Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Heemschut 35 Stadhuis Terneuzen, arch. Van den Broek en Bakema. Van den Broek en Bakema Vanaf 1948 werkten J.H. van den Broek (1898) en J.B. Bakema (1914-1981) samen in het bureau dat sedert 1951 Van den Broek en Bakema heet en dat tot 1988 onder die naam heeft voortbestaan. Het boek verscheen tegelijkertijd met een tentoonstelling over het bureau en beschrijft in een tiental essays de geschiedenis, visies en ideeën en het maatschappijbeeld vanuit verschillende invalshoeken. Het archief BrinkmanVan de Vlugt, Van den Broek, Bakema) van het bureau is één van de meest waardevolle collecties van het Architectuurinstituut. Veertig topontwerpen, al dan niet uitge voerd, in binnen- en buitenland uit het omvangrijke oeuvre worden vervolgens in het kort beschreven. Het bureau heeft een belangrijke rol gespeeld in de wederopbouw en ontwikkelde een aantal zogenaamde mega-structu- ren zoals Alexanderpolder, Pendrecht en Buikslotermeer. Het meest bekende werk is wel de Lijnbaan in Rotterdam, maar ook voor Sporthuis Centrum werd menig ontwerp geleverd. Het boek bevat vele foto's, tekeningen en afbeeldingen van maquettes. Van den Broek en Bakema 1948- 1988; architectuur en stedenbouw; de functie van de vorm'' onder redactie van Hans Ibelings. Rotterdam, NAi-uitgevers, 2000. 205p. ISBN90 5662 123 7 Prijsf49,50. Rotterdam Bij uitgeverij Waanders verscheen deel 1 van een indrukwekkend tweeluik. Stad in aanwas; geschiede nis van Rotterdam tot 1813' door Arie van de Schoor verscheen in samenwerking met het Gemeente archief Rotterdam en in opdracht van de Gemeenteraad omdat een wetenschappelijke overzichtswerk ontbrak. De geschiedenis van Rotterdam begint in feite rond 1270 toen de Rotte werd afge damd en er tussen Rotte en Maas het rivierstadje Rotterdam ontstond. Rotterdam groeide pas in de 17de eeuw en werd de tweede stad van Holland. Wat er aan deze grote omslag voorafging, hoe deze zich voltrok en welke gevolgen dit met zich meebracht wordt in elf hoofd stukken beschreven. De uitgave is rijk geïllustreerd en voorzien van noten, registers en literatuurop gave. Deel twee zal de periode 1813 tot ca 1975 bestrijken. Zwolle, Waanders, 1999. 416p. ISBN90 400 9349 0. Prijs f79,50. Duitse huis Met de Algemene ledenvergade ring van Heemschut achter de rug is het misschien aardig de geschie denis van het Duitse huis in Utrecht, een langdurige Heemschut-actie, waarover in het blad in de loop van de jaren veel is geschreven, nog eens door te lezen. Bij uitgeverij Matrijs verscheen onlangs in de Historische Reeks (2 7)Ridders in een klooster: het Duitse Huis in Utrecht' door Hedde Biesma. In een oase van rust bevindt dit Middeleeuwse kloostercomplex zich midden in de stad. Het heeft een roerige geschiedenis achter de rug, die met de voltooiing van de restauratie en het in gebruik nemen als hotel en congrescen trum hopelijk in een rustiger vaar water zal komen. En de ridders zijn terug in een deel van het gebouw, dat zij begin 19de eeuw moesten verlaten voor het Militair Hospitaal. Achtereenvolgens worden de Ridderlijke Duitse Orde, de Balije van Utrecht, de gebouwen van de Orde en het Militair Hospitaal beschreven, gevolgd door een lijst van alle landcommandeurs. Utrecht, Matrijs, 1999. 80p. ISBN 90 5345 140 4. Prijsf24,95. Stadhuis Culemborg Ter gelegenheid van het feit, dat 50 jaar geleden de restauratie van het stadhuis van Culemborg werd voltooid en de gemeente het nu verlaat om het nieuwe stadskan toor te betrekken, heeft het Genootschap A. WK. Voet van Oudheusden een boekje uitgegeven. 'Culemborgs glas; de gebrandschil derde ramen van het stadhuis van Culemborg' werd geschreven door Th.J. van Kessel. De ca 40 heral dische ramen werden tussen 1939 en 1949 gemaakt door de kunste naar/glazenier Henrijohan Marie Basart en vertellen met veel alle gorische voorstellingen de geschiedenis van de stad. In het boekje zijn alle glazen in kleur afgebeeld. Het is te bestellen bij het Genootschap Voet van Oudheusden. Secretariaat: Dr. C. van der Meer, Bereklauw 1, 4102 KZ Culemborg. Tel. (0345) 513929. De prijs is f19,95. Kerken in Gelderland Bij de Walburg Pers verscheen in samenwerking met de Stichting Oude Gelderse Kerken ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de stichting 'Kerken in Gelderland'door A.G. Schulte. Behalve kerken worden ook kloos ters, en kapellen beschreven. Primair wordt het monumentale kerkenbestand in de provincie doorgelicht aan de hand van een historische-geografïsch model; uitgangspunt vormen de Middeleeuwse kerken. Er wordt antwoord gegeven op de vraag: Wat stond er en wat staat er in Gelderland? Behalve aandacht voor de geschiedenis zijn er ook hoofdstukken gewijd aan het werk, het belangrijke halfjaarlijkse Bulletin en het bezit van de Stichting. In 1976 kwam namelijk het eerste zorgobject, het kerkje van Leur in hun bezit. Er zouden er nog zes volgen, zoals de St. Victorskerk in Batenburg, de synagoge aan de Dieserstraat in Zutphen en de laatste loot was het kerkje van Kerk-Avezaath aan de Linge (1999). Tot slot bevat het boekje een bibliografisch over zicht van alle in het Bulletin verschenen artikelen uit de periode 1975 en 1999. Zutphen, De Walburg Pers, 2000. 151 p. ISBN90 6011 959 2. Prijs f34,50. Kastelen van Noord-Brabant In het boekje 'Kastelengids van Noord-Brabantsamengesteld door Esther Becx, Anton van Oirschot, Florence van Oirschot en Toon Vollebergh (allen bestuursle den van de Brabantse Kastelen stichting) wordt op een overzich telijke manier in het kort de geschiedenis en de bouwhistorie van ca vijftig kastelen beschreven of wat daarvan rest. De gids is bestemd voor een breed publiek en er wordt antwoord gegeven op vele vragen die tijdens open dagen werden gesteld. Gegevens over openstelling en bezoekadressen werden in de gids opgenomen evenals een literatuurlijst. Het boekje werd uitgegeven in samen werking met de Brabantse Kastelenstichting. Utrecht, Matrijs, 1999. 192 p. ISBN 90 5345146 3. Prijsf29,95. Bergen op Zoom Van de Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom ontvingen we studie nummer 11 'Een Belgisch dorp in een Brabantse stad; het leven van de juni 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 37