Heemschut actief juni 2000 Heemschut 19 NOORD-HOLLAND Meer en Berg Bloem.end.aal De gemeenteraad van Bloemendaal heeft het oorspronkelijke plan van bureau BVR 450 woningen te bouwen op het terrein van het voormalig provinciaal psychiatrisch zieken huis te veel als een dictaat gevoeld. De acties van Heemschut en die van de stichting behoud landgoed Meer en Berg hebben veel raadsle den aan het denken gezet over de aantasting, die dit plan voor het eeuwenoude landgoed zou beteke nen. Een besloten vergadering van de raad had als resultaat, dat nu twee varianten op tafel komen, waaruit de democratie in Bloemendaal moet kiezen. In elk geval zal daarin meer rekening worden gehouden met alternatie ven, die ons wat beter in de oren klinken dan het eerste ontwerp. Zo heeft men moeite met de bebouwing van de binnenduin- rand, de afbraak van karakteris tieke gebouwen, aantasting van de landschappelijke en historische waarden van het terrein en zal meer sociale woningbouw plaats vinden. Het raadslid en plaatsver vangend wethouder W. van Luijken heeft een pleidooi gehou den voor meer betrokkenheid van de bovengenoemde stichting, stichting Duinbehoud en Heemschut Noord-Holland. Het gat van de Damstraat Haarlem De strijd rond het bestemmingsplan de Appelaar is nog lang niet gestreden en wat Heemschut betreft gaat deze door. Immers Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten tot wat wij steeds noemden het gat in de Damstraat-, een parkeergarage met in de Damstraat de in- en uitgang. Het leek erop dat tot nu toe meer reke ning gehouden werd met het historisch karakter van het hart van Haarlem: de Grote Markt en de invulling van de nabijgelegen bouwput van het voormalig Enschedécomplex. Immers de te bouwen rechtbank zou aanzienlijk lager worden dan in het oorspron kelijke plan. Dank zij onze bemoeienis en die van de Historische Vereniging Haarlem is een nieuw te bouwen schouwburg uit het plan gehaald en de oude schouwburg op het Wilsonsplein behouden, die nu op de rijksmonumentenlijst prijkt. Maar tot het laatst blijkt het bestuur van Haarlem weinig gevoel voor historie aan de dag te leggen door recent de eeuwen oude Damstraat te willen ontsie ren met een gapend gat: de entree voor modem rijdend blik. Stel u voor: vanaf het Spaarne heb je een schitterend zicht op een markt met een Bavokerk, een uit de 13 de eeuw stammend stadhuis, een Vishal en nog meer schoons uit vervlogen tijden. En dat via een straat met een tiental patriciërs panden: de Damstraat. En straks kijk je in een gat, omgeven door hekken, stoplichten en ander deto nerend sierwerk. Maar misschien wordt de gemeenteraad straks wijzer, als deze kritisch naar dit besluit heeft gekeken. Jan-Derk Gerritsen, PR- medewerker Heemschut Noord- Holland, tel. (020) 4031890. ZEELAND Gemeentelijke lijst nodig Hulst Heemschut Zeeland heeft zich tot de gemeente Hulst gewend met het verzoek meer oog te hebben voor waardevolle bebouwing in de gemeente. Regelmatig wordt Heemschut Zeeland benaderd door Hulstenaren die hun verontrusting uitspreken over de wijze waarop in hun gemeente wordt omgespron gen met monumenten of karakte ristieke beeldbepalende bebou wing. Hoewel er veel waardering bestaat voor de wijze waarop de Basiliek is en de Keldermanspoort wordt gerestaureerd, deelt Heemschut deze verontrusting, wat zij al eerder aan het gemeente- De St. Willebrordusbasiliek in Hulst. bestuur heeft laten blijken. Het gaat daarbij vooral om bouwwer ken uit eind 19de en begin 20ste eeuw, die niet zijn geklasseerd als rijksmonument, maar door hun karakteristieke vormgeving in hoge mate beeldbepalend zijn. Deze gebouwen worden op geen enkele wijze beschermd en vallen dan ook stelselmatig ten offer aan de vernieuwing. Heemschut Zeeland heeft geen enkel bezwaar tegen vernieuwing binnen de stad, maar is er van overtuigd, dat als deze plaats vindt met respect voor ons erfgoed, de belevingswaarde van de stad aanmerkelijk kan worden vergroot. Op die wijze kan het unieke karak ter van Hulst worden versterkt. Vorig jaar vielen twee villa's aan de zuidzijde van de stad onder de slopershamer, thans gaat het om het pand Steensedijk 9 en de zout ziederij aan de kleine Bagijnstraat. Nu is niet te overzien in hoeverre deze panden met afbraak worden bedreigd, maar als dat zo is, dan is er geen enkel instrument om dit te verhinderen. Heemschut dringt er met de grootste nadruk bij het gemeente bestuur op aan om naast de lijst van door het rijk beschermde monumenten, een eigen gemeen telijke lijst op te stellen van te beschermen monumenten. Heemschut wijst er hierbij nogmaals op dat bij de vaststelling van de monumentenwet een aanvullende gemeentelijke monu mentenlijst als een noodzakelijke aanvulling werd gezien. Op basis van een eigen lijst kan het gemeentebestuur behoud van die panden, die voor Hulst van bete kenis zijn, veilig stellen. Gerard Baijens, PR-medewerker Heemschut Zeeland tel. (0118) 626302. GELDERLAND Hessenberg Nijmegen Op 22 maart kwam beweging in het slepende, nu al bijna elf jaar durende proces rond nieuwbouwproject Flash Gordon op de Hessenberg. Niet dat het futuristische bouwplan van archi tect Van Zeeland met zes woonto rens (150 appartementen) en een grote ondergrondse parkeergarage (600 auto's) van de baan was, het door wethouder Depla (Groen Links) gedane voorstel om de discussie over de Hessenberg open te breken werd in de vergadering

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 21