juni 2000 Heemschut Links: Detail van een van de sterretjes op een manchet in het gewelf van de Cellebroeders- kapel in Maastricht. Rechts: Verfdwarsdoorsnede van een sterretje op een blauw geschilderde manchet. Bewust zoekt de inmiddels honderdjarige KNOB contact met andere organisaties binnen het cultuurhistorische veld, in dit geval dus de negentig jaar jongere SRAL. KNOB-voorzitter Guus Borger wees er in zijn welkomstwoord op dat deze samenwerking niet door landsgrenzen ingeperkt mag worden. Overigens is de wens tot samenwerking heden ten dage niet enkel een principieel uitgangs punt, maar wordt deze door recente ontwikke lingen steeds meer als een noodzaak gevoeld. Het groeiend belang van de cultuurhistorie binnen de planologie betekent voor een organi satie als de KNOB een zodanige verzwaring van het takenpakket - inclusief een grotere financiële belasting - dat een bundeling van krachten absoluut nodig is wil men een actieve rol in de cultuurhistorische arena blijven spelen. Deze visie van Borger sluit overigens naadloos aan bij de Beleidsvisie 2000-2005 van de Bond Heemschut. Historische Integriteit SRAL-directeur/lnme van Grevenstein is de hokjesgeest eveneens een gruwel: 'interdiscipli naire aanpak' en 'integrale behandeling' zijn voor haar sleutelbegrippen. Ze sprak over de kwetsbaarheid van de historische integriteit, die bij restauraties van binnenruimten zo vaak pijnlijk duidelijk wordt, mede door een gebrek aan kennis binnen de verschillende disciplines over de verworvenheden van andere vakgebie den. Laboranten, restauratoren en architecten blijken dikwijls onvoldoende op de hoogte te zijn van elkanders kennis, hetgeen het uiteinde lijke resultaat van een restauratie niet ten goede Restauratiewerkzaamheden in landhuis Oud Amelisweerd te Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 31