Korte berichten 'I juni 2000 Heemschut 23 GELDERLAND Spekslagerij Rijksmonument Aalten Er zijn gemeentebesturen die zelf actie ondernemen om hun cultuurbezit veilig te stellen. Dat is het geval in Aalten, waar aan de Prinsenstraat de slagerij van Bemard Prinsen ligt met de complete originele Duitse spek slagerij, rokerij en verder alles wat in een ambachtelijke slagerij thuis hoort. De inrichting - waarschijn lijk nog de enige in zijn soort - dateert uit eind 19de eeuw en is na sluiting van de slagerij in 1976 intact gebleven. De gemeent heeft een verzoek tot aanwijzing als rijksmonument ingediend. Proefproject Borculo Het kerkdorp Gelselaar wordt proefproject in het kader van het snel op te starten provin ciale cultuurhistorisch beleid, dat in de komende vier jaar vorm moet krijgen. Het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft in de notitie 'Belvoir, traditie en vernieuwing in het Gelders Cultuurhistorisch Beleid' vastgesteld, dat cultuurhis torie van vitale betekenis is voor de kwaliteit van de leefomgeving, maar ook een rol speelt bij de ontwikkeling van de economische potentie, bijvoorbeeld het toerisme. Met de notitie wordt de beleidslijn van behouden en beschermen van objecten verlaten en moeten cultuurhistorische waarden een actieve rol gaan spelen bij de ruimtelijke inrichting en de duurzame instandhouding daarvan. Hoe dit in de praktijk gaat uitwerken moet duidelijk worden met het proefproject Gelselaar. Dit dorp is volgens het Gelders Genootschap nog de enige gaaf overgebleven agrari sche nederzetting in Gelderland. Het adviseerde de monumenten status van dorp én aangrenzende open es. De status van beschermd dorpsgezicht ging de bewoners onder leidi ng van Gelselaars Belang echter te ver, omdat de consequenties daarvan onduidelijk zijn. Men vraagt zich af of het dorp in een museum verandert of een toeristische trekpleister wordt. De politiek besliste dan ook niet tegen de wil van de bevolking te handelen. Een alternatief diende zich aan in de vorm van het provinciale proefproject waarvoor inmiddels een werkgroep is gevormd waarin de gemeente, de provincie, Gelselaars Belang, Gelders Genootschap en Monumentenzorg zittin g hebben. Het project moet op 1 januari 2001 van start gaan ZUID-HOLLAND Gebied rond Aalmarkt bedreigd Leiden Sinds geruime tijd ontwik kelt de gemeente Leiden plannen om de Leidse binnenstad een economische impuls te geven. De gemeente streeft er naar de regio- functie van de stad te versterken. Het college van burgemeester en wethouders is van mening dat de Leidse binnenstad te weinig winkelend publiek uit de regio trekt. Ook het winkelaanbod in Leiden van met name grootscha lige winkels is onvoldoende. Aldus de Stichting Aalmarktgebied in zijn eerste nieuwsbrief. De gemeente heeft projectontwik kelaar MAB in 1997 opdracht gegeven de mogelijkheden te onderzoeken die het gebied rond de Aalmarkt biedt om de economi sche positie van Leiden te verste vigen. Het gaat hierbij om het gebied dat ligt tussen de Maarsmansteeg (naast Vroom en Dreesmann) en het Kort Rapenburg. Met dit gebied, een van de oudste delen van de stad, gaat het niet goed. Veel bewoners zijn de afgelopen jaren weggetrok ken. Winkeliers sluiten hun deuren en het voorzieningenniveau loopt terug. Onzekerheid over de toekomst van het Aalmarktgebied schrikt potentiële investeerders af. De 'verkennende studie' van MAB is in 1998 verschenen. Het resul taat ervan is omstreden: vooral de ingrijpende wijzigingen die worden voorgesteld in de ruimte lijke structuur van het Aalmarkt gebied hebben tot verzet geleid. Elementen uit de plannen zijn de aanleg van een pleintje achter de Waag, een nieuwe steeg tussen de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn, een parkeergarage en de verbreding van de Vrouwensteeg tussen Stille Rijn en Breestraat. Monumentale panden dreigen het slachtoffer te worden van de voor gestelde modernisering: de voor malige Aalmarktschool, het pand van Vögele aan de Breestraat, een gedeelte van Vroom en Dreesmann, studentensociëteit Minerva en woningen en winkels aan de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn. Onduidelijk is verder wat er gaat gebeuren met de overige bebouwing rond de Aalmarkt. Uitvoering van de voorliggende plannen zal zonder twijfel tot gevolg hebben dat het karakter van het Aalmarktgebied - een beschermd stadsgezicht - onher stelbaar wordt aangetast. Een aantal bezorgde Leidenaren heeft daarom besloten de krachten te bundelen en de Stichting Aalmarktgebied opgericht. De stichting zet zich in voor het versterken van de stedelijke kwali teit in het Aalmarktgebied en zijn directe omgeving. Centraal staat het behoud van de waardevolle panden in deze buurt die door de nieuwbouwplannen van de gemeente worden bedreigd. De Stichting wil constructief meedenken over de bouwplannen en voert regelmatig overleg met de gemeente. De stichting is geen actiegroep die zich louter verzet tegen de gemeentelijke plannen, maar een groep bezorgde Leidenaren die streeft naar het behoud van het monumentale karakter van het Aalmarktgebied. Daarbij kiest de stichting voor kleinschaligheid in plaats van grootschaligheid: geen megastores, maar kwaliteitswinkels en wonin gen in de huidige bebouwing rond de Aalmarkt. Dit versterkt het bijzondere karakter van Leiden. De Stichting werkt samen met buurt- en wijkverenigingen, het Cuypers Genootschap en Heemschut. Zie ook het augustus nummer 1999 pag. 19. NOORD-HOLLAND Foto Stadsherstel, Ch. Wentges. Vondelkerk gerestaureerd Amsterdam De restauratie van de Vondelkerk is onlangs afgerond. De restauratie vond plaats o.l.v. architect Dick Bak en de NV Amsterdams Monumentenfonds (thans Stadsherstel Amsterdam). Het uurwerk en de luidklok zijn hersteld en een nieuwe haan staat op het toren-kruis. Daarmee is het definitieve herstel van deze blik vanger aan de rand van het Vondelpark voltooid. De Vondel kerk, een schepping van Pierre Cuypers uit 1872-1880, is in 1985/86 reeds geschikt gemaakt als kantoorruimte. De stichting Vondelkerk die de kerk voor sloop behoedde, was toen niet in staat de restauratie van de toren te betalen. Eerst bodem onderzoeken Bij grootschalige bodemingrepen moet eerst een bodemonderzoek plaatsvinden naar archeologisch erfgoed. Het kabinet heeft daartoe besloten op voorstel van staatsse cretaris Van der Ploeg. Bij veel grootschalige projecten als de aanleg van VENEX-wijken of de Betuwelijn gebeurt het al. Het voorstel is conform het Europese Verdrag van Valletta, dat in 1992 op Malta is onderte kend. Van der Ploeg wil de verplichting tot een bodemonder zoek opnemen in de monumen tenwet. Het gaat daarbij bijvoor beeld om grafvelden, gebruiks voorwerpen en resten van wonin gen. Vaak worden archeologen pas laat bij de ontwikkeling van plannen betrokken. (Zie voor deze nibriek ook pag. 39)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 25