juni 2000 Heemschut 27 Een verlaten koopmanshuis in het oude centrum van Oranjestad. Door brandstichting en tropische regenbuien ernstig vervallen. helemaal dichtgemetseld en aan de buitenkant van een mooi kleurtje voorzien. In de Schelp straat in het oude centrum van Oranjestad, staat ook nog een laatste zoutdragershuisje. Meer dan een jaar geleden werd het ontruimd. Er zou een steakhouse in gevestigd worden maar er is nog geen 'steak' gebakken. Inmiddels hebben vandalen er al zo 'huis' gehouden, dat sloop goedkoper is dan nieuwbouw. Ook het oudste huis aan de Paardenbaai bij de Willem Ill-toren, bij uitstek geschikt voor een VW-kantoor, en het kunukuhuis in de drukke winkelstraat 'Caya Bettico Croes', precies op de plaats waar een moderne bank uitbreidings plannen heeft, zullen er zonder monumenten wet volgend jaar misschien al niet meer staan. Het Monumentenbureau en de Stichting Monumentenfonds van het eiland doen er alles aan het tij te keren. Een klein succes, het voor komen van de sloop van het kunukuhuis in de Caya Bettico Croes, hebben zij inmiddels geboekt. De directie van de bank kon echter nog in hoger beroep. Het hoger beroep dat door de bank is aangespannen is door het monumentenfonds gewonnen. De rechter heeft wel geeist dat het huis binnen drie maanden als monument wordt aangewezen. Omdat de monumentenwet nog niet van kracht is heeft monumentenzorg inmiddels moeten besluiten het pand te demonteren en elders weer op te bouwen. Bedrijven zouden juist het patina van het monument en de culturele meer waarde die daarin besloten ligt moeten uitbui ten. Kennelijk is men zich er nog niet zo van bewust dat in deze architectuur ook een belang rijk deel van de Arubaanse identiteit besloten ligt en daar zijn de Arubanen nu juist zo trots op. AI vanaf het begin van de jaren '30 in de 20ste eeuw streefde men naar onafhankelijk heid. De 'Status Aparte' die het eiland tenslotte in 1986 verwierf, een onafhankelijke positie in het Koninkrijk, heeft dat gevoel van eigen waarde alleen maar versterkt. Eiland van tradities Feitelijk is men op Aruba erg op traditie gesteld. Dat blijkt vooral uit de hechte familiebanden en het huizenbezit dat daarmee verband houdt. De huizen worden generaties lang door dezelfde families bewoond. Ooit werd het huis gebouwd ter ere van het huwelijk van één van de voorouders, niet door een architect, maar door de verwanten zelf. 'A paga lomba' met de rug betaald) zoals dat heet, ofwel, met geslo ten beurzen. De panden zijn als het ware steen geworden familietradities. Merkwaardig genoeg is juist de gehechtheid aan dit familie bezit de voornaamste oorzaak van het verval van veel monumenten. Het leidt er vaak toe dat erfgenamen na overlijden van de bewoner geen overeenstemming kunnen bereiken over de boedelverdeling. In dat geval kan men het huis niet anders dan leeg laten staan. Meestal sloopt men het niet. Mogelijk omdat sommigen geloven dat de geest van de overledene in het huis achterblijft. Sloop zou de anders ronddo lende geesten van de voorouders ongunstig stemmen en niemand wil dat op zijn geweten hebben. Liever laat men de passaatwind en de tropische regenbuien hun werk doen. Sommige huizen worden dan door chollers gekraakt. Hoe men dat probleem oplost is u inmiddels bekend. In andere gevallen tracht men het huis te verkopen. Door het grote aantal erfgenamen dat aanspraak maakt op de koopsom wordt de prijs zo hoog opgedreven dat het huis onver koopbaar blijft. Vraagprijzen van acht ton voor een kunukuhuisje van zeven bij zeven meter, zonder verdieping of zolder komen voor! De schade door verval of kraakactiviteiten is niet eens bij de koopsom inbegrepen. Alleen bemid delde instanties, zoals een supermarkt, een hotelketen of een bank zijn dan nog geïnteres seerd maar meestal hebben zij alleen belang stelling in de plek waar het huis staat. Dringend beroep op erfgenamen Het is overigens zeer de vraag of het leeg standsprobleem met de toekomstige monu mentenwet de wereld uit is. Een onteigenings wet die het mogelijk maakt langdurig leeg staande panden te onteigenen, zou effectiever zijn. Van oudsher echter is men op Aruba zéér verknocht aan zijn eigen stukje land en huis. De maatregel is dan ook erg impopulair en (nog) niet van kracht. Vooralsnog lijkt het beter om een dringend beroep te doen op de goodwill van de erfgenamen en hen over te halen de huizen tegen redelijk betaalbare prijzen te verkopen, waardoor ook restauratie mogelijk wordt. Waarom zouden zij ook niet? Zij zijn de laat- sten die moedwillig hun familiegeschiedenis, en daarmee ook de Arubaanse identiteit, teniet willen doen. Bovendien, in een land waarin meer dan vijftig procent van de beroepsbevol king werkzaam is in de toeristenbranche, zou deze goodwill in de toekomst wel eens duidelijk in het eigen belang kunnen blijken te zijn. Dry. O, van der Klooster is samen met haar collega en partner Michel Bakker uitvoerder van het project Waardestellingen Monumenten Aruba'. In de loop van 2000 zal ook hun boek Architectuurgids van Arubaverschijnen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 29