Noorse boerderettes in het Nederlandse landschap E te! Johan Doomenbal Prefab-huizen: alles past in elkaar Rond de vorige eeuwwisseling was het reeds mogelijk een houten huis te bestellen als kant-en-klaar bouwpakket. Noorwegen stak daarmee letterlijk en figuurlijk de draak met de toenmalige Zwitserse chalets. Een stukje uit de hand gelopen romantiek, maar wel in economisch opzicht een groot succes. Het perfecte samenspel tussen het industriële en het ambachtelijke, gestoeld op eeuwenoude traditie en ervaring. èiv/ftv juni 2000 Heemschut 31 Zo doet vanaf 1900 een geheel nieuw type huis zijn intrede: het huis als bouwpakket. Op grote schaal seriematig vervaardigd, maar toch in een stijl, die getuigt van een uitzonderlijk expressief karakter. Fabrieken, met name vanuit Noorwegen maar later ook vanuit Duitsland, leverden complete houten huizen. De verschillende typen huizen kon je vanuit een catalogus bestellen. Twee van de grootste en bekendste leveranciers van dergelijke huizen waren de Noorse Strommen Trtevarefabrik en de Duitse concur rerende firma Chistoph und Unmack bij Dresden. De voordelen van deze houten prefab-huizen waren datje tegen een relatief lage prijs en binnen een zeer korte bouwperiode een roman tische villa kon verwezenlijken. In Nederland komen deze huizen vooral in trek als buiten- of jachthuis op bijvoorbeeld de Hoge Veluwe of als zomerhuis aan de kust. Typisch voor deze houten prefab-huizen was de zogenaamde Noorse drakenstijl. De Noorse drakenstijl De Noorse drakenstijl is een bouwfenomeen, dat in Noorwegen (maar ook daarbuiten) tussen ongeveer 1890 en 1920 voorkwam. De drakenstijl is een stijl die voortborduurde op de bouwstijl die in Noorwegen 'Sveitserstil' werd genoemd. Deze bouwstijl werd beïnvloed door de vormgeving van chalets in Zwitserland. De huizen waren in blokbouw opgetrokken op hoog boven de grond uit komende funderingen. De drakenstijl is een Noorse neo-romantische stijl (vergelijkbaar met die van de Duitse biedermeierperiode), die zich kenmerkte door zeer overdadige houten decoraties. Met drakenkoppen, drakenlijf en drakenstaart als geveltop ornamenten, zoals de beroemde middeleeuwse Noorse Stav-kerken ook hadden. Omdat op een gegeven moment deze Sveitserstil begon te vervelen wilde men weer een 'eigen nationale stijl' hebben. De Noren zochten hun toevlucht tot het verleden. Ze Het Jachthuis van keizer Wilhelm II in de Noorse drakenstijl bij Rominten, Zuid Duitsland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 33