvvmaastricht. nl. Vrijstaande leeuw met prooi. Foto Paul Mellaart. juni 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 41