26 Heemschut juni 2000 Een verlaten monumentaal ensemble van een Arubaanse familie. De interieurs zijn door chollers zwaar beschadigd. Het huis met jaartal 1929 is zelfs bouwvallig. De Stichting Monumentenfonds tracht het complex voor verder verval te behoeden en heeft het opgekocht. Er zijn plannen voor een museum. Een kraakwacht houdt tot die tijd een oogje in het zeil. Ook de koloniale architectuur van de Engelsen, de Spanjaarden, de Fransen en de Nederlanders onthult de roerige geschiedenis van het gebied. Niet voor niets heeft men er op Cura^ao alles aan gedaan om de historische binnenstad van Willemstad op de World Heritage List van UNESCO geplaatst te krijgen. Een betere reclame voor de toeristenbranche en een grotere erkenning voor haar culturele erfgoed is er niet. Het 'Land Aruba' heeft zich tot nog toe niet geprofileerd als 'cultuureiland'. Heeft het dan geen cultureel erfgoed? Inventarisatie Aruba heeft het allemaal, alleen, er is nog zo weinig over bekend en er is nog zo weinig beschermd. De Arubaanse overheid werkt er op het ogenblik hard aan daar verandering in te brengen. De eerste poging een vorm van monumentenzorg tot stand te brengen dateert overigens uit 1966. Dat jaar inventariseerde prof. dr. ir. C.L. Temminck-Groll in opdracht van de Antilliaanse regering de belangrijkste histo rische gebouwen van het eiland. Het duurde echter nog dertig jaar voordat een Monumenten Bureau Aruba werd opgericht. De oude inven tarisatielijst die de heer Temminck-Groll nog in 1976 actualiseerde, werd in 1997 opnieuw bijgewerkt en uitgebreid door de Arubaanse architect ir. W. Monzon. Haast geboden In 1998 startte in opdracht van de Arubaanse overheid het project 'Waardestellingen Monumenten Aruba'. Dit project behelsde het selecteren en beschrijven van de belangrijkste objecten uit deze inventarisatielijst. Het project zal in het voorjaar van 2000 worden vervolgd met het selecteren en beschrijven van met name volkswoningen waarvoor tot nog toe weinig aandacht is geweest. Dat zijn bijvoorbeeld de zeldzame huisjes van leem en stro op het platte land waarvan de bouwtraditie wortelt in de Indiaanse cultuur van het eiland en de char mante 'doll's houses', houten woningen soms met sierlijk houtsnijwerk, gebouwd door de gastarbeiders van de omringende eilanden die sinds 1924 werk vonden bij de olieraffinaderij 'LAGO'. Ook de bungalows van de nieuwe Arubaanse elite die profiteerde van de econo mische opbloei - het eiland was in de Tweede Wereldoorlog één van de grootste leveranciers van geraffineerde olie aan de geallieerden - en 'het Nieuwe Bouwen', een architectuur die door in Nederland geschoolde ingenieurs werd geïntroduceerd bij de Arubaanse Dienst Openbare Werken, krijgen ruime aandacht in dit vervolgproject. Inmiddels is bij de Arubaanse overheid ook een monumentenwet in de maak. Zonder wet geen bescherming. Er is dus haast geboden. Tot die tijd zijn de monu menten in spe nog vogelvrij en dat is te merken. Soms ineens weg In Oranjestad, de hoofdstad van het eiland, sloopt men in het weekeinde. Wellicht omdat men dan niet wordt gestoord door het werk verkeer. Daardoor gebeurt het nog wel eens dat men tijdens de maandagochtendspits op weg naar kantoor wat gedesoriënteerd raakt doordat een stadsgedeelte plots van de aardbodem is verdwenen. Zo werd na herhaaldelijke klachten van omwonenden vorig jaar een monumentaal ensemble van maar liefst drie oude kunukuhui- zen, enkele oude houten visserswoningen, wat loodsen en bijbehorende waterreservoirs in één klap met de grond gelijk gemaakt. Reden: er huisden chollers in. Deze alcohol- en drugsver slaafden aan de zelfkant van de maatschappij, zorgden voor overlast in de buurt. Ook richtten zij brandschade aan. Door het complex te slopen hoopte men van de overlast af te zijn. Een rigoureuze methode: chollers weg, maar ook gelijk de laatste resten van het oude vissers dorp in dit gebied. De chollers trekken verder naar een volgend pand. Het oudste kunukuhuis in Oranjestad waar chollers in huisden is ontruimd en - om verder kraak te voorkomen -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 28