Monumenten op Aruba: versteende familietradities Olga van der Klooster ■fhuiMiui» Aruba, eiland van parelwitte stranden, paradijs voor honeymooners. Romantisch trouwen in de groene villa van dokter Eloy Arends, tegenwoordig in gebruik als gemeentehuis, zonnige trouwfoto's op de staatsietrap, receptie in het vuurtoren wachtershuis op het hooggelegen Westpunt met uitzicht over het eiland. juni 2000 Heemschut 25 Romantisch trouwen in de voormalige villa van de Arubaanse dokter Eloy Arends. Het huis was ernstig vervallen. Het is het eerste succesvolle restauratieproject van het Monumentenbureau van Aruba. De restauratie werd uitgevoerd door architect ir. Earon Matthew met medewerking van architect ir. Anthony Rosenstand. Onder de kust het wrak van het op de klippen gelopen schip 'California', tegenwoordig oefenproject voor beginnende duikers. Vooral rond Kerstmis stromen vakantiegangers toe. Cruiseschepen varen af en aan. Oudejaarsdag vormt de climax. 's Morgens om zes uur tegen het ochtendgloren vaart ze binnen: the Queen Elizabeth II - de 'Kjoe Wie Toe' (QEII) - al decennia lang in de vaart maar nog steeds de mooiste onder de cruiseschepen. Maar 'the Queen' vaart dit jaar eens een andere route en de honeymooners hebben inmiddels ook Cuba ontdekt: daar zijn ook witte palmenstranden en duikfaciliteiten en een boeiend, haast nog ongeschonden architectuurhistorisch erfgoed. Steeds méér toeristen die het Caribische gebied bezoeken zijn geïnteresseerd in de historische cultuur ervan. Mogelijk houdt dit verband met de toename van toeristen uit Europa. Zij houden van de gezellige oude binnensteden met statige koopmanshuizen, ambachtsbedrijfjes en visserswoningen. Kleine kunukuhuizen op het platteland, min of meer vergelijkbaar met kleine boerderijen met een erf, wat bouwland en een moestuin, en imposante landhuizen op planta ges met arbeiderswoningen van stro en leem.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 27