20 Heemschut juni 2000 van het college van B en W op 21 maart verworpen. In de Raadsvergadering van 22 maart echter werd wel de door Van Eek (Groenlinks) ingediende motie aangenomen om een brede discus sie aan te gaan over het westelijk deel van het centrum waartoe ook de Hessenberg behoort. Deze discussie heeft als uitgangspunt 'respect voor het bestaande' zodat nu het cultuurhistorische aspect, waarop Heemschut altijd geha merd heeft, aandacht krijgt. Deze ommezwaai bij de bestuurderen heeft te maken met het 'voort schrijdend inzicht' rond de stede lijke behoeften en economische noodzaak die in een periode van tien jaar plaatsvindt. Voor de Hessenberg, zoals de naam het zegt een glooiend terrein met het oude R.K. Weeshuis, de Titus Brandsmakapel en vijftien gereno veerde woningen aan de Kroon- straat lag een sloopvergunning klaar en een goedgekeurd bestem mingsplan terwijl vorig jaar een alternatief plan van GroenLinks was afgewezen. Een weinig hoop volle situatie. De werkgroep Hessenberg (o.a. Heemschut) wachtte dan ook met spanning op het besluit van de Raad van State in een van de laatste beroeps procedures. Dit besluit kwam op 2 5 maart met een afwijzing op onderdelen: de bouw van de parkeergarage (op onderdelen strijdig met de rechtszekerheid) en de bouw van één van deze zes woontorens (te hoog t.o.v. de historische panden), waarbij het aspect cultuurhistorie dus heeft meegewogen. Zonder de (overi gens later toegevoegde) zesde toren en parkeergarage is het hele plan financieel niet haalbaar en beschouwem de tegenstanders van het plan de slag al als gewonnen. Toch ging op 30 maart de mani festatie 'Stop Flash Gordon Nu!' onder overweldigende belangstel ling door. Wat er nu met de Hessenberg gaat gebeuren valt binnen de discussie over de plannen van het eerder genoemde centrum-west. De Werkgroep Hessenberg heeft al gemeld te blijven bestaan en nadrukkelijk te willen meepraten over wat er gebouwd wordt. Het gevaar is niet ondenkbeeldig dat te snel een nieuw plan wordt geaccepteerd, dat uiteindelijk geen verbetering blijkt te zijn. Reden om dit proces kritisch te volgen. Ria Koning, PR-medewerker Heemschut Gelderland, tel. (024) 3231097. ZUID-HOLLAND Vacatures in Zuid-Holland De Provinciale Commissie Zuid- Holland behartigt de belangen van de Bond Heemschut in de provin cie Zuid-Holland. De commissie bestaat uit 12 personen die vanuit diverse disciplines bijdragen aan de meningsvorming. Het gaat dan om kennis op het gebied van architectuur, restauratietechnie ken, economie, bouwhistorie, geschiedenis etc. In de commissie worden plannen van verschillend schaalniveau besproken. Wanneer dat nodig is voeren de leden overleg met gemeenten, ontwik kelaars en andere belanghebben den en doen voorstellen voor het voeren van actie door bezwaar schriften, inspraak of publiciteit. Vanwege drukke werkzaamheden van de secretaris en de technisch adviseur heeft de Provinciale Commissie nu twee vacatures. Beide functies zijn onbezoldigd, maar kermen een onkostenvergoe ding. Technisch Adviseur voor Zuid- Holland Zuid De technisch adviseur is oog en oor van de commissie. Hij bezoekt de bedreigde monumenten in het gebied ten zuiden van de grote rivieren. Hij vraagt informatie op bij rijk, provincie en gemeenten. Hij bespreekt de uitkomsten in de vergaderingen van de commissie en doet voorstellen voor bezwaar schriften en andere brieven. De technisch adviseur is iemand met kennis van de monumentenzorg, met name vanuit de bouwkundige en architectonische hoek. Secretaris De secretaris is de spil van de commissie. Hij bereidt de verga deringen voor en stelt verslagen op. Op verzoek van de leden stuurt hij brieven aan gemeenten, provincie en rijk en overlegt met het kantoor in Amsterdam over de te volgen juridische procedures. Hij houdt het archief bij en regis treert en verdeelt de ingekomen en uitgegane post. In samenwer king met de public-relations medewerker stelt hij het jaarver slag op en ondersteunt bij het uitbrengen van mailings, de voor bereidingen van excursies en het verstrekken van informatie aan de leden via het tijdschrift en inter net. Menno Tillem.a, tel. (015)2124775. Boerderij De Karpershoeve Maassluis Beschermen en genie ten van monumenten gaan wel heel erg hand in hand waar het deze prachtige boerderij betreft. 'De Karpershoeve' (1711) is net even buiten Maassluis aan de Boonervliet gelegen en vormt een fraaie tegenhanger van de even eens monumentale boerderij aan de andere kant van dit water. Het perceel waar de boerderij op staat is in de loop der jaren heen en weer geschoven tussen de gemeenten Maasland, Vlaardingen en Maassluis, waardoor de boer derij vrijwel onvindbaar was en verdwenen leek. Uiteindelijk slaagde Heemschut erin hem op te sporen, mede dankzij hulp van mevrouw Sonneveldt-van Staelduinen, bewoonster van de prachtig gerestaureerde Sarijnen- hove. Beide boerderijen zijn op 27 mei jongstleden bezocht door de leden/deelnemers in het kader van de excursie Zuid-Holland. Verkeert De Sarijnenhove in uitstekende conditie, voor De Karpershoeve geldt dit helaas niet. De boerderij is verhuurd en in gebruik als manege. De staat van onderhoud is matig tot slecht. De boerderij komt dan ook in het verlengde van de excursie meteen op de beschermingsagenda van Heemschut Zuid-Holland te staan. Via eigen onderzoek en onderhandelen met o.a. de gemeente en de eigenaar zal worden geprobeerd de gestage achteruitgang van dit fraaie voor beeld van landelijke bouwkunst een halt toe te roepen. Pand Wijnstraat in verval Dordrecht Heemschut Zuid- Holland ziet de gestage achteruit gang van het pand Wijnstraat 153 in zwierige Lodewijk XV-stijl met lede ogen aan. De zaak lijkt zoals gewoonlijk weer eens muurvast te zitten. Maar het zou Heemschut ook niet verbazen als er mogelijk heden tot restauratie en behoud over het hoofd worden gezien door zowel de eigenaren als de betrokken overheidsinstanties. Wijnstraat 153 in Dordrecht. Foto auteur. Illegale sloop Hardinxveld-Giessendam Begin april heeft Heemschut Zuid- Holland antwoord gekregen op de pittige brief die was uitgegaan naar aanleiding van het verwijderen van de draagstructuur binnen de boer derij Aan Binnendams 26 zonder dat daarvoor tijdelijke noodvoor zieningen waren getroffen. De toon van het antwoord door de gemeente is 'geruststellend': gaat u rustig slapen, wij hebben alles onder controle. Tegelijkertijd geeft men aan de bouwvergunning nog niet rond te hebben. Hoe dan in vredesnaam wel al begonnen kan worden met (gedeeltelijke en wellicht niet eens toegestane) sloop van het houtskelet stelt Heemschut voor raadsels. Als dan op 10 mei in het overleg 'Boerderij en Erf Alblasserwaard' nog geen enkele vooruitgang geconstateerd wordt plaatst dat inhoud en toon van het gemeentelijk antwoord wel in een erg vreemd daglicht. Leo van der Meule, PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland, tel. (070) 3273944.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 22