STRÖMMEN TR/EVAREFABRIK 32 Heemschut N'M. Hel catalogusblad van een Type 2 No. 34' drakenstijl prefab-huis dat door de Noorse Stremmen Traevarefabrik als bouwpakket geleverd kon worden. wijzigden de Sveitserstil in een eigen stijl met bouwkundige principes en stijlorna menten. Vanaf de middeleeuwen tot aan de 19de eeuw overheerste in Noorwegen een traditionele plattelandsarchitectuur van rijk gedecoreerde houten bouwerken. Er zijn drie onderscheidende kenmerken, respectievelijk naar functie, filosofie en bouw wijze. Deze drie vertegenwoordigen 'een microcosmos' en weerspiegelen het cultuur historische leven van het Noorse platteland. Te onderscheiden zijn drie typen gebouwen en twee bouwmethoden: - De Stue, het woonhuis van de boerderij. De dikke horizontale log-wandsystemen blok- bouwwijzemoesten de bewoners weerstand bieden tegen de lange en strenge winters. In architectonische zin vertegenwoordigde de horizontale logs de horizontale aarde waarop het aardse leven op het platteland plaats vond. - De Stav-kirken, de kerken op het platteland. Deze werden uit verticale wandsystemen opge trokken, de zogeheten staven of staanders. De verticale delen waren naar de lucht gericht, 'naar de hemel'. Ze stonden als het ware in verbinding met het hemelse. - De Loft, de typische Noorse voorraadschuur bij de boerderijen(ook wel stabbur genoemd). In de drakenstijl zijn beide hierboven genoemde bouwmethoden gecombineerd om te symboli seren hoe de aarde - 'het horizontale' - vrucht draagt na het ontvangen van de zegen uit de hemel, 'het verticale'. In de Noorse drakenstijl worden deze deze drie historische archetypen opnieuw toegepast. In veel ontwerpen is sprake van een aan elkaar gebreide versie van de Stue en de Loft wat betreft de bouwvolumes. Je kunt veel ontwer pen dan ook interpreteren als een 'Noorse Boerderette'. Eén van de bekendste Noorse architecten, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwik keling van de drakenstijl, was Holm Munthe. Dat er in Nederland huizen in Noorse draken stijl voorkomen, is voornamelijk te danken aan keizer Wilhelm IIvan Duitsland, die een groot jachthuis liet bouwen in deze drakenstijl bij Rominten (Zuid-Duitsland). Dit jachthuis was één van de eerste huizen die als bouwpakket in Noorwegen waren besteld en naar Duitsland werden verscheept. Door connecties van de Nederlandse met de Duitse adel raakten de Noorse drakenhuizen ook in Nederland in zwang, bijvoorbeeld als jachthuis op de Veluwe. De Noorse Stremmen Trêevarefabrik De grootste Noorse houtzagerij en timmer fabriek die dergelijke huizen kon leverde was de 'Stremmen Traevarefabrik' in Stremmen, het tegenwoordige Skedsmo ten oosten van Oslo. De fabriek startte in 1884 met zo'n 30 werkne mers. In het begin produceerde zij vooral kozij nen, ramen en deuren. Vanaf ongeveer 1895 is de fabriek begonnen met het produceren van complete houten prefab-huizen in de vorm van (standaard) bouwpakketten. De fabriek heeft zich daarna verder uitgebreid. In 1919 waren er 3 60 werknemers in dienst. Daarmee kwam de gemiddelde productie op zo'n 150 huizen per jaar te liggen. De fabriek kon huizen leveren in verschillende houtbouw-systemen, zoals het blokbouw- systeem voor de huizen in drakenstijl. Ze werden machinaal gezaagd en vervolgens in een grote hal tijdelijk in elkaar gezet om te drogen. In deze hal werden de onderdelen van de huizen vervolgens genummerd en weer uit elkaar genomen om als bouwpakket verscheept te kunnen worden. De catalogi van de fabriek boden niet alleen verschillende typen huizen aan, maar ook een rijke sortering strandpaviljoens, barakken, stations en zelfs indrukwekkende landhuizen. Deze bouwpakketten werden niet alleen in Europa, maar over de gehele wereld geëxpor teerd. Houten huizen van de Stremmen Traevarefabrik zijn op deze manier overal terecht gekomen. Zo vindt men woonhuizen in Kaapstad (Zuid Afrika) en vonden de strand paviljoens zelfs in Haïti aftrek! Het is niet zo wonderlijk dat de meeste Noorse drakenhuizen, die zich in Nederland bevinden, door de S trommen Traevarefabrik als bouw pakket zijn vervaardigd. De Nederlandse vertegenwoordiger van de fabriek was At American Trading Company te Amsterdam. Op beurzen en (wereldtentoon stellingen werd er reklame voor de Stremmen- huizen gemaakt. Uit verschillende catalogi kon dan een huis naar wens uitgekozen worden. Het jachthuis te Hollandsche Rading was een huis waar vele mensen een romantisch gevoel bij kregen. Helaas is het vanwege de slechte staat waarin het huis verkeerde verdwenen. Even was er nog sprake van herbouw en een nieuwe bestemming, maar ook dat kon helaas niet worden verwezenlijkt! juni 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 34