juni 2000 Heemschut 33 Een 'Type 2 No. 34' huis van de Stremmen Trtevarefabrik in Beekbergen in 1909 gebouwd als woonhuis. De vormgeving van het hoge rechter bouwdeel is gebaseerd op de loft, de Noorse voorraadschuur. De vormgeving van het lage linker bouwdeel is gebaseerd op de stue, het woonhuis van een Noorse boerderij. In theorie kon het casco van een Noors Strommen-huis binnen enkele dagen opge bouwd worden. Het meeste werk was het uitzoeken van de genummerde onderdelen van het bouwpakket, bijvoorbeeld de wand-elementen (logs). Wanneer alle elementen waren uitgezocht en op nummer gesorteerd stapelde je binnen een dag of drie het complete casco in elkaar. Daar kwam geen spijker aan te pas, omdat het gehele casco met de diverse houtverbindingen, zoals overkepingen, zwaluwstaarten en deuvel- verbindingen, in elkaar gezet kon worden. Het opbouwen was vergelijkbaar met een Lego-huis op ware grootte. De huizen werden op een, hoog boven de grond uit komende, bakstenen fundament geplaatst. Meestal door plaatselijke aannemers, maar bij grote huizen kon het ook onder leiding van de fabriek gebeuren. De fabriek heeft tot 1920 bestaan. Na een grote brand in 1919 is de fabriek er niet in geslaagd de productie weer op te pakken. Zeldzaam In Nederland zijn helaas tientallen huizen van de Stremmen Trsevarefabrik in de loop der jaren verdwenen. Gedurende de Tweede Wereldoorlog zijn er aan de kust door bombardementen veel gesneuveld. Andere oorzaken zijn brand en slecht onderhoud. Vooral wanneer zo'n huis in een bosrijke omgeving staat, kunnen boktorke ver, schimmels of zwammen onherstelbare schade aanrichten. Wat in veel gevallen eveneens tot afbraak heeft geleid, is dat de huizen vaak niet praktisch inge deeld waren of modern wooncomfort ontbrak. Vooral de kleinere typen konden slecht geïso leerd worden. Gerrit Rietveld zal misschien deze Noorse huizen vergeleken hebben met Zwitserse koekoeksklokken. De tijd tikt echter door en zo ook de tand des tijds. Op deze wijze zijn deze huizen zeldzaam geworden. Tegenwoordig zijn er nog ongeveer 25 huizen van de Strommen Trjevarefabrikin Nederland te vinden. Onder andere aan de kust in Domburg, in Hattem,1 Beekbergen en Gorssel. In het Gooi zoals in Huizen2 zijn nog verschei dene mooie exemplaren bewaard gebleven. Tot voor kort was er over deze Noorse houten huizen in Nederland weinig bekend en waren ze ook niet beschermd. Momenteel is daar gelukkig verandering in gekomen, mede dankzij het Monumenten Inventarisatie en Selectie Project. De meeste van deze Noorse huizen behoren tot de categorie jonge monumenten. J. Doomenbal is student bouwkunde aan de Hogeschool van Utrecht en doet architectuur- en bouwhistorisch onderzoek naar Noorse Stremmen- huizen in Nederland. Noten 1 Bers, M. van, 'Monumenten Selectie Project in Gelderland1; Monumenten, nr. 3 (1999), p. 2J. 2 Vanaf 27 januari t/m 23 september 2000 is er de expositie 'Wonen in Huizen' in het Huizer museum Het Schoutenhuis. In deze expositie zal uitvoerig aandacht worden besteed aan de Noorse Strommen-huizen, die zich nog in Huizen bevin den.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 35